W 11 miejskich kamienicach zagrożone może być życie i zdrowie ponad 300 lokatorów – uznali kontrolerzy badający stan budynków. O które kamienice chodzi? Tego miasto nie zdradza. Urzędnicy tłumaczą, że „nie chcą paniki” wśród lokatorów
Kontrolę miejskich kamienic zarządził prezydent Lublina tuż po katastrofie budowlanej, do której doszło w maju w zabytkowym budynku przy Lubartowskiej 45. Zawaliły się tam stropy w części kamienicy, przez co jedna osoba została ranna. Na polecenie prezydenta wytypowano do zbadania ponad 70 innych budynków, które podczas ostatnich przeglądów okresowych uznano za obiekty będące w bardzo złym stanie.
Doraźny przegląd już się zakończył. W niektórych miejscach kontrolerzy znaleźli powody do niepokoju.
– Do nadzoru budowlanego skierowaliśmy pismo ze wskazaniem 11 lokalizacji, co do których kontrolerzy stwierdzili, że może występować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Łącznie zamieszkuje tam 317 osób.
Mimo naszych pytań, rzecznik ZNK nie chce zdradzić, o które budynki chodzi. – Nie chcemy paniki – odpowiada Bilik.
Podobnie odpowiada nadzór budowlany.
– Nie będziemy operować adresami, nie będziemy wszczynać paniki. To normalne, rutynowe działania – stwierdza Anna Ostańska, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. – Sprawdzamy stan budynków, jesteśmy w trakcie tych czynności. Mam już od niektórych inspektorów informacje zwrotne, że nie jest aż tak źle, jak sądzili kontrolerzy ZNK. Jeżeli coś będzie wymagać pilnych działań, to je podejmiemy – dodaje Ostańska. Wyniki badań 11 budynków mogą być znane pod koniec sierpnia.
Lokatorzy wspomnianych kamienic nie będą przekwaterowywani, chyba że nadzór budowlany wyłączy z użytkowania zajmowany przez nich lokal.
Lubartowska 45
Wciąż trzeba jeszcze czekać na ostateczną decyzję w sprawie dalszych losów kamienicy przy Lubartowskiej 45. Jej sprawą zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który dostał już od miasta ekspertyzę mówiącą o stanie budynku.
Autor ekspertyzy zamówionej przez ZNK twierdzi, że zburzoną część kamienicy można odbudować. Wymienia ponadto niezbędne prace zabezpieczające ocalałe części budynku. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego może jednak dojść do innych wniosków.
Wczoraj WINB przekazał nam, że decyzja w sprawie kamienicy na pewno nie zapadnie w tym tygodniu.