Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2012 r.
20:56
Edytuj ten wpis

XXI wiek pożarł historię, czyli jak oszpecono aulę okulistyki przy Chmielnej

0 10 A A
Dach w kształcie kopuły pozbawiono charakterystycznych okrągłych świetlików, zastępując je prostokąt
Dach w kształcie kopuły pozbawiono charakterystycznych okrągłych świetlików, zastępując je prostokąt

Efekty remontu krytykuje członek komisji, która opracowywała listę szczególnie cennych, choć nie zabytkowych obiektów Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Architektura budynku, uznanego za dobro kultury współczesnej, została bezpowrotnie zniszczona – mówi architekt Maria Balawejder-Kantor. – Dach w kształcie kopuły pozbawiono charakterystycznych, okrągłych świetlików, zastępując je prostokątnymi oknami dachowymi, które źle wpisują się w kopułę. Nowy układ blach pokrycia dachu przeczy temu, jakiego użył autor projektu architekt Stanisław Roszczyk. Wodę deszczową z dachu odprowadzają szpetne rury spustowe.

Balawejder-Kantor ocenia też, że niepotrzebnie wymieniano balustradę, posadzki i drewniane okładziny ścian wewnątrz budynku.

Inwestor, czyli Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, nie ma żadnych zastrzeżeń do efektu remontu. Podkreśla, że nie ma się z czego tłumaczyć.

– Mamy wszystkie wymagane dokumenty związane z tą inwestycją, od pozwolenia na budowę, po uzgodnienia z konserwatorem zabytków i z Wydziałem Architektury – mówi Marek Osuch, zastępca dyrektora szpitala ds. techniczno-eksploatacyjnych

– To, że okna w dachu są innego kształtu, niczego nie zmienia. Liczba i rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku jest taka sama, jak przed remontem. Nic się nie zmieniło oprócz tego, że przeszliśmy w XXI wiek – komentuje Osuch.

Trochę historii

Projekt nowego gmachu Kliniki Okulistyki powstał w roku 1971 w warszawskim Biurze Projektów Służby Zdrowia. Głównym projektantem był architekt Stanisław Roszczyk. Jego dopełnieniem jest audytorium.

Jak wynika z dokumentów, pierwotnie miało być ono umieszczone na osi północnej elewacji, ale ze względu na kłopoty z gruntem, salę przesunięto na zachód. Autorami projektu budynku o nietypowym kształcie, kojarzącym się z ludzkim okiem było dwóch architektów – Stanisław Roszczyk i Eugeniusz Bielecki.

Dr inż. architekt Stanisław Roszczyk, syn Adama, urodził się w 1921 roku. Walczył w powstaniu warszawskim, miał pseudonim Rośka. Inwalida wojenny. Pracował w Biurze Projektów Służby Zdrowia, w którym w czasach PRL powstały koncepcje takich obiektów jak stołeczny szpital na Bródnie, Miasteczko Medyczne na Polach Mokotowskich czy szpital na Bielanach. Ten ostatni jest ważny dla Lublina, bo Stanisław Roszczyk, zaadaptował projekt bielańskiej, placówki tworząc lubelski Państwowy Szpital Kliniczny Nr 4.

Architekt projektował też budownictwo mieszkaniowe, w 1954 roku z okazji 10 rocznicy Polski Ludowej za zasługi w pracy zawodowej na rzecz rozwoju tej gałęzi budownictwa został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmarł w Warszawie w 1994 roku. Miał 73 lata.

Agnieszka Dybek

(Korzystałam z "Stolica” 1964 i "Kurier Lubelski” 2005)


Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty