Choć w wakacje zależy nam na słonecznej pogodzie utrzymujące się wysokie temperatury stają się w pewnym momencie bardzo męczące. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy gdy uciekając przez skwarem nie możemy się schronić w chłodnym domu. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z rosnącą temperaturą pomieszczeń? Na te pytania odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.
Temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22°C. Specjaliści uważają, że właśnie w takich warunkach najlepiej nam się myśli, a także regeneruje. Latem, gdy na termometrach widzimy ponad 30 stopni powyżej zera naturalnym wydaje się poszukiwanie schronienia wewnątrz budynków. W wielu przypadkach to jednak niemożliwe.
- Biorąc pod uwagę fakt, że z powodu tegorocznej pandemii wiele osób wakacje spędza pracując w trybie home office bez biurowej klimatyzacji, a dodatkowo wszelkie aktywności pozadomowe zostały ograniczone, temperatura w naszym domu ma dla nas większe niż dotychczas znaczenie. Gorące powietrze przenikające do wnętrza wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia. Zarówno praca, jak i odpoczynek są w takich warunkach znacznie utrudnione. Badania wskazują, iż nawet jednostopniowy wzrost temperatury, powyżej 24°C wewnątrz powoduje uczucie dyskomfortu i spadek wydajności pracy o około 5 proc. – przyznaje Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi.
Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest niewystarczająca izolacja ścian budynku czy dachu oraz montaż niskiej jakości okien, które nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców i nie uwzględniają nadmiernego nasłonecznienia w upalne dni. W przypadku budowy domu czy gruntownego remontu warto dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien i ich funkcjonalności. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny (szyby, systemy osłonowe). Kupując nowe okna koncentrujmy się głównie na tym, aby miały bardzo dobre parametry termiczne i zapewniały izolację przed zimnem. Zastosowane w takich oknach szkło ma za zadanie wpuszczanie jak największej ilości światła i energii słonecznej, co za tym idzie ciepła i ograniczenie jego wydostawania się na zewnątrz.
- W walce z gorącym powietrzem bardzo pomocne będą również różnego rodzaju systemy osłonowe. W zależności od nasłonecznienia, rodzaju przeszkleń czy opcji dodatkowych możemy wybierać między wieloma rozwiązaniami. Tradycyjne rolety czy żaluzje wewnętrzne oczywiście zablokują światło dostające się do pomieszczeń, ale nie odbiją energii cieplnej - czyli wewnątrz nie będzie raziło nas światło, ale pokój nadal będzie się nagrzewał. W tym przypadku warto zastanowić się nad wszelkiego rodzaju zewnętrznymi osłonami – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.
Innym rozwiązanie są rolety oraz żaluzje zewnętrzne. Ich skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tych samych rozwiązań stosowanych wewnątrz. Stanowią one ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go. Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80 proc.energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Natomiast rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.
- Należy jednak pamiętać, że nadmierne nagrzewanie pomieszczeń może być także spowodowane otwieraniem okien czy drzwi balkonowych lub tarasowych podczas bardzo wysokich temperatur. W ten sposób nierzadko tropikalne powietrze wpada do środka, a tym samym temperatura bardzo szybko wzrasta. W wyjątkowo upalne dni warto pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń - optymalnie w godzinach, gdzie temperatura na zewnątrz jest najniższa oraz wykorzystaniu osłon zewnętrznych – podsumowuje Rafał Buczek.