Gotowa jest już wstępna koncepcja nowego biurowca, który ma być jedną z dwóch głównych siedzib Urzędu Miasta. Budynek stanie w miejscu wysłużonego gmachu przy Leszczyńskiego 20. Jeszcze w tym roku może być ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wykonanie biurowca z podziemnym parkingiem.
Prezydent tłumaczy, że stary gmach jest niefunkcjonalny, a jego stan techniczny jest kiepski. – Stąd decyzja, że wyburzamy i budujemy nowy – mówi Krzysztof Żuk. Nowy biurowiec będzie sześciopiętrowy, zaplanowano w nim ponad 6300 mkw. powierzchni biurowej. – Będzie to powierzchnia porównywalna z budynkiem przy Wieniawskiej 14.
Wstępna koncepcja biurowca trafiła już na biurko prezydenta. – Będziemy jeszcze nanosili drobne poprawki. W czerwcu powinniśmy dysponować wyjściową koncepcją, która będzie wykorzystana do opracowania dokumentacji technicznej i pozwoleń – spodziewa się Żuk. Potem miasto chce ogłosić przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, aby za jednym razem zamówić dokumentację oraz roboty budowlane. Dzięki temu biurowiec mógłby powstać szybciej. – Jesteśmy w stanie postawić go w ciągu dwóch lat – szacuje prezydent.
Żeby zacząć budowę nowego biurowca, najpierw trzeba opróżnić ten, który ma być wyburzony. Wciąż mieszczą się w nim niektóre komórki Urzędu Miasta. – Musimy wyprowadzić wydziały do lokalizacji zastępczych – przyznaje prezydent, który zamierza przenieść podwładnych do biur wynajętych w prywatnym budynku.
– W tej chwili ustalamy warunki wynajęcia pomieszczeń. W grze są dwie lokalizacje: Nałęczowska 14 oraz Spokojna 2 – potwierdza Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Przyznaje, że konieczna będzie jeszcze adaptacja lokali, bo na razie są w stanie surowym. – Te działania powinny być zrealizowane do końca bieżącego roku.
To oznacza, że jeszcze w tym roku zmieni się adres Urzędu Stanu Cywilnego, Wydziału Spraw Administracyjnych oraz Wydziału Zdrowia i Profilaktyki, które działają teraz przy Leszczyńskiego 20. Jednak do wynajętych pomieszczeń przeniesione mają być również niektóre wydziały z innych lokalizacji. – Wydział Strategii i Przedsiębiorczości, Biuro Obsługi Inwestorów i jeszcze może jedna czy dwie komórki organizacyjne, żeby poprawić warunki pracy, a przede wszystkim przyjęć interesantów przy ul. Wieniawskiej – dodaje Wojewódzki.
Przeprowadzkę do tymczasowej siedziby ma za sobą Wydział Komunikacji. Na jego potrzeby wynajęta została część biurowca przy ul. Czechowskiej 19a.
Koniec rozproszenia
Planowany biurowiec przy Leszczyńskiego 20 oraz odnowiony niedawno budynek przy Wieniawskiej 14 mają być dwiema głównymi siedzibami Urzędu Miasta, nie licząc reprezentacyjnego Ratusza przy deptaku. – Wyprowadzimy urząd ze wszystkich kilkunastu lokalizacji, w których dzisiaj pracuje. Taka jest główna przesłanka. Po pierwsze skończyć z rozproszeniem urzędu po całym mieście, po drugie zadbać o standardy obsługi mieszkańców – wyjaśnia Żuk. Zastrzega, że nie zamierza likwidować osiedlowych Biur Obsługi Mieszkańców, chociaż nie planuje na razie zwiększać ich liczby. Wiadomo już, że po wybudowaniu nowego dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej, przeniesiony będzie tu BOM działający dzisiaj w pobliskim urzędzie pocztowym.
Skromny parking
Ze wstępnej koncepcji nowego biurowca wynika, że w podziemiach budynku powstanie tylko 56 miejsc parkingowych. – Trzeba się liczyć z tym, że w ścisłym centrum tych miejsc parkingowych zawsze będzie mało – przyznaje prezydent i podkreśla, że interesanci będą musieli korzystać także z innych parkingów, zarówno prywatnych, jak i tych w płatnej strefie. Dodatkowe miejsca w tej okolicy mają powstać przy okazji modernizacji stadionu Lublinianki.