Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2022 r.
6:34

Tragedia, a nie szybki internet. Miażdżące wyniki kontroli wielkiego projektu w Lubelskiem

Miała go mieć każda szkoła, urząd i niemal każdy dom. To szybki i tani internet. Unia Europejska przeznaczyła ogromne pieniądze, żeby opleść lubelskie siecią światłowodów. NIK wykazała, że to mrzonki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sławomir Sosnowski, polityk PSL, był marszałkiem województwa w latach 2014-18, a wcześniej wicemarszałkiem. Właśnie za jego kadencji w pięciu wschodnich regionach realizowano olbrzymi, unijny projekt szerokopasmowego internetu.

– Położyliśmy 3 tysiące kilometrów światłowodów. Część w ziemi, część napowietrznie na słupach energetycznych. Sieć została doprowadzona do węzłów, do których z kolei prywatne firmy mogą podłączyć swoje światłowody i doprowadzić je do domów – opisuje polityk i przyznaje, że sam w swoim domu w gminie Ulan-Majorat ma taki właśnie szybki internet.

Przed Sosnowskim marszałkiem był inny ludowiec, Krzysztof Hetman. Ten sam, który gdy obejmował urząd mówił, że zastaje Lubelszczyznę analogową, a chce zostawić cyfrową. – To bardzo ważny projekt – mówi dziś o szerokopasmowej sieci. – Nawet jeżeli wiele osób dziś używa internetu radiowego, w komórkach to przecież maszty z antenami trzeba podłączyć do węzłów. Trzeba gdzieś wpiąć tę wtyczkę – tłumaczy dziś Hetman.

Już tylko gorzej

W całej tej operacji chodziło o to, żeby do domów, urzędów i szkół był dostarczany szybki, niezawodny i tani internet. Zwłaszcza tam, gdzie dziś żadnego sygnału nie ma. Do 2014 r., kiedy realizowano pierwszy etap cyfryzacji, projekt się udawał. Potem było już tylko gorzej. Właśnie udowodniła to Najwyższa Izba Kontroli.

W najnowszym raporcie NIK negatywnie ocenia realizację projektu do roku 2020, za który odpowiadało rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Koszt całego przedsięwzięcia to 1,02 mld euro, a NIK zbadał jak realizacja wygląda na terenie województwa lubelskiego.

Okazuje się, że przez ponad 2,5 roku wybudowano tylko około 3,9 proc. zakładanej sieci. Zasięgiem objęto zaledwie 4,3 proc. z 216,1 tys. gospodarstw domowych.

Gdzie leży problem? Wszędzie. Okazuje się np. że państwowa spółka PGE Dystrybucja przez kilka lat nie zapewniła firmom telekomunikacyjnym dostępu do słupów energetycznych potrzebnych do sieci napowietrznych. NIK wykrył też przypadki położenia sieci w miejscach, gdzie już była.

Fala krytyki spadła na bliźniacze firmy Fibee I i Fibee IV, które otrzymały 1084,2 mln zł na położenie światłowodów. Firmy powstały w trakcie konkursu, w którym wybierano wykonawców, i nie zrealizowały wcześniej samodzielnie żadnej inwestycji.

Internet? Za trzy lata

To nie wróżyło powodzenia. Projekt miał się zakończyć w grudniu 2021 r. (termin już przesunięto na ten rok) Fibee I wybudowała 0,2 proc. planowanej sieci, a Fibee IV – 3 proc. Na swojej stronie internetowej Fibee nadal chwali się, że realizuje cyfrowy projekt, ale z raportu NIK wynika, że jeżeli ktoś zainteresował się ofertą i chciał się włączyć do sieci, to od podpisania umowy musiał czekać na to nawet 34 miesiące.

„Na terenie województwa lubelskiego do końca okresu realizacji (…) niepodłączonych do sieci szerokopasmowej pozostanie co najmniej 94,5 tys. gospodarstw domowych” – kwitują kontrolerzy.

Kiedy o tych wnioskach mówimy Krzysztofowi Hetmanowi, nie kryje oburzenia: – Jednym z priorytetów polityki EE jest cyfryzacja. Pandemia pokazała, jak ważny jest zdalny dostęp do usług społecznych. Polski rząd w Krajowym Planie Odbudowy zapisał, że 21 proc. wszystkich środków przeznaczy na cyfryzację. Jak oni chcą to zrobić, skoro nie ma położonej sieci, na której mają opierać się nowe projekty?

Na raport już odpowiedział Janusz Cieszyński, minister w Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację. Urzędnik nie zgadza się z negatywną oceną. Podkreśla że projekt zakończy się podniesieniem o 21 proc. liczby gospodarstw domowych w Lubelskim, które będą mieć internet o prędkości przynajmniej 30 MB/s.

Dziś operatorzy komórkowi sprzedają internet światłowodowy o prędkości 300 MB/s.

Firma się broni

Tymczasem w środę stanowisko w sprawie raportu NIK wydał zarząd firmy Fiberhost. To grupa, do której należą spółki Fibee. W oświadczeniu czytamy, że NIK raportuje o stanie zaawansowania prac na koniec stycznia 2021 roku, a obecnie Fiberhost przedstawia inne wskaźniki.

– Wybudowana przez spółki Fibee sieć światłowodowa w województwie lubelskim to obecnie 91% założonego stanu końcowego, a dostęp do niej ma już blisko 65 proc. gospodarstw domowych znajdujących się w jej zasięgu (wg danych z 24.05.2022 r.) - czytamy w dokumencie, a grupa dodaje: – Ocena zaawansowania inwestycji przez pryzmat jedynie wydatków poniesionych na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, na których opiera się NIK, nie oddaje faktycznego stanu prac i nie powinna być podstawą do formułowania daleko idących wniosków na temat projektów.

Fiberhost zaznacza, że realizacja projektów przebiega zgodnie z harmonogramem i nie ma ryzyka utraty środków unijnych.

–  Powstałe na potrzeby realizacji projektu Spółki Celowe Fibee I sp. z o.o. i Fibee IV sp. z o.o., należą do grupy powiązanej kapitałowo z Fiberhost S.A. (dawniej INEA S.A.), która od ponad 10 lat z powodzeniem realizuje duże projekty polegające na budowie sieci telekomunikacyjnej, w tym również współfinansowane ze środków UE przyczyniając się do walki z wykluczeniem cyfrowym w Polsce. Fiberhost administruje blisko 35 tys. km sieci światłowodowej, w której zasięgu jest 960 tys. gospodarstw domowych w 8 województwach Polski – czytamy w oświadczeniu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty