im. J.I .Paderewskiego w Lublinie (J. Mirosław)
Półmilionowa armia uczniów przystąpiła wczoraj do najważniejszego egzaminu. Wszyscy musieli zmierzyć się z językiem polskim. Żaden
z tematów krążących wcześniej po Internecie się nie sprawdził.
Nie było żadnych motywów łączących się z nowojorską tragedią, terroryzmem i totalitaryzmem. Wśród zdających przeważały opinie, że tematy nie były trudne. Z wstępnych informacji kuratorium wynika, że popularnością cieszył się drugi, czyli interpretacja słów S. Wyspiańskiego o rozdźwięku między marzeniami a rzeczywistością.
Na nową maturę w naszym województwie zdecydował się zaledwie co setny maturzysta. W sumie do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 32 tys. uczniów.
Tematy starej matury już od godz. 3. rano lubelskie kuratorium przekazywało do swoich delegatur w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Puławach i Kraśniku. Tam od godz. 6 rano odbierali je dyrektorzy szkół dziennych i od godz. 12 - wieczorowych. Żaden z tematów z Lubelszczyzny nie został ujawniony przed regulaminowym terminem.
- Niestety, ja sam nie mam dostępu do tematów - zaklinał się Jan Sawicki, kierownik Wydziału Sprawdzianów i Egzaminów Szkolnych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Przekazujemy je w zapieczętowanych kopertach do szkół i odbieramy również zapieczętowane.
Gdy maturzyści zmagali się z językiem polskim, zdenerwowani rodzice czekali na swoje dzieci. Ale nie wszyscy się stresowali. - Żona poszła z synem na mszę dla maturzystów, a ja muszę prowadzić lekcje i nie mam czasu na zdenerwowanie - zapewniał rano Jerzy Wrzos, nauczyciel języka angielskiego w Społecznym LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie.
Tematy i teksty źródłowe nowej matury o godz. 15 zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pod internetowym adresem www.cke.edu.pl, gdzie w następnych dniach będą prezentowane zadania z kolejnych przedmiotów. Będzie tam można również znaleźć sposób ich rozwiązania. Dziś "nowi” maturzyści zdają pisemnie język obcy, "starzy” - przedmiot do wyboru.