Firma ubezpieczeniowa Generali chce ponownie dawać pracę zwolnionym w kwietniu pracownikom, ale na umowę-zlecenie – twierdzą byli pracownicy tej firmy. Spółka przyznaje, że były takie plany, ale ostatecznie się z nich wycofała.
Jak już pisaliśmy, w kwietniu 100 osób straciło pracę w Oddziale Obsługi Klienta Proamy, poprzednio czeskiej firmy ubezpieczeniowej należącej od 2013 roku do Grupy Generali. Firma argumentowała decyzję o zwolnieniach niekorzystnymi zmianami w prawie i wzrostem wartości wypłacanych odszkodowań. Do urzędu pracy zgłosiła likwidację 240 stanowisk w Lublinie, co realnie znaczyło zwolnienie 100 osób. Niektóre z nich były bowiem zatrudnione w dwóch lub trzech firmach Generali w Lublinie jednocześnie.
– Zaczęli ponownie zatrudniać zwolnione osoby, konkretnie sześć z ok. 40 zwolnionych. Proponują głodową stawkę na umowę-zlecenie. Czas trwania tej umowy to dwa miesiące bez gwarancji przedłużenia. Wszystko związane z tym, że Proama przestała się wyrabiać z obsługą klienta i powstały ogromne zaległości – napisał do nas czytelnik. Do redakcji zadzwoniło także kilku innych pracowników tej firmy z podobnymi informacjami.
Generali oficjalnie dementuje te informacje. – Wśród wielu scenariuszy rzeczywiście rozważaliśmy możliwość przedłużenia współpracy z byłymi pracownikami, którzy mieli najkrótsze okresy wypowiedzenia, na innych zasadach niż umowa o pracę – przyznaje Justyna Szafraniec, rzecznik prasowy Generali. – Jednak po wnikliwej analizie wszystkich aspektów sprawy nie zdecydowaliśmy się na takie działania. Z żadnym z pracowników zwolnionych w Lublinie w ramach ostatnich zwolnień grupowych nie zawarto umowy-zlecenia lub innej podobnej umowy cywilnoprawnej. Nie mamy takich planów – dodaje Szafraniec.
Proces zwolnień w tej firmie jeszcze się nie skończył. – Jednocześnie prowadzimy działania, by zapewnić wsparcie byłym pracownikom na rynku pracy. Już ponad 40 osób z Lublina uczestniczyło w szeregu szkoleniach, mających na celu znalezienie nowego pracodawcy – dodaje Justyna Szafraniec.
Łącznie do końca roku w czterech spółkach Generali w całej Polsce zostanie zwolnionych do 300 osób. Plan redukcji zatrudnienia obejmie pracowników wszystkich czterech spółek tej firmy: Generali TU SA, Generali Życie TU SA, Generali PTE i Generali Finance.