Letnie warsztaty na Zamku Lubelskim, prowadzone przez twórców ludowych, poświęcone są ludowemu zdobnictwu wnętrza.
Na wystawie obok prezentowane są charakterystyczne dla naszego regionu pająki – kuliste, promieniste, tarczowe, krystaliczne, żyrandolowe. Są też przykłady dekorowania izby wiejskiej kwiatami papierowymi – ozdabianie obrazów religijnych, ołtarzyków domowych, ścian. W wakacje na zamku można poznać techniki wykonywania tych ozdób. Chodzi też o rozbudzenie u dzieci ciekawości i inspirowanie ich do poznawania życia mieszkańców dawnej wsi.
Wczoraj zajęcia z bibułkowych kwiatów prowadziła Halina Grzesiak. Kolejne warsztaty za tydzień. 11 sierpnia „Pająki” z Heleną Półtorak (godz. 11–13), a 12 sierpnia „Kwiaty” z Lilą Solą (godz. 11–13). Zapisy: etnografia@muzuemlubelskie.pl oraz tel. 81 532 50 01 wew. 38.
Lato w Muzeum Lubelskim (ul. Zamkowa 9) to także zajęcia plastyczne, taneczne, pokazy multimedialne oraz prace z drukami edukacyjnymi związane z historią Lublina, Zamku Lubelskiego i archeologią. Zapisy: edukacja@muzeumlubelskie.pl, 81 5325001 wew. 15.
W programie m.in.:
11 sierpnia „Sławni mieszkańcy Lublina”. Spacer po Starym Mieście, godz. 13-15
6 sierpnia „Historia wieży zamkowej”, godz. 13-15
13 sierpnia „Historia wieży zamkowej”, godz. 13-15
Dodatkową atrakcją jest stanowisko archeologiczne dla małych poszukiwaczy zaginionego gatunku. – Przez całe wakacje zapraszamy młodych odkrywców do prac wykopaliskowych na dziedzińcu zamkowym! – zachęcają organizatorzy.
Lato w Mieście
Przez dwa letnie miesiące dzieci i młodzież spędzające wakacje w Lublinie mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć instytucji, domów kultury i klubów osiedlowych. W ramach półkolonii będą mają okazję uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach, wystawach, spotkaniach i koncertach.
Program zajęć sportowych i rekreacyjnych można znaleźć na stronie www.latowmiescie.lublin.eu oraz www.latowmiescie.lublin.eu