![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Dzieci spędzające wakacje w mieście będą mogły za darmo korzystać ze szkolnych boisk i basenów. Czynne będą też wybrane stołówki, w kilku szkołach mają się odbywać półkolonie, można też wybierać różne zajęcia.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
![Artykuł otwarty](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/open-article.png)
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Boiska
Nudę tego lata będzie można wykiwać na bezpłatnie udostępnianych boiskach miejskich szkół. Ale nie na każdy taki obiekt da się wejść na tych samych zasadach.
Niektóre będą ogólnodostępne i nikomu nie będzie trzeba się tłumaczyć. Tak ma być na boiskach szkół przy Balladyny, Kresowej, Nałkowskich, Róży Wiatrów, Kasprowicza, Lipowej, Poturzyńskiej, Maszynowej, Radzyńskiej, Rzeckiego, Krochmalnej, Szkolnej i Słowiczej 5.
Legitymacja szkolna ma być wymagana od osób chcących wejść na boiska przy Sierocej, Wajdeloty, Bursztynowej, Jagiełły, Lwowskiej, Pogodnej, Krężnickiej, i Głuskiej. Legitymacja lub dowód tożsamości potrzebny będzie, by wejść na teren obiektów sportowych przy Biedronki, gdzie godzinę wejścia trzeba uzgodnić z pełniącym dyżur pracownikiem szkoły.
Tylko pod opieką osób dorosłych wpuszczani mają być uczniowie na boiska szkół przy Mickiewicza (podstawówki), Podzamczu, Tetmajera, Kosmowskiej, Elektrycznej, Słowiczej 3 (tu potrzebna będzie też legitymacja) oraz obok szkoły przy Pana Wołodyjowskiego (tu boiska będą dostępne tylko dla uczniów podstawówki nr 38).
Baseny
Dzieciom i młodzieży bezpłatnie udostępnianych ma być osiem basenów. Każdy z nich zapewnia opiekę ratownika, każdy też będzie wymagał okazania legitymacji szkolnej, bo za darmo będą mogli się pluskać tylko uczniowie lubelskich szkół.
Od 27 czerwca do 1 lipca uczniowie będą pływać bezpłatnie przy Bursztynowej i Smyczkowej, do 8 lipca przy Podzamczu i Rzeckiego, zaś do 15 lipca przy Nałkowskich. Od 1 do 15 lipca na takich zasadach udostępniany ma być basen przy Roztoczu. Bardziej pogmatwany grafik ma szkolna pływalnia przy Radości udostępniana 4, 5, 6, 7, 11, 13, 18 i 20 lipca oraz 29, 30 i 31 sierpnia.
Od połowy lipca do połowy sierpnia na darmowe kąpiele można liczyć tylko przy Radości. Od 16 sierpnia do końca wakacji znów udostępniana ma być pływalnia przy Smyczkowej, a 22 sierpnia dołączy do niej basen przy Poturzyńskiej.
Dodajmy, że każda z pływalni będzie udostępniana uczniom tylko w określonych porach, np. ta przy Rzeckiego przez pięć godzin dziennie, a przy Nałkowskich tylko przez dwie.
Posiłki
Mimo przerwy w nauce czynnych będzie osiem szkolnych stołówek, a grafik ich pracy ułożony jest tak, by przez całe wakacje było gdzie się wybrać na gorący posiłek. Obiady są odpłatne, ale tańsze od tych w lokalach gastronomicznych. Chętni mogą po prostu zgłosić się do szkoły i zapisać się na posiłki. Mniej zamożni mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie (gdy dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 1028 zł) lub wręcz zwolnienie z opłat (dochód nie większy niż 771 zł), a w tej sprawie trzeba się udać do pracownika socjalnego MOPR.
Od 27 czerwca do połowy lipca pracować mają kuchnie szkół przy ul. Balladyny, Wajdeloty i Nałkowskich, a przez cały lipiec stołówki przy Jagiełły i Krężnickiej. Przez cały lipiec i sierpień żywić ma szkoła przy Maszynowej, a podobny plan mają też placówki przy Radzyńskiej, Farbiarskiej i Rzeckiego, choć te trzy szkoły uzależniają otwarcie kuchni od zebrania co najmniej 50 chętnych dziennie na obiady. Od 4 do 22 lipca i od 1 do 31 sierpnia pracować ma stołówka przy Sławinkowskiej. Od 4 do 22 lipca pracować będzie kuchnia przy Radości, ale ona w pierwszej kolejności karmić ma osoby objęte państwowym dożywianiem.
Co jeszcze?
Na stronie internetowej lato.lublin.eu dostępny jest cały, bardzo obszerny spis zajęć zapewnionych przez władze Lublina w ramach akcji Lato w mieście. Są tu m.in. półkolonie organizowane w szkołach, wycieczki, czy różne zajęcia warsztatowe: od kulinarnych po fotograficzne Dla dzieci niewidomych, niedowidzących, niesłyszących i słabo słyszących też.