Wielodniowych turystów jak na lekarstwo. Nasi goście to młodzi ludzie, którzy wpadają na kilka godzin. To wstępne wnioski z zakończonych właśnie badań.
– Z założenia mieliśmy oprócz ankiety internetowej i rozsyłanej droga mailową (w sumie 300 respondentów) dotrzeć do 700 osób, które odpowiadały na pytania ankieterów. Pierwsze pytanie skierowane do ludzi w Chełmie, Białej Podlaskiej, Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku, Białymstoku i Warszawie brzmiało: Czy w czasie ostatnich dwóch lat byli w Lublinie – mówi Marietta Wojak ze spółki EU-Consult. – Szukaliśmy respondentów na forach internetowych dotyczących turystyki, w miejscach gdzie turyści i nie tylko szukają informacji o Lublinie. Opłacało się wypełnić internetową ankietę, bo trzech wylosowanych respondentów będzie mogło spędzić weekend w wybranym miejscu. Czas i lokalizacji realizacji nagrody – do uzgodnienia z laureatami dodaje Wojak.
Trwa jeszcze liczenie wyników ankiet papierowych ale już wiadomo, że zarówno uczestnicy badania w Internecie (ankieta i ankieta mejlowa) jak i rozmówcy ankieterów podobnie widzą nasze miasto. Widzą jako miejsce, które się zwiedza i do którego się jedzie w odwiedziny do znajomych albo krewnych.
Większość respondentów wpada do Lublina na kilka godzin, najmniej zostaje tu ponad tydzień. Dwa razy więcej wybiera nocleg u znajomych niż w hotelu. Marginalny powód wyprawy do Lublina to: udział w zawodach sportowych i cele zdrowotne.
Co się w naszym mieście podoba? – Piękna architektura budynków. Kamienice się sypią ale dzięki temu są autentyczne i pięknie niedoskonałe – napisał jeden z respondentów. – Stary Rynek Lublina ma specyficzny klimat i w mojej opinii może konkurować pod względem atrakcyjności ze Starym Miastem w Krakowie – dodaje inny. Pytani o najmniej atrakcyjne miejsca badani zaznaczali Rynek tłumacząc, że zamojski prezentuje się lepiej, zespół cmentarzy przy Lipowej, Zalew Zembrzycki ( z powodu brudnej wody) i sami dodawali: dworzec PKS i akademik dla zaocznych studentów.
Najbardziej zadowoleni są nasi goście z ogólnej oferty turystycznej, chwalą ofertę gastronomiczną, dostęp do map i pamiątek. Najmniej są zadowoleni z komunikacji.
Badania robiono w ramach projektu "Lublin i Rzeszów – współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych”. Oficjalna prezentacja wyników jeszcze w tym roku.
* zabytki
* oferta kulturalna
* przystępne ceny
* atmosfera i gościnność
Najatrakcyjniejsze miejsca?
* rynek i wzgórze zamkowe
* Brama Krakowska
* Majdanek
* cerkiew katedralna prawosławna
* Ogród Botaniczny UMCS
Ważne i bardzo ważne dla naszych gości:
* lokalne zabytki
* przystępne ceny
* oferta kulturalna (muzea, wystawy, festiwale)
* dobry dojazd
* bezpieczeństwo
Nieistotne dla naszych gości:
* moda na dane miejsce
* oferta gastronomiczna