Dziś 34,5 tys. uczniów Lubelszczyzny zasiądzie do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Od jego wyników, tak samo jak i ocen na świadectwie, zależeć będzie przyjęcie do wybranej szkoły.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała jednakowy test dla uczniów w szkołach całego kraju,
na którego rozwiązanie przeznaczono 2 godziny. Dyrektorzy mogą pozwolić pisać przez dodatkową godzinę uczniom, którzy przedstawią zaświadczenia z poradni specjalistycznych o dysleksji.
– Mamy już również kilkanaście zgłoszeń od uczniów, którzy właśnie złamali sobie prawe ręce – mówi Renata Janicka, przedstawicielka krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Lublinie. – Przystąpią jednak do egzaminu, korzystając z pomocy nauczycieli, którzy będą zakreślać wybrane przez nich odpowiedzi pytań zamkniętych.
Trudniejszym zadaniem będzie jednak napisanie pod dyktando ucznia odpowiedzi na pytanie otwarte. Ocenia się w nim przecież także ortografię i interpunkcję. – A nauczyciel nie robi przecież błędów – dodaje Janicka.
Po części humanistycznej jutro gimnazjaliści zasiądą do testu matematyczno-przyrodniczego. A co dalej? Do 30 maja muszą złożyć dokumenty (jeszcze bez świadectw ukończenia gimnazjum) w wybranych przez siebie szkołach. Wyniki majowego egzaminu zostaną opublikowane na początku czerwca w internetowym serwisie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz przesyłane do gimnazjów.
Ogłoszenie wyników rekrutacji i wywieszenie list przyjętych kandydatów odbędzie się 27 czerwca. Do 1 lipca uczniowie, których nazwiska zostały umieszczone na listach przyjętych, muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole. Ogłoszenie ostatecznych wyników rekrutacji zaplanowano na 4 lipca.