W czasochłonnej kolejce stoją osoby chcące sobie wyrobić Lubelską Kartę Miejską przy ul. Zielonej, gdzie działa punkt kasowy Zarządu Transportu Miejskiego. Część interesantów może uniknąć kolejki wybierając się do punktów prowadzonych przez Urząd Miasta, ale nie wszyscy mają taką możliwość.
Z wyrabianiem znacznika Lubelskiej Karty Miejskiej lepiej nie czekać. Dla osób, które tego nie zrobią, od 15 października podrożeją bilety okresowe i to znacznie, bo np. cena 30-dniowej przejazdówki na wszystkie linie wzrośnie z 92 do 119 zł. Posiadacze LKM mają płacić tyle, co dotychczas.
Znacznik LKM jest wgrywany na tę samą plastikową kartę, na której zapisywane są nasze przejazdówki. Można po niego przyjść z kartą i odpowiednimi dokumentami (wymieniamy je na końcu tekstu) do jednego z sześciu punktów na terenie Lublina. Część z nich prowadzi Urząd Miasta (Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a), a część Zarząd Transportu Miejskiego (Nałęczowska 14, Zielona 5).
Mieszkańcy szczególnie upodobali sobie punkt ZTM przy ul. Zielonej, gdzie codziennie stoi kolejka, a dotarcie do drugiego miejsca przed wejście zajmuje zazwyczaj około 20 minut. W godzinach popołudniowych kolejkę można zobaczyć również przed biurami przy Nałęczowskiej.
Tymczasem do wizyty w punkcie ZTM zmuszone są faktycznie tylko te osoby, które nie posiadają kart lub mają karty starsze niż 10-letnie, bo mogą one „nie przyjąć” znacznika LKM. Gdzie sprawdzić „wiek” swojej karty? U każdego kontrolera albo w punktach ZTM. Starą kartę należy wymienić na nową, a robi to wyłącznie Zarząd Transportu Miejskiego, choć nie tylko przy ul. Zielonej.
– Zachęcamy do wizyty w punkcie ZTM przy ul. Nałęczowskiej. Jest tam znacznie więcej okienek do obsługi klientów, niż w punkcie przy ul. Zielonej, co z pewnością wpływa na komfort i tempo załatwianych spraw – radzi Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Tutaj rano można zostać obsłużonym bez czekania. Dodajmy, że wypełnienie wniosków, wymianę karty i zakodowanie na niej nośnika trwa kwadrans.
Ci, którzy mają „młode” karty, mogą iść po znacznik LKM do punktów działających w Urzędzie Miasta. Tu formalności są załatwiane w miarę szybko.
Od 31 lipca, gdy rozpoczęto przyznawanie znaczników LKM, nadano ich już 8415 (stan na 28 września), przy czym zdecydowaną większość, bo 5682, w punktach Zarządu Transportu Miejskiego. O wyrobienie nowej karty lub duplikatu lub nowej) wnioskowało w ZTM 4631 osób, choć niekoniecznie wszystkie te wnioski musiały mieć związek z wyrobieniem znacznika LKM.
Komu przysługuje karta
Przede wszystkim osobom rozliczającym podatek dochodowy PIT jako mieszkańcy Lublina. Znacznik LKM dostaną też osoby płacące podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa (o ile są mieszkańcami Lublina), osoby bez opodatkowanych dochodów objęte opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Kartę dostaną też dzieci wspomnianych osób (do 18. roku życia, a w razie nauki do 25 lat) oraz dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej.
Co trzeba wziąć ze sobą
Przychodząc po znacznik trzeba oprócz karty biletu elektronicznego okazać jeden z następujących dokumentów:
- pierwsza strona zeznania PIT za rok 2019 złożonego w I lub III Urzędzie Skarbowym wraz z potwierdzeniem jego złożenia (bądź UPO, czyli urzędowym poświadczeniem odbioru),
- aktualna decyzja prezydenta miasta ustalająca wysokość podatku rolnego,
- zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (wydane nie wcześniej niż przed trzema miesiącami),
- poświadczenie o pobieraniu nauki lub studiów albo postanowienie sądu o umieszczenie w placówce pieczy zastępczej lub rodzinnej.