UMCS ogłosił przetarg na budowę wielkiego centrum naukowego u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi w Lublinie. Za dwa lata będą w nim pracowali badacze z 9 uczelni i instytutów naukowych z Lublina, Puław i Rzeszowa.
UMCS, który koordynuje projekt, właśnie ogłosił przetarg na budowę Centrum Analityczno-Programowego konsorcjum Ecotech-Complex. Firmy zainteresowane zbudowaniem centrum mogą składać oferty do 14 czerwca. Zdecyduje cena. Potem wykonawca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie inwestycji. Ma być gotowa na przełomie 2012 i 2013 r.
Naukowy raj powstanie u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi, na terenach UMCS. W środku znajdą się dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem. I najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa.
To pracownicy instytucji, które w 2006 r. powołały konsorcjum Ecotech-Complex. Tworzą je cztery publiczne uczelnie z Lublina (UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny i politechnika), dwie z Rzeszowa (politechnika i uniwersytet) oraz trzy instytuty: lubelski Agrofizyki PAN i dwa puławskie: Nawozów Sztucznych oraz Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
Projekt obiektu znamy od stycznia 2009 r. Konkurs wygrała poznańska pracownia HJ Buszkiewicz. Ale na działce, na której ma powstać kompleks, przez ponad dwa lata nie wbito nawet łopaty.
W nowym kompleksie UMCS ma się zająć się m.in. biotechnologią i genetyką. KUL – naukami matematyczno-przyrodniczymi. Politechnika Lubelska – ochroną środowiska i wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, biomedycyną. – A my toksycznością spalin i ekologią pojazdów – zdradza prof. Jacek Kluska, prorektor Politechniki Rzeszowskiej.
– To fantastyczna sprawa, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego regionu i środowiska naukowego Lublina, Puław i Rzeszowa – podkreśla prof. Ryszard Dębicki, prorektor lubelskiego UMCS. – Kapitalny przykład porozumienia ponad strukturami. Dowód na to, że czasem warto skonsolidować różne instytucje i przygotować jeden, wspólny, dobry projekt.