Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lutego 2020 r.
20:41

Ścisk w autobusach i trolejbusach po cięciach kursów w Lublinie. "Tyle jest gadania, żeby nie jeździć samochodem"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
499 217 A A
Kurs linii 150 z przystanku przy Dworcu Głównym PKS w kierunku Czubów. Niedziela po godzinie 18
Kurs linii 150 z przystanku przy Dworcu Głównym PKS w kierunku Czubów. Niedziela po godzinie 18 (fot. Dominik Smaga)

Pasażerowie skarżą się na ścisk w autobusach i trolejbusach, którym okrojono rozkłady jazdy. Nie wszystkim udało się w poniedziałek wsiąść na Turystycznej w „dwójkę” do centrum, a w niedzielę już przy dworcu PKS niektóre kursy były przepełnione. Na dodatek wyświetlacze potrafią… wprowadzać w błąd pasażerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozpoczynający się o godz. 8.36 kurs linii 2 z os. Borek w Turce był zatłoczony już na trzecim przystanku. Do tej pory ten kurs obsługiwały przegubowce, w poniedziałek podstawiono krótki autobus – tak swoją poniedziałkową podróż do centrum Lublina opisuje nam pani Monika. – Pasażerów z każdym przystankiem przybywało, zrobił się na tyle duży ścisk, że nie zdołałam przedrzeć się do drzwi, by wysiąść na moim przystanku na Turystycznej. Zmuszona byłam pojechać na następny przystanek przy Leclercu i wracać się pieszo.

Ścisk w autobusach i trolejbusach jest efektem okrojenia rozkładów przez Zarząd Transportu Miejskiego. Najważniejsze linie kursują w dni powszednie tylko co 20 minut, w soboty co pół godziny, a w niedziele zaledwie raz na 50 minut. Urzędnicy tłumaczą, że w tym roku w miejskiej kasie przeznaczono na komunikację o 15 proc. mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym, zaś Ratusz wyjaśnia te cięcia uszczuplonymi dochodami miasta.

Największe cięcia w niedziele

Tłoczno było też w niedzielę, gdy do Lublina wraca wielu studentów, a autobusy odjeżdżające sprzed Dworca Głównego PKS zwykle są zastawione walizkami i torbami z tygodniowym zapasem maminych obiadów i czystych ubrań. Tym razem tłok był większy niż zwykle. Pasażerowie z trudem weszli do trolejbusu linii 150, który odjeżdżał z al. Tysiąclecia ok. godz. 18. Ci z kolejnych przystanków mieli jeszcze większy problem.

– Nie rozumiem, jak można w roku akademickim wprowadzić tak rzadkie kursowanie – skarży się Wojtek, jeden ze studentów, którzy w niedzielę jechali sprzed dworca PKS. – To przecież komunikacja powinna się dopasowywać do pasażerów, a nie na odwrót. Tyle jest gadania, żeby nie jeździć samochodem, bo to szkodzi środowisku, żeby przesiąść się do autobusów. Ale władze miasta mówią jedno, a robią drugie. Sami zmuszają ludzi do jazdy samochodem.

Na ZTM posypały się gromy

Pasażerowie nie szczędzą gorzkich słów także w komentarzach na stronie ZTM na portalu Facebook. – Po jaką cholerę buspasy, parkingi park & ride, skoro przy takim skomunikowaniu człowiek mając do wyboru własny środek lokomocji czy komunikację miejską wybierze to pierwsze – pyta jeden z internautów.

– Niedzielny rozkład 8 i 25 to jakiś chory żart – skarży się inny z komentujących. – Rozumiem, że z przedmieść autobusy nie będą jeździły często, ale może warto je jakoś zsynchronizować? A nie dawać dwa autobusy w dwie minuty a wcześniej i potem przez prawie 1,5 godziny nic.

W sprawie cięć interweniują miejscy radni. – Jak się ma tego typu decyzja wobec polityki miasta ukierunkowanej na ekologię, zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej? – pyta w piśmie do prezydenta radny Marcin Jakóbczak z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Ale nie tylko opozycja chce wyjaśnień. Radny Marcin Nowak z prezydenckiego klubu oczekuje „niezwłocznego zorganizowania spotkania informacyjnego”, na którym radni mogliby odpytać dyrekcję ZTM.

Urzędnicy: robimy co możemy

ZTM zapewnia, że na bieżąco przygląda się skutkom cięć.

– Nasi pracownicy bezpośrednio prowadzą obserwacje na mieście, szczególnie kursów porannych, dowożących mieszkańców do pracy i szkoły, ale też weekendowych. Analizy prowadzone są pod kątem przydziału taboru, czy też wzmocnienia poszczególnych linii tzw. kursami szczytowymi – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Dodaje, że wciąż trwają badania zapełnienia pojazdów przy użyciu tzw. bramek liczących pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach. – Jeżeli zajdzie taka konieczność, to modyfikacja rozkładów jazdy może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Urzędnicy ZTM podkreślają też, że porównaniu z rozkładem z zeszłego tygodnia wzmocnili m.in. obsadę linii 31, która w szczycie kursuje co 10 minut. – Tak, aby na wspólnym z linią 26 newralgicznym odcinku Czuby-Śródmieście poprawić komfort podróży – dodaje Góźdź.

Jak wierzyć wyświetlaczom?

Na niektórych przystankach dodatkowych problemów przysparzają pasażerom wyświetlacze z godzinami odjazdów. Teoretycznie powinny ułatwiać podróż, ale potrafią pokazywać nieprawdziwe informacje. Przykład z poniedziałku: na ul. Jana Pawła II wyświetlacz pokazuje, że autobus linii 31 przyjedzie za minutę, podczas gdy do jego odjazdu z przystanku początkowego zostało jeszcze 17 minut. Przykład z niedzieli: tablica na ul. Królewskiej „nie zna” odchudzonego rozkładu i obiecuje kursy co pół godziny, chociaż w rzeczywistości autobusy kursują co 50 minut.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty