Pani Aleksandra za kilka dni pójdzie z pielgrzymką na Jasną Górę. – Idę, bo mam za co dziękować – przyznaje. Wczoraj pątniczka, która idzie do Częstochowy pierwszy raz zapisała się w sekretariacie, który działa już przed wejściem do archikatedry.
– Zainteresowanie jest bardzo duże – mówi Małgorzata Stacharska, kierownik lubelskiego sekretariatu pielgrzymkowego, który działa od wczoraj. – Sami byliśmy zaskoczeni, że już tak dużo ludzi przyszło. Na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę zapisują się indywidualne osoby. Także księża przynoszą listy parafialne uczestników.
Sekretariat pielgrzymkowy czynny jest od godz. 10 do 17. – Zapisy będziemy prowadzić do 3 sierpnia, również w dniu wyjścia pielgrzymki – zapowiada kierownik pielgrzymkowego sekretariatu.
Zapisują się m.in. osoby, które podejmują decyzję o udziale w tegorocznej pielgrzymce w ostatnim momencie czy też ci, którzy dowiadują się, że uda im się dostać urlop. Wcześniej zapisy były prowadzone w parafiach.
– Pierwszy raz biorę udział w pielgrzymce na Jasną Górę – mówi Aleksandra Gac z Olbięcina (powiat kraśnicki), która wczoraj zapisała się na pielgrzymkę w sekretariacie pielgrzymkowym. – Idę, bo mam za co dziękować. Właśnie skończyłam licencjat. Poza tym chciałabym mądrze wykorzystać czas wakacyjny, poznać nowych ludzi, pośpiewać. Chcę też zanieść na Jasną Górę swoje intencje.
Pani Aleksandra o kondycję fizyczną się nie obawia. – Od kilku miesięcy biegam, czas się sprawdzić – przyznaje pani Aleksandra. – O kontuzje się nie boję, nawet jak będą to wszystko jest do wyleczenia.
W tym roku charakter Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę związany jest z Maryją i jubileuszami obchodzonymi w Kościele. Pielgrzymka wpisuje się m.in. w 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-rocznicę objawień fatimskich.
Podczas tegorocznej pielgrzymki konferencje będzie głosić ks. Piotr Koźlak, redemptorysta, szef Homo Dei. – Będą uporządkowywały nam odniesienia do Maryi i będą bezpośrednio związane z objawieniami fatimskimi, a także z nabożeństwem pierwszych sobót miesiąca – wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak, przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Koszt uczestnictwa w pielgrzymce to 75 zł. Są zniżki m.in. rodzinne. Każdy uczestnik pielgrzymki jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak co roku działa też Fundusz Solidarnościowy „Idę z Tobą”. Dzięki wpłatom od darczyńców w pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby, które nie stać na opłacenia wpisowego. Osoba korzystająca z tego funduszu zanosi na Jasną Górę intencje ofiarodawcy.
W drodze
39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Lublina 3 sierpnia po mszy św. na placu przez archikatedrą o godz. 8.30. Samochody bagażowe będą stały zaparkowane na parkingu przy ul. Unii Lubelskiej już od godz. 7. Przez pierwszych kilka dni Lubelska Pielgrzymka będzie szła w trzech kolumnach. Wszystkie grupy, jest ich w sumie 19 połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Dwa dni wcześniej niż pątnicy z Lublina na trasę wyjdą pielgrzymi z Chełma, którzy do głównej kolumny dołączą 6 sierpnia w Annopolu. Pielgrzymka trwa 12 dni. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 sierpnia. Pątnicy mają do pokonania ok. 320 km.