Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2007 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Z czym kojarzy się Wam Lublin?

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA

Koziołek, uczelnie, a może Budka Suflera? Co zdaniem mieszkańców jest symbolem Lublina - to będziemy sprawdzać przez najbliższe dwa tygodnie. Podobne pytanie zadawali niedawno mieszkańcom innych miast Polski opłaceni przez Ratusz ankieterzy. I wyszło na to, że Lublin nie kojarzy się…z niczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po burzliwej dyskusji wewnątrz redakcji wybraliśmy 23 haseła: miejsc, osób, rzeczy i wydarzeń, które nieodłącznie wiążą się z Lublinem. Teraz ruch należy do Czytelników. Głosować można na dwa sposoby: albo wycinając kupon i odsyłając go do naszej redakcji, albo poprzez naszą stronę internetową www.dziennikwschodni.pl. Każdy z Was spośród 21 propozycji może wybrać tylko pięć. Nie będziemy uznawać ankiet, w których zaznaczycie więcej propozycji.
Na Wasze głosy będziemy czekać do 6 lipca. Wyniki opublikujemy w poniedziałek, 9 lipca.

Nasze propozycje

BAJM

Zespół pop-rockowy założony w 1978 r. W tym samym roku wygrał festiwal w Opolu piosenką "Piechotą do lata”, która stała się wielkim przebojem. Później posypały się kolejne hity, m.in. "Józek, nie daruję ci tej nocy”, "Nie ma wody na pustyni”, Co mi Panie dasz”. Wokalistką zespołu jest Beata Kozidrak, jedyna osoba z pierwotnego składu BAJM.



Baobab

To tylko imię nadane przez lublinian. W rzeczywistości Baobab jest topolą. To najbardziej znane lubelskie drzewo rośnie na pl. Litewskim, w centralnym punkcie miasta. Często służy za punkt spotkań i słyszał już niejedno miłosne wyznanie. Drzewo ma ponad 100 lat.



Brama Krakowska

To za nią zaczyna się Stare Miasto. Powstała dzięki Kazimierzowi Wielkiemu w połowie XIV w. po najeździe Tatarów. Była jedną z dwóch bram w murach obronnych miasta. Kolejne jej piętra powstawały sukcesywnie aż do XVIII wieku. Od 1979 r. mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Lublina.



Budka Suflera

Zespół pop-rockowy. Pierwsza kapela o tej nazwie powstała w 1969 r., ale nie przetrwała długo. W 1972 r. Krzysztof Cugowski przyłączył się do zespołu Romualda Lipko i muzycy pozostali przy starej nazwie. Pierwszym przebojem był "Sen o dolinie” z 1974 r., zaś największym "Takie tango” z 1997 r.



Bystrzyca

Największa z lubelskich rzek. Ma ponad 70 km długości. Jej źródło znajduje się w Sulowie koło Kraśnika. Jej główne dopływy to Czechówka, Ciemięga, Kosarzewka i Czerniejówka. Swój bieg kończy w rzece Wieprz w gminie Spiczyn.



Czechowicz Józef

Największy lubelski poeta, autor wielu poematów opiewających uroki naszego miasta. Twórca grupy literackiej Awangarda Lubelska, zwanej też Drugą Awangardą. Urodził się w 1903 r. w rodzinie woźnego. Prócz wierszy pisał też utwory dramatyczne i szkice literackie, parał się dziennikarstwem, przed wojną współpracował z Polskim Radiem. Zginął w 1939 r. w trakcie bombardowania miasta.



Deptak

Trakt dla pieszych znajdujący się w ciągu ul. Krakowskie Przedmieście. Biegnie od ul. Kapucyńskiej do Bramy Krakowskiej. Wcześniej biegła tędy jezdnia a po boku były wąskie chodniki dla pieszych. Jezdnię zamknięto w połowie lat 90. i od tamtej pory na deptaku kwitnie życie towarzyskie.



Jesziwa

Znajduje się u zbiegu ul. Lubartowskiej i Unickiej. Żydowska uczelnia została otwarta dokładnie 77 lat temu. Nauki pobierali tu nie tylko studenci z Polski, ale nawet z Palestyny czy Argentyny. Działalność Jesziwy przerwała w 1939 r. inwazja Niemców. Po wojnie budynek stał się własnością państwa. Do Żydów wrócił w 2003 r. w lutym br. Jesziwę ponownie uroczyście otwarto.



Kabaret Ani Mru-Mru

Najbardziej znany lubelski kabaret, jeden z najpopularniejszych w Polsce. Powstał w 1999 r. Od samego początku zebrał wiele nagród, m.in. na festiwalu PaKA. Najbardziej znane skecze to m.in. "Chińska restauracja”, "Golfista”, "Hipermarket”, "Tofik”, czy "Adam Małysz”.



Koziołek

Oglądamy go w herbie Lublina, zwanego też często "Kozim Grodem”. Najstarsza zachowana pieczęć miejska z wizerunkiem kozła pochodzi z 1401 r. Winorośl, o którą wspiera się nasz zwierzak "wyrosła” dopiero w epoce renesansu.



Katolicki Uniwersytet Lubelski

To najstarszy uniwersytet w Lublinie. Komitet organizacyjny nowej uczelni zebrał się w lutym 1918 r. wśród Polonii w Petersburgu. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się już w grudniu. Wśród wielu znamienitych wykładowców KUL był Karol Wojtyła, który kierował katedrą etyki do czasu wyboru na papieża. Obecnie uczelnia kształci ok. 20 tys. studentów.



Majdanek

Obóz koncentracyjny zbudowany przez hitlerowców, który zgodnie z ich zamysłem miał być największym w Europie. Funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Trafiali tu więźniowie z 30 krajów. Najwięcej było Polaków i Żydów. Więźniowie byli mordowani w egzekucjach i komorach gazowych. Ich ciała palono w krematorium. Przez obóz przewinęło się prawdopodobnie ok. 150 tys. osób, z których zgładzono 80 tys., w tym 60 tys. Żydów. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej działał tu obóz NKWD dla członków niepodległościowego podziemia.



Motor Lublin

Klub sportowy. Powstał w 1950 r. z inicjatywy grupy pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych. Najbardziej znana jest sekcja piłkarska, choć w 1959 r. prężnie działało aż 16 różnych sekcji. Przez 9 sezonów piłkarze Motoru grali w I lidze. Triumfy swego czasu święcili też żużlowcy. Ostatnio Motor awansował do II ligi po 11 latach przerwy.



Piłkarki ręczne

Jak piłka ręczna to Montex, obecnie SPR Safo ICom. Klub, który zdobył już 12 tytułów mistrzowskich. 14 maja 2001 r. w Chorwacji lublinianki zremisowały z Podravką Koprivnica 24:24 (w pierwszym meczu - 28:21) i zdobyły puchar Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. To największy sukces lubelskiego klubu, który zapisał się również w historii polskiej piłki ręcznej. Na nasze panie nie ma mocnych w kraju! A i za granicą budzą respekt...



Piwo Perła

Produkowane w browarze przy ul. Kunickiego, niegdyś kojarzone było ze złym smakiem, teraz jest najpopularniejszym piwem w Lublinie i na Lubelszczyźnie. To właśnie Perle Browary Lubelskie zawdzięczają 30-proc. udział w regionalnym rynku piwa. W odległych miastach Polski jest dostępna tylko w nielicznych sklepach. Ten produkt ma już 100 lat.




Plac Litewski

Powstał w latach 20. XIX wieku jako miejsce dla parad wojskowych. I do dziś jest miejscem obchodów najważniejszych świąt państwowych. Plac urządzono w miejscu zburzonego szpitala i kościoła Bonifratrów. Pod koniec XIX w. na placu stanęła cerkiew, dokładnie w miejscu obecnej fontanny. Stoi tu najcenniejszy z lubelskich pomników - pomnik Unii Lubelskiej.



Samochód Żuk

Auto dostawcze zaprojektowane na bazie osobowej Warszawy. Projekt powstał w 1956 r., dwa lata później odbył się pierwszy pokaz żuka, a rok po pokazie ruszyła produkcja seryjna. Samochód miał wiele wersji, w tym pożarniczą. W 1989 r. polski kierowca Andrzej Dzikowski wystartował po raz pierwszy żukiem w rajdzie Paryż - Dakar. W 1995 r. powstał mitor, czyli prototyp kolejowej drezyny na bazie żuka. W 1998 r. z taśmy zjechał ostatni z 587 tys. żuków.



Stare Miasto

Jego początki sięgają XII w., kiedy to na Wzgórzu Zamkowym zbudowano drewniany zamek będący siedzibą kasztelanii. Osadnictwo skoncentrowało się później na Wzgórzu Staromiejskim, choć jego początki umiejscowione są przez historyków na wzgórzu Czwartek. Obecnie kompleks staromiejski jest jednym z najbardziej podziwianych przez turystów, m.in. dzięki temu, że stosunkowo niewiele ucierpiał podczas działań wojennych. Najpopularniejsze zabytki to: Bazylika oo. Dominikanów, Brama Krakowska, Brama Grodzka, Brama Trynitarska i Trybunał Koronny.



Trolejbus

Pojazd komunikacji miejskiej napędzany prądem pobieranym z sieci trakcyjnej. Pierwsza linia trolejbusowa powstała w Lublinie w 1953 r. i miała 7 km długości. Aktualnie w lubelskiej zajezdni są 63 trolejbusy. Niegdyś ten środek transportu był w Polsce dość szeroko rozpowszechniony - teraz trajtki można spotkać tylko w Gdyni, Tychach i u nas.




Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)

UMCS powstał w 1943 r. i startował wtedy z zaledwie czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. Z uniwersytetu wydzieliły się dwie inne uczelnie: Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza. Teraz UMCS jest największą lubelską uczelnią, kształci się na niej ponad 30 tys. studentów na dziesięciu wydziałach.



Unia Lubelska

Została zawarta w 1569 r. Była aktem unii dwóch państw: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tak powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów ze wspólnym królem, sejmem, walutą i polityką zagraniczną. Odrębne pozostało wojsko i skarb. Unia wygasła wraz z III rozbiorem Ptlski w 1795 r.



Wieniawski Henryk

(1835-1880) Urodzony w Lublinie kompozytor i skrzypek pochodzenia żydowskiego. W wieku 8 lat rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim, które ukończył trzy lata później ze złotym medalem. W 1860 r. został pierwszym skrzypkiem dworu cara Rosji. Od 1872 koncertował z Rubinsteinem w Stanach Zjednoczonych.



Zamek Lubelski

Pierwszy> drewniany zamek powstał w XII w. Murowany zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV w. Wtedy też powstała Kaplica Trójcy Świętej. To najcenniejsza część zamku, unikalna w skali światowej ze względu na bizantyjsko-ruskie freski. Podczas wojny w zamku było niemieckie więzienie, później NKWD przetrzymywało tam więźniów politycznych. Gmach jest obecnie siedzibą Muzeum Lubelskiego.


Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty