Do października ubiegłego roku w mieście działało pięć punktów nocnej i świątecznej opieki. Od października są trzy: w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej, szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego i Szpitalu Neuropsychiatrycznym. I w święta Bożego Narodzenia nie wszystkie szpitale poradziły sobie ze sprawną opieką pacjentów. Jest szansa, że to się zmieni.
Rozszerzenie świadczeń w zakresie świadczenia opieki nocnej i świątecznej rozważa Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie. Dyrekcja na razie nie chce rozmawiać o szczegółach ale jedną z możliwości jest właśnie utworzenie dodatkowego punktu takiej opieki.
– Przymierzamy się do rozszerzenia tej działalności szpitala bo zainteresowanie pacjentów tymi usługami jest bardzo duże. Trafiają do nas nie tylko pacjenci z Lublina ale też z sąsiednich miejscowości – mówi Jeremi Karwowski, rzecznik Szpitala Neuropsychiatrycznego.
Dodatkowy punkt nocnej i świątecznej opieki może powstać także przy szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. - Prowadzimy rozmowy z NFZ ale na bardzo wstępnym etapie. Analizujemy potrzeby pacjentów naszego szpitala w tym zakresie - mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.
Dodaje, że na razie w przypadku spodziewanej zwiększonej liczby pacjentów szpital deleguje do pracy dodatkowych pracowników w działającym od października ubiegłego roku punkcie nocnej i świątecznej opieki przy ul. Biernackiego.
– Takiej sytuacji spodziewaliśmy się między innymi w długi weekend majowy. Szpital zabezpieczył wówczas dodatkowy personel. Okazało się jednak, że rzeczywista liczba pacjentów była taka jak w przeciętny dzień świąteczny – mówi Jencz.
Lubelski NFZ nie chce na razie komentować tej sprawy. – Na razie nocna i świąteczna działa bez zmian – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.