Są kolejne przypadki tzw. świńskiej grypy w naszym regionie. Groźny wirus atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
– W tej chwili w województwie mamy siedem potwierdzonych przypadków, w tym jeden śmiertelny – mówi Bożena Kess, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – W powiecie tomaszowskim i w Lublinie mamy po trzy przypadki, jeden w Opolu Lubelskim.
Osobą, która zmarła, jest 57-letni pacjent szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Oprócz grypy, miał wiele innych schorzeń, w tym internistyczne. Na szczęście jego rodzina nie zaraziła się wirusem AH1N1.
Badania wykazały za to świńską grypę u dwóch innych pacjentów: u 55-letniej kobiety i 80-letniego mężczyzny.
– Jedna z tych osób jest w cięższym stanie z racji na swój wiek. Druga prawdopodobnie zostanie wypisana do domu – poinformował wczoraj po południu lek. med. Dionizy Hałasa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim.
Świńską grypę od "zwykłej” można rozróżnić tylko poprzez badania laboratoryjne. Objawy kliniczne jednej i drugiej są takie same.
– Problem polega na tym, że grypę wywołaną wirusem AH1N1 przechodzimy ciężej. Objawy nie ustępują tak, jak przy zwykłej grypie – tłumaczy lek. med. Urszula Marciniak z przychodni Żagiel Med. Przy ul. Onyksowej w Lublinie.
Świńska grypa może być szczególnie groźna dla osób w podeszłym wieku. – 90 proc. osób, które zmarły z powodu powikłań po grypie typu AH1N1 to osoby powyżej 60 roku życia – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Bez względu na typ wirusa, szczególnie narażone na grypę są także dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby.
Sanepid radzi, jak ochronić się przed grypą
2. Często myj ręce
3. Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi
4. Jeśli pojawią się objawy, zostań w domu. Unikaj tłumów
5. Gdy kaszlesz i kichasz, zasłaniaj usta i nos