W piątek w jednostce wojskowej przy ul. Kruczkowskiego świętowano 4. urodziny Wielonarodowej Brygady. Razem z wojskowymi rocznicę fetowali m.in. komendant wojewódzki policji w Lublinie Dariusz Działo oraz wojewoda lubelski Wojciech Wilk.
Po powitaniu gości przez dowódcę brygady płk. Dariusza Sobotkę, głos zabrał wojewoda. – Chciałbym podziękować oficerom, dowódcom za to, że dbają o nasze bezpieczeństwo oraz za codzienne działanie na rzecz naszej społeczności, krzewienie patriotyzmu i szacunku do wojska wśród młodzieży – mówił Wojciech Wilk. – Nie sposób nie wspomnieć o współpracy międzynarodowej, której najlepszym przykładem była wizyta prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki. To dowód na to, że Brygada Wielonarodowa może być oknem na świat dla ukraińskiego wojska.
Na uroczystości obecny był również konsul generalny Ukrainy Wasyl Pawluk. Nie zabrakło wojskowych gości – Litwinów i Ukraińców.
– To przyszli oficerowie struktury Brygady Wielonarodowej, przebywali akurat na międzynarodowych szkoleniach w dowództwie brygady przy ul. Radziszewskiego – wyjaśnia kpt. Dariusz Drączkowski.
Wielonarodowa Brygada (część polska) została powołana do życia 1 lipca 2011 r. Decyzja o jej utworzeniu to pokłosie litewskich planów, by stworzyć batalion zasilany przez wojska Polski, Ukrainy oraz Litwy.
– Brygada składa się z dwóch komponentów: dowództwa Wielonarodowej Brygady oraz batalionu dowodzenia. W dowództwie pracuje ok. 50 wojskowych, natomiast w batalionie ok. 250 – wyjaśnia kpt. Drączkowski. Jednym z głównych zadań BW jest stworzenie fundamentów pod powołanie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE.
Na razie w Brygadzie Wielonarodowej są sami Polacy, ale prawdopodobnie już w lipcu dowództwo zasili kilku Ukraińców i Litwinów. – Być może jeszcze w tym miesiącu podpisane zostanie porozumienie w tej sprawie – mówi kapitan.
Po upływie ok. pół roku od podpisania porozumienia brygada zostanie oficjalnie sformowana, nie wiadomo jeszcze, jaka będzie jej liczebność.
Główne cele brygady
• współudział w tworzeniu warunków do utrzymania międzynarodowego pokoju
i bezpieczeństwa pod auspicjami ONZ, NATO i UE;
• zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej, wspieranie wysiłków Ukrainy w celu jej integracji
ze strukturami Euroatlantyckimi;
• stworzenie podstaw do powołania na jej bazie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE po 2015 r.