Teraz już wszystkie poradnie ginekologiczno-położnicze mogą wykonywać badania cytologiczne. Wszędzie można też przebadać płuca i oczy.
- Liczba gabinetów wykonujących cytologię zwiększyła się z 75 do 170 - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik NFZ w Lublinie. - Podobna sytuacja ma miejsce z obturacyjną chorobą płuc. Można się zgłosić do każdej przychodni pulmonologicznej mającej umowę z NFZ, których jest 101. Wcześniej profilaktykę prowadziło 75 gabinetów.
Jest też więcej gabinetów, gdzie można się przebadać pod kątem jaskry. Diagnostykę profilaktyczną prowadzą wszystkie poradnie okulistyczne. Wcześniej w programie uczestniczyło ich około dziesięciu.
Żeby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych trzeba spełniać następujące kryteria:
*Profilaktyka raka szyjki macicy - adresowana do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.
*Profilaktyka obturacyjnej choroby płuc - adresowana do osób powyżej 18 roku życia, palących papierosy, w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.
*Profilaktyka jaskry - adresowana do osób powyżej 35 roku życia, u których nie przeprowadzono badania w kierunku jaskry w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Skierowanie nie jest potrzebne. (STEP)