Władze Lublina chcą zmienić przeznaczenie terenów położonych wzdłuż ul. Nałęczowskiej w rejonie Cisowej, Morelowej, Przyjacielskiej i Skromnej. Na części tego obszaru umożliwiona miałaby zostać budowa nawet 25-metrowych bloków i biurowców. Część terenu ma być przeznaczona pod domy jednorodzinne.
Wczoraj Urząd Miasta pokazał projekt zmian w planie zagospodarowania terenu. Pod nowe mieszkania i usługi przeznaczonych miałoby być sporo nieruchomości, które w obowiązującym planie są opisane jako tereny aktywności gospodarczej. Same usługi, bez mieszkań lub domów jednorodzinnych byłyby dopuszczone u zbiegu Skromnej i Przyjacielskiej oraz przy Nałęczowskiej 75.
Bloki, ale niekoniecznie
Jedna z proponowanych przez Ratusz stref pod budownictwo wielorodzinne jest wskazana po prawej stronie ul. Nałęczowskiej (jadąc od centrum), tuż za skrzyżowaniem z ul. Cisową. Dzisiaj swoje biura ma tu deweloperska firma Wikana, obok biurowca są budynki warsztatowe. • Druga strefa miałaby się znaleźć obok, w rejonie firmy Hanesco. • Trzeci obszar pod bloki wskazano po przeciwnej stronie ulicy, w miejscu Galerii Parada.
W każdej z tych stref dopuszczona byłaby zabudowa wielorodzinna lub usługowa. Przez usługi rozumiane są tu zarówno sklepy, biura, hotele, jak też akademiki. To inwestorzy decydowaliby, czy wybudują same mieszkania, same usługi, czy pogodzą jedno z drugim w dowolnych proporcjach. W tej kwestii mieliby pełną swobodę. W projekcie nowego planu znalazł się jednak wymóg umieszczenia lokali usługowych w parterach budynków dostępnych wprost z ulicy.
Decydując się na budowę mieszkań inwestorzy musieliby zapewnić lokatorom określoną liczbę miejsc parkingowych. Na każde mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. musiałoby przypadać jedno miejsce postojowe. Nieco większym lokalom mieszkalnym (do 70 mkw.) należałoby zapewnić 1,2 miejsca, a największym 1,5 miejsca parkingowego. Dla usług ustalono nieco inne wskaźniki parkingowe, np. w przypadku akademika miałoby wystarczyć 0,9 miejsca postojowego na 10 pokoi.
Budynki we wspomnianych strefach mogłyby osiągać wysokość 25 m.
Głównie jednorodzinne
Miejscy planiści inaczej kreślą przyszłość kolejnych czterech stref, które miałyby być przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną lub usługową. • Jedna z nich została wskazana przy Grabowej, poniżej terenów Hanesco, • druga między Przyjacielską a Morelową, • trzecia po prawej stronie ul. Morelowej (jadąc od Nałęczowskiej), a • ostatnia przy Skromnej naprzeciw wyjazdu z Morelowej.
Dozwolona wysokość budynków w tych miejscach byłaby ograniczona do 12 m. Na każdy dom jednorodzinny musiałyby przypadać dwa miejsca postojowe. W każdej z czterech wspomnianych stref planiści dopuszczają też zabudowę wielorodzinną, ale z zastrzeżeniem, że w budynku nie może się znaleźć więcej niż sześć mieszkań. W przypadku postawienia takiego budynku zastosowanie będą mieć wskaźniki parkingowe jak dla bloków.
Spory obszar pod domki
W ogłoszonym wczoraj projekcie planu zagospodarowania terenu wskazany został także teren pod zabudowę jednorodzinną przy ul. Grabowej, niedaleko ogródków działkowych. Dzisiaj jest to obszar niezabudowany. Również tu możliwe byłoby stawianie budynków wielorodzinnych, ale mających nie więcej niż sześć lokali mieszkalnych. Urbaniści z Urzędu Miasta chcą umożliwić w tej strefie otwieranie usług, ale w ograniczonym zakresie. Mogłyby one zajmować nie więcej niż 60 proc. powierzchni zabudowy na działce. Wyłącznie zabudowa jednorodzinna (wolnostojąca lub bliźniacza) byłaby dozwolona na ślepym końcu ul. Morelowej.
Zmiany mogą potrwać
Czy właśnie tak zmieni się przeznaczenie terenów przy Nałęczowskiej? Ostateczna decyzja będzie należeć do Rady Miasta. Jeśli nawet radni zatwierdzą pokazany wczoraj projekt planu zagospodarowania, nie będzie to skutkować automatyczną likwidacją istniejących budynków, których nadal będzie można używać. Tempo zmian będzie zależeć od inwestorów.
Można się wypowiedzieć
Na 18 lutego Urząd Miasta wyznaczył termin publicznej dyskusji z planistami Ratusza. Może w niej uczestniczyć każdy zainteresowany. Dyskusja ma się odbyć 18 lutego o godz. 16 w Wydziale Planowania przy Wieniawskiej 14 (sala nr 1206). Natomiast do 10 marca urząd będzie przyjmował uwagi do pokazanego wczoraj projektu planu zagospodarowania. Uwagi można składać na papierze, adresując je do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub przesyłać elektronicznie (planowanie@lublin.eu, ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), pamiętając przy tym, że korespondencja cyfrowa musi być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.