Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 września 2024 r.
20:01

Średniowieczni wojowie przejęli zamek. Trwa weekend z archeologią

Autor: Zdjęcie autora KN

Zamek Lubelski na dwa dni przejęli wojowie Bolesława Chrobrego, a wszystko za sprawą weekendu z archeologią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rekonstrukcje zbrojnych potyczek, pokazy tkactwa, lekcje o kupiectwie, warsztaty kaligrafii, turnieje, konkursy i koncerty muzyki dawnej. Widowisko historyczne wzbogacą wykłady popularnonaukowe, filmy i pokazy multimedialne prezentujące polskie dziedzictwo kulturowe.

– Zaczęliśmy z wysokiego "c", ale jest to tylko zabawa, bo jest to wiedza merytoryczna, podana w sposób bardzo przystępny – chwalili wydarzenie organizatorzy.

W sobotę zaczęło się od przemarszu grup rekonstrukcyjnych z placu Litewskiego na zamek. Dziedziniec przeniósł odwiedzających w czasie do średniowiecznego miasteczka, gdzie można było podejrzeć jak dawniej wytwarzano produkty codziennego użytku oraz handlowano tymi wytworami.

-Wiele fantastycznych pokazów, żywa lekcja historii, jesteśmy zachwyceni, a to dopiero godzina za nami. Spędzimy tu kilka godzin, dzieci są zachwycone. Warto przyjść i posłuchać, dorośli też znajda coś dla siebie- mówi pan Tomasz.

W sobotę dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warsztatach, podczas których mogli wykonać własną replikę wczesnośredniowiecznej biżuterii. W magiczną podróż w czasie do średniowiecznej wioski zabrali ich członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, którzy opowiadali m.in. o metodach wytwarzania strojów. Stoczyli też bój w rekonstrukcjach bitewnych.

Widzowie mogli dowiedzieć się jak wyglądało oświetlenie w dawnych czasach – łuczywa, kaganki, wyrób świec metodami historycznymi. Techniki rozpalania ognia przyciągnęły ciekawskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko kata, który okraszał opowieściami o straconych głowach.

- Zrobiłem sobie już monetkę, pan mi wybił ją wielkim młotkiem. Tatuś pokazał mi łuczywo, miecze i hełm. Pani teraz pokazuje mi jak robić włóczką. Chce też pójść do szkoły wojów- przyznaje pięcioletni Adaś.

W niedzielę drugi dzień Weekendu z Archeologią.

  • Program:
    8 września (niedziela)

    11.00-17.00 – stanowiska pokazowe i edukacyjne na dziedzińcu Zamku Lubelskiego:
    – kram kupiecki (szlaki handlowe, przedmioty wymiany, transport)
    – warsztat tkacki – pokazy przędzenia, pokaz tkania krajek, nauka tkania na lucetach
    – kaligrafia – pokazy i nauka pisania metodami i przyborami historycznymi
    – pieczęci lakowe – pokazy i możliwość odciśnięcia pieczęci
    – mennica – bicie monet, historia pieniądza
    – oświetlenie w dawnych czasach – łuczywa, kaganki, wyrób świec metodami historycznymi, techniki rozpalania ognia
    – stanowisko kata
    – zbrojownia zamkowa
    – odlewnictwo
    11.00-17.00 – stanowiska przed zamkiem
    – kuźnia – pokazy kucia uzbrojenia i przedmiotów użytku codziennego
    – warsztat barwiarski – farbowanie tkanin metodami historycznymi
    – kuchnia – pokazy przygotowania tradycyjnych potraw, m.in. podpłomyków

    Inscenizacje historyczne na dziedzińcu zamkowym:
    12.30 – turniej plebejski (gry i zabawy dla publiczności)
    13.30 – przegląd formacji zbrojnych i pokaz szyków piechoty
    14.30 – szkoła młodych wojów (gry i zabawy dla publiczności)
    15.30 – inscenizacja historyczna – „Piastowskie bajania – jak drzewiej bywało”
    16.30 – koncert muzyki dawnej – „Baba na Niedźwiedziu”.

    Wydarzenia towarzyszące:
    14.00-15.30 – muzealne warsztaty dla dzieci – wykonywanie kopii średniowiecznych ozdób z użyciem długopisów 3D | sala edukacyjna, bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl
    14.00 – touchtour z audiodeskrypcją – ścieżka edukacyjna po wybranych stanowiskach warsztatowych | wydarzenie dla osób z dysfunkcją wzroku
    11.00–17.00 – mobilna edukacyjna wystawa archeologiczna pt. „Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny”.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty