2 tysiące osób ma wziąć udział w organizowanym, w Lublinie, przez NSZZ „Solidarność” marszu w obronie pamięci Jana Pawła II. Będą utrudnienia w ruchu.
Urząd miasta już uczula, że uczestnicy marszu będą szli jezdnią i dlatego kierowcy w niedzielę muszą się spodziewać poważnych utrudnień. Tym bardziej, że NSZZ „Solidarność” zapowiada, że udział w wydarzeniu ma wziąć 2 tysiące osób.
- Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności - apelują urzędnicy.
W niedzielę, 2 kwietnia, ulicami Lublina przejdzie marsz, który ma być "wyrazem wdzięczności za dar życia i nauczania św. Jana Pawła II". - Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na haniebny atak na osobę świętego Papieża-Polaka. Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu – zapowiada związek zawodowy.
Marsz jest reakcją na reportaż TVN, w którym autorzy udowadniają, że Karol Wojtyła, będąc biskupem i arcybiskupem krakowskim wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży.
>>Debata na KUL. Tak bronią Jana Pawła II<<
Data nie jest przypadkowa, bo 2 kwietnia to 18. rocznica śmierci papieża. Takie marsze odbędą się także w innych miastach, a największy jest zapowiadany w Warszawie. Ten w Lublinie rozpocznie się o godzinie 14 przed parafią św. Rodziny przy Krzyżu Papieskim, ul. Jana Pawła II.
Kwadrans później uczestnicy mają zacząć pochód i przejdą ulicami: Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego i dotrą do kościoła akademickiego KUL.
Na godzinę 15.30 zaplanowana jest msza święta.
>> Rada Miasta Lublina w obronie Jana Pawła II<<
Kilka dni po marszu, czyli 3 kwietnia, stanowisko broniące pamięci o Janie Pawle II ma przyjąć sejmik województwa lubelskiego. PiS w sejmiku ma większość i można zwiastować, że uchwała zostanie przyjęta. Także przy wsparciu radnych PSL.
- Poprzez apostolskie wizyty papieskie na ziemi lubelskiej – w Lublinie i Zamościu – oraz wcześniejszą, wieloletnią pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odcisnął swój trwały ślad i przyczynił się do wychowania, umocnienia i wzrostu duchowego setek tysięcy młodzieży i wiernych mieszkańców Lubelszczyzny, dla których Papież Polak był i pozostaje moralnym wzorcem i punktem odniesienia – czytamy w projekcie uchwały.