Nowoczesne centrum badawcze otrzymają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Będą w nim prowadzić badania nad roślinami m.in. dla przemysłu i farmacji.
Chodzi Centrum Badawczo-Wdrożeniowe i Dydaktyczne Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie, które powstaje na terenie uczelnianego gospodarstwa doświadczalnego na lubelskim Felinie. Kompleks ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku. W jego skład wejdzie zespół zautomatyzowanych szklarni oraz budynek z nowoczesnymi laboratoriami. W środę na trwającej budowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Zobacz: Nowa inwestycja Uniwersytetu Przyrodniczego na Felinie
- Dysponowanie ośrodkiem pozwalającym na realizację tego typu badań zdynamizuje nie tylko prace badawcze, ale również współpracę naukową z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Ułatwi również pozyskiwanie projektów badawczych – podkreślał rektor UP, prof. Krzysztof Kowalczyk. I dodał: - Jestem pewny, że dysponując taką infrastrukturą Lublin będzie wiodącym ośrodkiem badań nad roślinami wykorzystywanymi nie tylko dla celów rolniczych czy żywieniowych, ale także dla przemysłu i farmacji.
Budowa centrum pochłonie 17 mln zł. Kwotą 14 mln zł dofinansowało ją Ministerstwo Edukacji i Nauki. - Ta inwestycja jawi się jako wyzwanie, ale też ważne przedsięwzięcie, mające jasno sprecyzowany cel. Jest nim wzmocnienie innowacyjnych technologii w ogrodnictwie. Ono na Uniwersytecie Przyrodniczym działa i rozwija się prężnie, ale potrzebuje tej nowoczesnej infrastruktury – mówił minister nauki Przemysław Czarnek.
Na placu budowy widać już zarys budynku laboratoryjnego. Ma on być gotowy przed zimą, docelowo będzie miał dwie konsygnacje i prawie 700 mkw. powierzchni. Znacznie więcej miejsca (ok. 1700 mkw.) zajmie szklarnia, którą ekipa budowlana ma zacząć stawiać w lipcu lub sierpniu.
W ramach jednego obiektu szklarniowego będzie możliwość wydzielenia różnych klimatów, by jednocześnie można było prowadzić kilka różnych doświadczeń jeżeli chodzi o oświetlenie, dostęp do dwutlenku węgla czy podawaną pożywkę. Jeśli chodzi o stosowaną technologię oraz dogranie instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz całej automatyki, to właśnie budowa szklarni będzie stanowić dla nas największe wyzwanie – mówi Karol Łyda, kierownik kontraktu z firmy Erbud. I zaznacza, że prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Budowa centrum dla ogrodników to nie jedyna uczelniana inwestycja na Felinie. Nieopodal powstaje Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii. Znajdą się tu m.in.: kryta ujeżdżalnia o powierzchni powyżej 2 tys. mkw., pozwalająca na organizację zawodów międzynarodowych, hipodrom, nowoczesne centrum rehabilitacji dla koni czy część hotelowa z miejscem dla 40 zwierząt. Obiekt ma być oddany do użytku w październiku przyszłego roku.