Ze złotym medalem wrócili z Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej. W konkursie wyróżniono trzy rozwiązania, które zwiększają niezawodność urządzeń elektrycznych i znacząco poprawiają efektywność zarządzania energią
– Na ten sukces zapracował cały zespół młodych, ambitnych i bardzo kreatywnych ludzi. Dzięki ich otwartości na technologie powstają nowe pomysły, które realizujemy w miarę dostępnych środków – podkreśla prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych PL.
Konkursowe jury doceniło układ zapewniający większe bezpieczeństwo eksploatacji izolowanych sieci elektroenergetycznych oraz sposób, który można wykorzystać do przedłużenia czasu używania baterii. Trzeci z wyróżnionych pomysłów dotyczy wykorzystywania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do nieprzerwanej pracy innych znajdujących się w nich urządzeń. To rozwiązanie ma być zastosowane w pojazdach, które wkrótce zasilą tabor lubelskiego MPK.
– Jeśli chodzi o skomercjalizowanie pozostałych dwóch nagrodzonych innowacji, to prowadzimy rozmowy z zainteresowanymi firmami. Ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach – mówi prof. Jarzyna.
Lubelską uczelnię w Genewie reprezentowali mgr inż. Katarzyna Zielińska, mgr inż. Karol Fatyga oraz dr inż. Dariusz Zieliński. Wśród twórców wynalazków są także mgr inż. Łukasz Kwaśny oraz współpracujący z zespołem mgr inż. Piotr Hołyszko z MPK Lublin.
Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie, która gromadzi pasjonatów techniki: wynalazców, projektantów i konstruktorów.
Dotychczas doktoranci i studenci Politechniki Lubelskiej w Genewie zdobyli 11 złotych, 13 srebrnych, 3 brązowe medale oraz 14 nagród specjalnych.