Jedna z podstawowych zasad dotyczących edukacji w Unii Europejskiej mówi, że wszyscy uczniowie i studenci mają prawo do równego traktowania w całej wspólnocie. Oznacza to, że polscy maturzyści mają prawo do studiowania w poszczególnych krajach wspólnoty, jak ich obywatele.
najpóźniej do 15 stycznia
przesłać wypełnioną on-line aplikację do Universities and Colleges Admissions Service, specjalnej instytucji rządowej. Formularz - na stronie www.ucas.com
Przykład tego kraju podaję nie do końca... przypadkowo. Z dwóch powodów: bo tu można studiować zupełnie za darmo (w dodatku samemu się utrzymując) PUP Biała Podlaska, ul. Brzeska 101, tel. (083) 343 24 09, po drugie najbardziej znane uniwersytety w tej części Zjednoczonego Królestwa znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych.
W Polsce dość powszechnie znane są uniwersytety w Glasgow, Edynburgu oraz - za sprawą księcia Williama, syna księżnej Diany i księcia Karola, następcy angielskiego tronu - Uniwersytet St. Andrews. Jedną z najbardziej cenionych wyższych szkół nie tylko w Szkocji, ale również w całej Wielkiej Brytanii, jest Uniwersytet Dundee.
Zaletą studiów pierwszego stopnia w Szkocji
jest to, że dla Polaków, jako obywateli Unii Europejskiej, są one bezpłatne. Przed wejściem Polski do UE studia pierwszego stopnia na większości szkockich uniwersytetów kosztowały kilkanaście tysięcy funtów rocznie. Teraz płatne są dopiero tzw. kursy postgraduate, kończące się dyplomem Master of Arts/Master of Science, oraz studia doktoranckie.
Szkocki system zobowiązuje jednak absolwentów studiów pierwszego stopnia do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 2100 funtów, ale tylko pod warunkiem, że ich roczna pensja po zakończeniu studiów przekroczy 15 000 funtów. Oznacza to, że polski maturzysta, niezależnie od tego, w którym kraju Unii Europejskiej podejmie pracę po skończeniu studiów, będzie musiał spłacić w ratach 2100 funtów na rzecz szkockiego systemu edukacji dopiero wtedy,
gdy jego roczne zarobki osiągną poziom 15 000 funtów (około 90 000 zł).
Zaletą studiowania w Szkocji jest również i to, że utrzymanie w tej części Zjednoczonego Królestwa jest znacznie tańsze niż w Londynie. Rocznie kosztuje około 4000 funtów, w czym zawarte są już wydatki na mieszkanie studenckie (najtańsze zakwaterowanie), wyżywienie oraz życie towarzyskie. Wiele uczelni pomaga też swoim studentom znaleźć zatrudnienie w trakcie studiów. Nawet przy ograniczeniu pracy do 20 godzin tygodniowo, które wprowadza wiele szkockich uniwersytetów, student jest w stanie zarobić na swoje wydatki.
Tyle kosztują studia w \"starej” unii
• Belgia - na większości uniwersytetów nie ma czesnego, obowiązuje wpisowe w wysokości ok. 700 euro.
• Dania - studia bezpłatne.
• Finlandia - studia bezpłatne, studenci muszą jednak corocznie płacić składki dla organizacji studenckich. W zamian otrzymują tańsze posiłki, opiekę medyczną i inne udogodnienia. Składka jest nieobowiązkowa dopiero na studiach pomagisterskich.
• Francja - studia bezpłatne, obowiązkowe jest tylko uiszczenie wpisowego.
• Grecja - studia bezpłatne.
• Hiszpania - na państwowych studiach uniwersyteckich czesne wynosi od 400 do 800 euro. Zwolnieni są z niego studenci pochodzący z rodzin o trudnej sytuacji finansowej.
• Holandia - studia uniwersyteckie są płatne, czesne wynosi ponad 1400 euro rocznie.
• Irlandia - nauka jest bezpłatna dla studentów pochodzących z krajów członkowskich Unii Europejskiej i studiujących po raz pierwszy. Za studia równoległe lub drugie, rozpoczęte po ukończeniu pierwszych, trzeba płacić.
• Luksemburg - studia bezpłatne.
• Niemcy - studia bezpłatne. Kraje związkowe Berlin i Badenia-Wirtembergia wprowadziły obowiązkową opłatę immatrykulacyjną w wysokości ok. 50 euro za semestr. Niektóre uczelnie wprowadzają karne opłaty za studiowanie dłużej niż przez półtora czasu określonego regulaminowo. Studenci są zobowiązani do wnoszenia niewielkich opłat socjalnych (około 30-35 euro za semestr), z których uczelnie finansują stołówki, akademiki, kafejki studenckie itp.
• Portugalia - studia na większości uczelni są płatne. Istnieje rozwinięty system stypendiów, zapomóg i kredytów studenckich, który umożliwia opłacenie studiów.
• Szwecja - studia bezpłatne, ale do obowiązków studenta należy wpłacanie składek na rzecz organizacji studenckich (około 20-30 euro rocznie).
• Wielka Brytania - studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej są płatne. Czesne wynosi nie więcej niż 750 euro za rok studiów. Studenci z krajów Unii Europejskiej płacą tyle samo, co brytyjscy. Studenci z rodzin o niskim dochodzie mogą być całkowicie lub częściowo zwolnieni z opłat. Studia w Szkocji są bezpłatne dla studentów z UE.
• Włochy - studia uniwersyteckie są płatne; kosztują ok. 1000-1500 euro rocznie. Każda uczelnia decyduje co roku, jaka liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej, niezdolnych do opłacania czesnego, będzie zwolniona z tego obowiązku.
Szczegółowych informacji o warunkach studiowania na zagranicznych wyższych uczelniach zasięgnąć można w ambasadach konkretnych krajów w Warszawie.