Rozmowa z Marcinem Sudzińskim, pszczelarzem i koordynatorem projektu Miejska Pasieka Artystyczna.
• Miejska Pasieka Artystyczna na dachu Centrum Spotkania Kultur zacznie działać w czwartek. Ule już są gotowe?
– Ustawianie dziewięciu uli zaczęliśmy wczoraj. Wcześniej były kilkukrotnie malowane, trzeba było je też porządnie zabezpieczyć i wykonać estetyczne zabiegi, żeby ładnie się prezentowały. Dziś po południu odbierzemy pszczoły z pasieki Uniwersytetu Przyrodniczego. Na razie na dachu CSK zasiedlimy pięć pszczelich rodzin, pozostałe ule zostaną zamieszkane w przyszłym sezonie. Chcemy, żeby docelowo było ich 12. Wszystkie przedstawiają historię pszczelego budownictwa i każdy będzie prezentował się inaczej.
• Jaki gatunek pszczół zamieszkają pasiekę?
– To wywodząca się z Anglii rasa Buckfast. Charakteryzuje je bardzo duża łagodność. To typowa rasa dla miejsc, w których sąsiedztwie są duże skupiska ludzi.
• Na dachu CSK pszczoły będą miały dobre warunki?
– Nawet bardzo dobre. Rosną tam maliny, żurawiny, gryka, jest też kilkuarowa łąka. Głównym pożytkiem będą dla nich drzewa wzdłuż Al. Racławickich: lipy, akacje i klony. Dużo pożywienia znajdą też w Ogrodzie Saskim, Parku Akademickim i cmentarzu przy ul. Lipowej. Pszczoły będą mogły też zapylać rośliny, które rosną na okolicznych balkonach i rabatach między blokami.
• Jaki jest cel takiej pasieki?
– Główne założenie to edukacja. W miastach oddalamy się od przyrody. Tracimy poczucie, że jesteśmy jej częścią. Ale przede wszystkim pszczoły powodują, że rośliny lepiej się rozprzestrzeniają i dają więcej owoców. Ich obecność ma różne konsekwencje dla owadów czy ptaków. Często jest tak, że gdy na dany teren wprowadza się pszczoły, pojawiają się też inne gatunki, dotychczas w tym miejscu niespotykane
• Jak chcecie edukować?
– Raz w tygodniu będą organizowane lekcje dla dzieci i młodzieży dotyczące historii i hodowli pszczół, także w znaczeniu kulturowym. Będziemy uczyć o miodzie i mówić, jak go wykorzystać w codziennym życiu. Takie zajęcia będą odbywać się w weekendy. Raz w miesiącu będą wydarzenia w postaci warsztatów czy wykładów otwartych, na których będzie można dowiedzieć się, jak budować ule.
• Kiedy planujecie pierwsze miodobranie?
– Pierwszy miód zostanie zebrany na początku czerwca przyszłego roku. Zapewne trafi do lokali gastronomicznych, które będą działać w CSK.