W ostatnich dniach wzrosła liczba skarg na trudne warunki pracy podczas wysokich temperatur. Pracownikom doskwiera przede wszystkim brak wody do picia.
Pracownicy skarżą się głównie na wysokie temperatury w pomieszczeniach oraz brak napojów. – Przykładem może być sygnał telefoniczny, którzy otrzymaliśmy w związku z brakiem napojów na terenie budowy S17 u jednego z podwykonawców. W wyniku naszej interwencji pracownikom dostarczono wodę do picia – dodaje Smolarz.
Inspektorzy przypominają, że pracodawca ma obowiązek dostarczać nieodpłatnie napoje podczas pracy w wysokiej temperaturze. Chodzi o sytuacje, gdy pracujemy na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura przekracza 25 st. C oraz na stanowiskach pracy, na których temperatura jest wyższa niż 28 stopni. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej potrzeby wszystkich pracowników.
To nie wszystko. Każda osoba wykonująca prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawiona dostępu do bieżącej wody, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie. – Chodzi o to, by np. na budowie robotnicy mogli umyć się po pracy – wyjaśnia Danuta Serwinowska z OIP Lublin.
W biurach pracodawcy powinni również zadbać o stan techniczny okien i świetlików, by posiadały np. żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie stanowisk pracy oraz urządzenia pozwalające na ich łatwe i bezpieczne otwieranie z poziomu podłogi.
– Odpowiednie warunki pracy powinny być zapewnione osobom wykonującym prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią – mówi Serwinowska.
Ważny jest także zakaz pracy pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stop. C, a wilgotność względna powietrza 65 proc. – W takich warunkach nie można pracować i tego zakazu należy przestrzegać – zaznaczają inspektorzy.
Jeśli temperatura idzie mocno w górę, nie ma przeszkód, by pracodawca skrócił czas pracy. Chodzi zwłaszcza o osoby, których wymiar pracy przekracza 8 godzin. Może to przejawiać się w umożliwieniu pracownikom wcześniejszego niż zwykle opuszczenia pracy, bądź wprowadzeniu przerw regeneracyjnych, zwłaszcza w godzinach największego wzrostu temperatury i nasłonecznienia. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.