Władze 11 uczelni i instytutów naukowo-badawczych z Lublina, Puław i Rzeszowa podpisały wczoraj umowę o utworzeniu wspólnego konsorcjum. Będą razem starać się o unijne środki na aparaturę i infrastrukturę budowlaną.
Członkowie konsorcjum zamierzają wspólnie wystąpić o przyznanie 80 milionów euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na zakup aparatury naukowej i zaplecze budowlane. - Chcemy inwestować w rozwój nowoczesnych technologii w kontekście szeroko rozumianej ekologii - wyjaśnia rektor Kamińki.
Z kolei Politechnika Rzeszowska postawi na biotechnologię oraz poszerzenie współpracy z Politechniką Lubelską. - W Lublinie są znakomici specjaliści od ochrony środowiska. My mamy ekspertów z innych dziedzin. Chcemy połączyć siły - ujawnia prof. Andrzej Sobkowiak, rektor PW.
- Bo konsorcjum ma też na celu integrację środowiska naukowego całego naszego regionu - dodaje prof. Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej. - Stworzy nam to zupełnie nowe możliwości wykorzystania sprzętu i potencjału ludzkiego. Nasi naukowcy będą mogli prowadzić wspólne badania i wymieniać się doświadczeniami.
Rektorzy zrzeszonych uczelni są zgodni: - Oddzielnie nie mielibyśmy na to wszystko szans.
Podobne konsorcja powstają w kilku innych regionach Polski. - Teraz będziemy mogli równać do najlepszych ośrodków akademickich w kraju - podsumowuje rektor Kamiński.