Centrum Wolontariatu jest w trakcie przenosin do nowej siedziby na Tatarach. Będzie w miejscu, gdzie przez kilkanaście lat działał komisariat policji. Trzeba zrobić jeszcze dużo rzeczy. Niestety brakuje pieniędzy, aby wszystko w jednym czasie wyremontować
– Pierwsza siedziba Centrum Wolontariatu mieściła się przy ul. Zielonej, później była ul. Jezuicka, a od 2013 r. wynajmowaliśmy także pomieszczenia przy ul. Głębokiej. Z tych dwóch miejsc się teraz wyprowadzamy. Przenosimy się na ul. Gospodarczą – mówi Justyna Orłowska, prezes stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Zostawiamy tylko lokal przy ul. 1 Maja, gdzie dalej będziemy prowadzić jadłodajnię dla osób bezdomnych.
Lokale, które stowarzyszenie wynajmowało, mają opustoszeć do końca miesiąca. – Dlatego też podejrzewam, że w środę lub w czwartek będziemy przewozić już rzeczy na ul. Gospodarczą – dodaje Orłowska.
Chodzi o pomieszczenia na parterze budynku mieszkalnego, gdzie najpierw był sklep, a później przez blisko 20 lat znajdował się komisariat policji. Lokal był wolny, bo policjanci wynieśli się do nowej siedziby na drugą stronę ulicy.
Nowy dla wolontariatu lokal ma 450 mkw. Wymaga remontu.
– Wszystko trwa, bo nie mamy pieniędzy, aby szybko wykonać wszystkie prace, by dostosować pomieszczenia do naszych potrzeb – wyjaśnia prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Pracownicy i wolontariusze będą zajmować więc na początek tylko część pomieszczeń, które zostały już wyremontowane.
Każda pomoc się przyda, zwłaszcza, że Centrum ma nowe pomysły i projekty, które chcieliby zrealizować. Na początek spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Tatary.
– Jeszcze przed wybuchem pandemii planowaliśmy zorganizować piknik integracyjny. Niestety, koronawirus pokrzyżował nam plany. Ale mamy nadzieję, że może w wakacje się uda – liczy Justyna Orłowska.
Mimo ograniczeń, realizowane są inne nowe działania Centrum, m.in. Klub Wolontariusza dla młodzieży – ok. 40 podopiecznych ośrodków kuratorskich. – Już zaczęliśmy realizację tego projektu. Chcemy resocjalizować młodych ludzi poprzez działania pomocowe, a także zwiększać ich kompetencje społeczne i socjalne – mówi Orłowska. – Na razie, ze względu na sytuację, spotkania odbywają się online, ale mamy nadzieję, że młodzież będzie mogła przychodzić niebawem do już wyremontowanej sali.
Centrum Wolontariatu w Lublinie
Istnieje od 1999 r. Kompleksowo zajmuje się wolontariatem. Skupia ok. 300 wolontariuszy. Realizuje szereg inicjatyw i projektów, w tym m.in. Gorący Patrol, którego celem jest pomoc osobom bezdomnym. Ich działania adresowane są również do uchodźców, dzieci z zaniedbanych dzielnic Lublina, dzieci przewlekle chorych, osób, które opuszczają zakłady karne czy też osób z zaburzeniami psychicznymi. Ostatnio szyli maseczki dla służb mundurowych.