W Lublinie kształci się ponad 60 tysięcy studentów. Sprawdziliśmy, ilu z nich wybrało niepubliczne uczelnie i gdzie są jeszcze wolne miejsca
W tym roku akademickim, ponad 60 tysięcy studentów będzie uczyć się na 11 lubelskich uczelniach, zarówno publicznych jak i niepublicznych. W płatnych szkołach rekrutacja trwa i są jeszcze wolne miejsca.
Lubelska Akademia WSEI
Edukację rozpoczyna ponad 3300 nowych studentów. Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: pielęgniarstwo, psychologia, informatyka, logistyka, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz e-biznes: e-marketing & e-commerce. Studentów jednak może przybyć, ponieważ nadal trwa rekrutacja na studia II stopnia. Rozpoczynają się one w drugiej połowie października, a w grudniu uczelnia startuje z rekrutacją na semestr letni 2024/2025. Z kolei nabór na studia podyplomowe został przedłużony do 15 października.
– W ofercie znajduje się ponad 30 atrakcyjnych kierunków, w tym 4 specjalności MBA, czyli Master of Business Administration, takie jak: zarządzanie w sektorze publicznym i pozarządowym, innowacyjne zarządzanie firmą, zarządzanie w ochronie zdrowia i zarządzanie branżą IT – informuje dr Sylwia Szewc-Koryszko, zastępca dyrektora Działu Marketingu i PR Akademii WSEI.
Na ten moment, na uczelni kształci się ponad 10,5 tys. studentów, z czego 1785 to cudzoziemcy pochodzący z 25 krajów świata. Akademia WSEI oferuje naukę na 28 kierunkach i 53 specjalnościach oraz na studiach w języku angielskim na kierunkach zarządzanie, informatyka, pielęgniarstwo i ekonomia.
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych
Wraz z końcem września zakończyła się rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia oraz na jednolite studia magisterskie. Uczelnia wzbogaciła się o 1300 studentów i słuchaczy. Liczba ta może się jednak zwiększyć, ponieważ trwa rekrutacja uzupełniająca na wybrane kierunki oraz nabór na studia podyplomowe, który zakończy się 31 października.
Największa liczba osób wybierała kierunki zarządzanie i psychologia na Wydziale Nauk Społecznych oraz pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne na Wydziale Nauk Medycznych. ANSM kształci łącznie ponad 3000 studentów i słuchaczy.
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji
Kształci się tu łącznie 2950 studentów na 31 kierunkach. Spośród nich, 2500 osób studiuje na 14 kierunkach studiów wyższych, a 450 na 17 kierunkach studiów podyplomowych.
Na WSPiA naukę zacznie 750 studentów na studiach wyższych. Tu największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki informatyka, praca socjalna oraz administracja i zarządzanie. Studia podyplomowe wybrało 320 osób. Najbardziej atrakcyjne okazały się kierunki MBA, integracja sensoryczna, audyt energetyczny i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Ta liczba może wzrosnąć, ponieważ rekrutacja na studia potrwa do 15 października. Również na studiach podyplomowych są jeszcze wolne miejsca.
– Jeszcze można zapisać się na kierunki: zarządzanie w sporcie, administrowanie sieciami komputerowymi, zamówienia publiczne, audyt energetyczny, kadry i płace w prawie i praktyce, projektowanie wnętrz, public relations & marketing, rachunkowość budżetowa, rachunkowość i finanse, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, transport-spedycja-logistyka, wycena nieruchomości, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, a także zarządzanie oświatą – wylicza Malika Sierocka, specjalista ds. social media i SEM w WSPiA.
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola
Studenci mogą wybierać spośród 10 kierunków na studiach licencjackich, takich jak ekonomia, pielęgniarstwo czy dietetyka lub spośród 6 kierunków studiów magisterskich. W ofercie są również studia podyplomowe i kierunek fizjoterapia na studiach jednolitych magisterskich.
Na część z nich nadal można się zapisywać. Rekrutacja uzupełniająca na wybrane kierunki na semestr zimowy potrwa do 30 października. Z kolei na rozpoczynający się od marca semestr letni rekrutacja ruszy 15 listopada i potrwa do 31 stycznia. Studenci, którzy chcą się doszkolić mogą zapisywać się na studia podyplomowe, gdzie nabór jest prowadzony w trybie ciągłym.