Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2022 r.
6:39

Wkrótce w szpitalach lekarze z dyplomem katolickiej uczelni. KUL staje się medyczny

122 19 A A
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską (fot. KUL)

Katolicki Uniwersytet Lubelski dostał zgodę na prowadzenie studiów na kierunku lekarskim. Medycynę chce uruchomić już w przyszłym roku. – To dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza – komentuje jeden z wykładowców innej lubelskiej uczelni kształcącej medyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najstarszy lubelski uniwersytet ku naukom o zdrowiu zwraca się od kilku lat. Jako pierwsze w ofercie KUL pojawiły się studia z pielęgniarstwa i położnictwa. W ubiegłym roku głośno zaczęło być o uruchomieniu medycyny.

Właśnie zapadły ważne decyzje. W sobotę uczelnia poinformowała o zgodzie ministra edukacji i nauki (jest nim związany z KUL Przemysław Czarnek) oraz pozytywnych opiniach Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia dla utworzenia kierunku lekarskiego.

Cytowany w komunikacie prasowym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreśla, że „studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach świata.” – Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – stwierdza rektor.

Więcej informacji uczelnia nie udziela. Chcieliśmy porozmawiać m.in. o procesie kompletowania kadry i tworzenia zaplecza. Usłyszeliśmy, że będzie to możliwe dopiero w środę, po powrocie rektora ze służbowego wyjazdu.

Skąd wykładowcy?

KUL zacznie kształcić lekarzy od października 2023 r. Jak zamierza to robić? Funkcję szpitala klinicznego będzie pełnić m.in. marszałkowska lecznica przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Uczelnia podpisała też listy intencyjne o współpracy ze szpitalem wojskowym w Lublinie, powiatowym w Puławach, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Instytutem Medycyny Wsi i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym.

KUL nawiązał też współpracę z kilkoma ośrodkami akademickim, m.in. Medical College w Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spilit University of Kaslik w Libanie, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz Uniwersytetem Medycznym.

To nie takie proste

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska przekonuje, że plany KUL nie są konkurencyjne dla jego uczelni.

– Moim zadaniem jest przede wszystkim odpowiedzialność za obszar mojego uniwersytetu, ale będziemy współpracować i mam nadzieję, że będzie to współpraca skuteczna – mówił w ubiegłym roku podpisując list intencyjny o współpracy z KUL.

Niektórzy pracownicy lubelskiej uczelni medycznej są jednak bardziej sceptyczni.

– Przy poparciu politycznym dla tej inicjatywy nie wypadało nie wesprzeć tego projektu – mówi nam jeden z wykładowców UM, proszący o anonimowość. – Ale stworzenie kierunku lekarskiego w dwa lata to dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza. Podpisanie umów ze szpitalami może nie rozwiązać w pełni tego problemu, bo nie w każdym z nich są specjaliści od pracy klinicznej prowadzący badania naukowe.

Chętnych do studiowania medycyny na KUL raczej nie zabraknie. W ubiegłym roku o jeden indeks na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym walczyło dziesięć osób. W tegorocznej rekrutacji, która potrwa do 12 lipca, już teraz chętnych jest trzy razy więcej niż miejsc.

KUL nie narzekał też na brak kandydatów na uruchomione wcześniej kierunki związane z medycyną.

– Dwa razy próbowałam dostać się na Uniwersytet Medyczny, ale mi się nie udało. Tutaj się dostałam i bardzo sobie chwalę, bo jest bardzo indywidualne podejście do każdego studenta – mówi nam studentka położnictwa na katolickiej uczelni.

Hojny minister

Przemysław Czarnek jako minister edukacji i nauki jest dla KUL (gdzie wciąż wykładowcą) wyjątkowo hojny.

* W 2020 lubelskie uczelnie dostały 75 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki. To pieniądze na inwestycje, a tych najwięcej zgłosił KUL. To m.in. budowa systemu kontroli dostępu w Domu Studenckim przy ul. Konstantynów 1D, budowa węzłów sanitarnych w budynku Konwiktu Księży Studentów, dostosowanie części budynku Kolegium Jana Pawła II do wymogów przeciwpożarowych, dostosowanie do wymogów przeciwpożarowych budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, przebudowa budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

* Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało KUL subwencję w wysokości 1,755 mln zł na wydanie Powszechnej Encyklopedii Filozofii w języku angielskim.

* W 2021 r. minister przyznał kilku czasopismom związanym z KUL zaskakująco wysokie pozycje w rankingu naukowych czasopism punktowanych (także w tych, w których sam publikuje).

* Decyzją Czarnka KUL znalazł się na liście wybranych uczelni, których zadaniem będzie przygotowanie nauczycieli do nauki etyki w szkołach. Minister chce żeby takie lekcje były obowiązkowe jeżeli uczeń nie chodzi na religię. Problemem jest brak nauczycieli tego przedmiotu.

* Ostatnio minister Czarnek był obecny na podpisaniu listu intencyjnego, na mocy którego ma zrodzić się Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Uczelnia od dawna prowadzi studia dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie – nowe dzięki centrum ma rozszerzyć działalność na cały kraj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty