Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2021 r.
15:21

Z jednej strony budowa szpitala, z drugiej ruchliwa droga. Bobry w centrum Lublina czują się świetnie

55 0 A A

Nie przeszkadza im hałas z ruchliwej al. Solidarności, ani ten dobiegający z pobliskiej budowy szpitala przy Staszica. Bobry na dobre zadomowiły się w śródmiejskim odcinku Czechówki. Ślady ich obecności widać też przy Bystrzycy oraz Czerniejówce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bliskie spotkanie z sympatycznym gryzoniem przeżył we wtorek rano jeden z naszych Czytelników. – To było przy Czechówce pomiędzy ul. Wodopojną a nowym mostkiem do szpitala klinicznego – opisuje pan Artur. – Bóbr siedział sobie na brzegu, niezbyt przejęty, tylko na mnie spojrzał. Gdy przechodziłem, to skoczył do wody i niespiesznie popłynął w stronę ul. 3 Maja.

Gryzonie nie są tu widywane po raz pierwszy. Podobne sygnały zdarzały się już wcześniej. A namacalnym dowodem obecności bobrów jest powalone w zeszłym roku drzewo.

– W tym roku jeszcze nie mieliśmy zgłoszenia o bobrach w Czechówce – mówi nam Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Ostatni sygnał mieliśmy z 3 grudnia.

Bobrza rodzinka z Czechówki jest dobrze znana Wodom Polskim. – Obserwujemy ją już od kilku lat – przyznaje Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zapewnia, że ze strony państwowej instytucji nic tym zwierzętom nie grozi. – Tym bardziej, że bóbr jest pod ochroną – podkreśla Kowalczyk. – Tamy, które do tej pory obserwowaliśmy, nie zagrażały dobytkowi, ani tym bardziej ludziom.

Bobry obecne są także w dwóch innych lubelskich rzekach. Zbudowaną przez nie konstrukcję można było zobaczyć m.in. na Czerniejówce niedaleko ul. Mickiewicza. Ślady działalności bobrów są doskonale zauważalne nad brzegiem Bystrzycy. Jednym z miejsc, gdzie można je zaobserwować są meandry w pobliżu ul. Nadbystrzyckiej. Drugim takim miejscem jest odcinek rzeki między mostem przy ul. Żeglarskiej a mostem kolejowym w pobliżu ul. Janowskiej.

Jak tłumaczą zoolodzy obecność bobrów w mieście nie jest niczym nowym ani zaskakującym. Ich populacja w Polsce w ostatnich latach bardzo wzrosła, w związku z czym zaczęły szukać coraz to nowych obszarów bytowania. I stąd na drzewach w pobliżu rzek można się natknąć na tzw. zgryzy bobrowe, czyli ślady po podgryzaniu. Czasami zgryzy są zaś tak skuteczne, jak te świeże nad Czechówką, które powaliły dwa dorodne drzewa.

– Jeszcze 30 lat temu, kiedy byłem studentem, bobry były gatunkiem bardzo rzadkim i wykonywano nawet ich reintrodukcję. Bobry na Lubelszczyznę były przywożone z Mazur – mówi prof. Jarosław Wiącek z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS.
Dlaczego bobrom nie przeszkadza obecność ruchliwej ulicy, czy pobliskiej budowy? – Bóbr to zwierzę, które jest aktywne nocą. W dzień, kiedy ruch w okolicy się zwiększa, one są w bezpiecznych miejscach, czyli swoich norkach. Poza tym nie są niepokojone, bo ludzie najczęściej nie zauważają śladów ich obecności – dodaje Jarosław Wiącek.

W Lublinie bardzo dobre warunki bobry miały ostatnio także w parku Ludowym, gdzie mimo trwającej przez dwa lata przebudowy, były często widziane.

Są jednak sytuacje, kiedy zwiększająca się populacja bobrów może powodować problemy. Tak jest w przypadku osobników, które budują nory w wałach przeciwpowodziowych. Ostatnio w okolicach Płocka bobrze nory przy wysokim stanie Wisły osłabiły wały. Ale na szczęście strzelać do tych zwierząt nie można, bo są częściowo chronione. – Jedyną metodą ograniczania ich populacji na jakimś terenie jest odławianie i wywożenie w inne miejsce – mówi prof. Wiącek.

Bóbr europejski

Gatunek ziemno-wodnego gryzonia. Może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 metra. Budują tamy i żeremia. W wielu regionach Europy wyginęły. W Polsce jest pod ochroną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty