Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2014 r.
12:30
Edytuj ten wpis

"Wakacje" na wołyńskich cmentarzach. "Wrócimy tam za rok"

72 0 A A

Karczujemy roślinność, zasypujemy rozkopane krypty, stawiamy do pionu przewrócone pomniki i zapalamy znicze. Tyle możemy zrobić - tłumaczy Jacek Bury, komendant obozu. Polscy wolontariusze spędzili na Wołyniu dwa tygodnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Zamłynie zmienia się. W pokojach są drzwi łóżka i książki, w kuchni unijne metalowe meble. Naleśnik z wiejskim serem - to było coś” - tak o Centrum Integracji Zamłynia ktoś napisał w kronice projektu "Wołyń 2014: Redivivus”. Zamłynie było ostatnim przystankiem na trasie tegorocznej wyprawy. W sobotę wolontariusze wrócili do Lublina.

Przez dwa tygodnie karczowali, kopali, skrobali, szorowali, malowali. Krok po kroku wyrywali polskie cmentarze ukraińskim lasom. Zapalali zebrane na lubelskich cmentarzach znicze. Spali w internatach, na parafiach, w namiotach. Na śniadanie kanapki z pasztetem, na obiad to co udało się ugotować dyżurnym. Nikt się nie skarżył, nikt nie narzekał.

- Wcale nie jestem zmęczony. Raczej wypoczęty. Za rok też pojadę. Na bank - zapewnia pan Dionizy. 72-letni kierowca z Lublina był najstarszym uczestnikiem tegorocznej wyprawy. Najmłodszy, Damian ma lat 12.

- W sumie przewinęły się 42 osoby - mówi Jacek Bury, komendant obozu. - Planowaliśmy więcej, ale ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie w tym roku chętnych do wyjazdu było mniej.

- Z powołania, obowiązku, szacunku. Z czystej przyzwoitości, ze względu na pamięć. Bo ludzie, bo historia - słyszę gdy pytam o powody, dla których tu przyjechali. Dlaczego zamiast spędzać wakacje na plaży, wolą się pocić w ukraińskich lasach?

- Wokół stepy, biegają jakieś kury, wchodzisz do lasu i zaczyna się nekropolia. Masz wtedy niesamowite poczucie straty - tłumaczy Ewa (rocznik 85, na co dzień pisze doktorat z filozofii). - Tego nie da się zamienić na Paryż.

- Jak ktoś raz przyjedzie, to nie jest w stanie potem nie wrócić - dodaje Edyta (24 lata, skończyła rosjoznawstwo). - Ja miałabym poczucie, że tracę coś wielkiego. Codziennie dostaję sms-y od mamy. Chce bym wracała, bo na Ukrainie wojna.

W Zamłyniu wojny nie widać. Typowa ukraińska wieś, gdzie czas jakby się zatrzymał. Na łąkach pasą się konie, po dziurawej drodze czasem przetoczy się drewniany wóz albo zardzewiały ciągnik. Polaków wita się tu z szerokim uśmiechem, częstuje śliwkami i słodką herbatą. A nazwisko ks. Jana Burasa, twórcy Centrum Integracji, otwiera tu wszystkie drzwi.

Był to siódmy wyjazd organizowany przez lubelską Fundację Niepodległości. Kolejny za rok, również w sierpniu. Pojechać może każdy chętny, liczy się każda para rąk.

Reportaż z Wołynia w Magazynie Dziennika Wschodniego 29 sierpnia

Rzeź wołyńska

Masowa zbrodnia dokonana przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła latem 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi. Historycy szacują, że zginęło ok. 50-60 tys. Polaków i 2-3 tysiące Ukraińców.
Źródło: Wikipedia

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty