Nie dostałeś się na wymarzone studia? Nadal masz szansę, żeby zdobyć indeks. Rekrutują jeszcze niemal wszystkie szkoły prywatne, a publiczne prowadzą dodatkowe zapisy
W jej ofercie są m.in. licencjacke: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, pedagogika, zarządzanie i zdrowie publiczne; magisterska psychologia; a także inżynierskie: informatyka, mechanika i budowa maszyn oraz transport.
Również 31 sierpnia kończy zapisy lubelska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Tu kandydaci mogą wybrać licencjacke: administrację, dziennikarstwo, finanse i rachunkowość, socjologię, stosunki międzynarodowe i zarządzanie; magisterską socjologię; a także inżynierskie: architekturę i urbanistykę, gospodarkę przestrzenną, informatykę oraz transport.
Rekrutację prowadzą nadal nie tylko lubelskie uczelnie. Np. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, choć tu kandydaci powinni złożyć komplet dokumentów szybciej – do 11 sierpnia. Jakie kierunki na nich czekają? M.in. administracja, budownictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, pedagogika i pielęgniarstwo.
Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie ma w ofercie jeden kierunek studiów I stopnia – politologię. Ale za to w kilku specjalnościach. Wśród nich są m.in. polityka obsługi ruchu granicznego, zarządzanie projektami Unii Europejskiej, polityka samorządowa i administracja, polityka bezpieczeństwa państwa, media i komunikowanie społeczne, polityka obsługi ruchu turystycznego oraz nowość: polityka migracyjna.
Puławska Szkoła Wyższa oferuje trzy kierunki licencjackie: administrację, ekonomię i pedagogikę. Absolwenci, jak zaznacza uczelnia, mogą kontynuować uzupełniające studia magisterskie m.in. na UMCS w Lublinie.
Warto też sprawdzić ofertę Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Chełmie i Zamościu. Tam również są jeszcze wolne miejsca.
– Studia inżynierskie i licencjackie w chełmskiej PWSZ są nakierowane przede wszystkim na kształcenie umiejętności praktycznych, umożliwiających zdobycie konkretnego i prestiżowego zawodu, odpowiadającego osobistym ambicjom i aspiracjom młodych ludzi – zachęca rektor uczelni prof. Józef Zając.
Na publicznych dogrywka
Na KUL czekają m.in. dzienne: architektura krajobrazu, biotechnologia, europeistyka w języku angielskim, filologie, kulturoznawstwo, ochrona środowiska, politologia czy socjologia. Do wzięcia są też indeksy na studiach zaocznych i wydziałach zamiejscowych w Stalowej Woli i Tomaszowie. Kandydaci mają czas do 30 sierpnia.
Lista "nieobsadzonych” kierunków dziennych na UMCS jest mniej imponująca (fizyka, fizyka techniczna, informatyka w j.angielskim, matematyka i matematyka w j.angielskim), ale za to warto zwrócić uwagę na studia zaoczne (m.in. administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, europeistyka, finanse i rachunkowość, prawo, socjologia, zarządzanie). Rekrutacja kończy się w połowie września.
Na Politechnice Lubelskiej jest jeszcze sporo miejsc na kierunkach zaocznych. To m.in.: elektrotechnika, informatyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, inżynieria biomedyczna. Rekrutacja trwa do 15 września.
Dzień później (16 września) dodatkowy nabór zamknie Uniwersytet Przyrodniczy. Tu można wybrać dzienne studia na Wydziale Nauk Rolniczych w Zamościu: rolnictwo lub biologię. A także większość kierunków zaocznych, które są w tym roku w ofercie uczelni.