Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2006 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Ucz się, Jasiu, Szkot funduje

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza

Jedna z podstawowych zasad dotyczących edukacji w Unii Europejskiej mówi, że wszyscy uczniowie i studenci mają prawo do równego traktowania w całej wspólnocie. Oznacza to, że polscy maturzyści mają prawo do studiowania w poszczególnych krajach wspólnoty, jak ich obywatele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podstawą do podjęcia nauki na zagranicznych wyższych uczelniach jest perfekcyjna znajomość języka danego kraju i... złożenie podania o przyjęcie we właściwym terminie. Np. ci z maturzystów i absolwentów, którzy uważają, że doskonale znają angielski, a którym się marzą darmowe studia w Szkocji, muszą
najpóźniej do 15 stycznia
przesłać wypełnioną on-line aplikację do Universities and Colleges Admissions Service, specjalnej instytucji rządowej. Formularz - na stronie www.ucas.com
Przykład tego kraju podaję nie do końca... przypadkowo. Z dwóch powodów: bo tu można studiować zupełnie za darmo (w dodatku samemu się utrzymując) PUP Biała Podlaska, ul. Brzeska 101, tel. (083) 343 24 09, po drugie najbardziej znane uniwersytety w tej części Zjednoczonego Królestwa znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych.
W Polsce dość powszechnie znane są uniwersytety w Glasgow, Edynburgu oraz - za sprawą księcia Williama, syna księżnej Diany i księcia Karola, następcy angielskiego tronu - Uniwersytet St. Andrews. Jedną z najbardziej cenionych wyższych szkół nie tylko w Szkocji, ale również w całej Wielkiej Brytanii, jest Uniwersytet Dundee.
Zaletą studiów pierwszego stopnia w Szkocji
jest to, że dla Polaków, jako obywateli Unii Europejskiej, są one bezpłatne. Przed wejściem Polski do UE studia pierwszego stopnia na większości szkockich uniwersytetów kosztowały kilkanaście tysięcy funtów rocznie. Teraz płatne są dopiero tzw. kursy postgraduate, kończące się dyplomem Master of Arts/Master of Science, oraz studia doktoranckie.
Szkocki system zobowiązuje jednak absolwentów studiów pierwszego stopnia do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 2100 funtów, ale tylko pod warunkiem, że ich roczna pensja po zakończeniu studiów przekroczy 15 000 funtów. Oznacza to, że polski maturzysta, niezależnie od tego, w którym kraju Unii Europejskiej podejmie pracę po skończeniu studiów, będzie musiał spłacić w ratach 2100 funtów na rzecz szkockiego systemu edukacji dopiero wtedy,
gdy jego roczne zarobki osiągną poziom 15 000 funtów (około 90 000 zł).
Zaletą studiowania w Szkocji jest również i to, że utrzymanie w tej części Zjednoczonego Królestwa jest znacznie tańsze niż w Londynie. Rocznie kosztuje około 4000 funtów, w czym zawarte są już wydatki na mieszkanie studenckie (najtańsze zakwaterowanie), wyżywienie oraz życie towarzyskie. Wiele uczelni pomaga też swoim studentom znaleźć zatrudnienie w trakcie studiów. Nawet przy ograniczeniu pracy do 20 godzin tygodniowo, które wprowadza wiele szkockich uniwersytetów, student jest w stanie zarobić na swoje wydatki.

Tyle kosztują studia w \"starej” unii

• Austria - czesne za semestr wynosi około 350-400 euro.
• Belgia - na większości uniwersytetów nie ma czesnego, obowiązuje wpisowe w wysokości ok. 700 euro.
• Dania - studia bezpłatne.
• Finlandia - studia bezpłatne, studenci muszą jednak corocznie płacić składki dla organizacji studenckich. W zamian otrzymują tańsze posiłki, opiekę medyczną i inne udogodnienia. Składka jest nieobowiązkowa dopiero na studiach pomagisterskich.
• Francja - studia bezpłatne, obowiązkowe jest tylko uiszczenie wpisowego.
• Grecja - studia bezpłatne.
• Hiszpania - na państwowych studiach uniwersyteckich czesne wynosi od 400 do 800 euro. Zwolnieni są z niego studenci pochodzący z rodzin o trudnej sytuacji finansowej.
• Holandia - studia uniwersyteckie są płatne, czesne wynosi ponad 1400 euro rocznie.
• Irlandia - nauka jest bezpłatna dla studentów pochodzących z krajów członkowskich Unii Europejskiej i studiujących po raz pierwszy. Za studia równoległe lub drugie, rozpoczęte po ukończeniu pierwszych, trzeba płacić.
• Luksemburg - studia bezpłatne.
• Niemcy - studia bezpłatne. Kraje związkowe Berlin i Badenia-Wirtembergia wprowadziły obowiązkową opłatę immatrykulacyjną w wysokości ok. 50 euro za semestr. Niektóre uczelnie wprowadzają karne opłaty za studiowanie dłużej niż przez półtora czasu określonego regulaminowo. Studenci są zobowiązani do wnoszenia niewielkich opłat socjalnych (około 30-35 euro za semestr), z których uczelnie finansują stołówki, akademiki, kafejki studenckie itp.
• Portugalia - studia na większości uczelni są płatne. Istnieje rozwinięty system stypendiów, zapomóg i kredytów studenckich, który umożliwia opłacenie studiów.
• Szwecja - studia bezpłatne, ale do obowiązków studenta należy wpłacanie składek na rzecz organizacji studenckich (około 20-30 euro rocznie).
• Wielka Brytania - studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej są płatne. Czesne wynosi nie więcej niż 750 euro za rok studiów. Studenci z krajów Unii Europejskiej płacą tyle samo, co brytyjscy. Studenci z rodzin o niskim dochodzie mogą być całkowicie lub częściowo zwolnieni z opłat. Studia w Szkocji są bezpłatne dla studentów z UE.
• Włochy - studia uniwersyteckie są płatne; kosztują ok. 1000-1500 euro rocznie. Każda uczelnia decyduje co roku, jaka liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej, niezdolnych do opłacania czesnego, będzie zwolniona z tego obowiązku.
Szczegółowych informacji o warunkach studiowania na zagranicznych wyższych uczelniach zasięgnąć można w ambasadach konkretnych krajów w Warszawie.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty