Już w piątek, 20 marca 2015 r., o ile pogoda pozwoli, będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Maksimum nastąpi około godz. 10.50. Wtedy Księżyc przesłoni tarczę słoneczną w około 70 proc.
Kiedy my będziemy obserwować częściowe zaćmienie Słońca, zaćmienie całkowite będzie można podziwiać z Wysp Owczych, arktycznego archipelagu Svalbard (w jego skład wchodzi Spitsbergen) oraz z Morza Norweskiego.
Oznacza to, że będąc tam, będzie można zobaczyć, jak tarcza Księżyca całkiem przesłania tarczę Słońca, uwidoczniając koronę, czyli zewnętrzną część atmosfery słonecznej. Z Polski takie zjawisko będzie widoczne dopiero w 2075 roku.
- To, że z Ziemi możemy oglądać całkowite zaćmienia Słońca wynika z czystej geometrii - wyjaśnia portal crazynauka.pl. - Średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu fenomenowi malutki Księżyc może od czasu do czasu przesłonić ogromne Słońce.
Odbędą się publiczne pokazy zaćmienia. W Lublinie organizuje je m.in. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Dworek Wincentego Pola (w godz. 10-12, ul. Kalinowszczyzna 13). Do dyspozycji uczestników będzie odpowiednio przygotowany teleskop. Trzeba jednak umówić się telefonicznie: tel. 81 747 24 13.
Do samodzielnego oglądania zaćmienia Słońca najlepszy będzie specjalny filtr, który można kupić w sklepach z optyką. Dzięki filtrowi unikniemy porażenia nerwu wzrokowego. Do obserwacji świetnie nadają się też filtry z masek spawalniczych. Pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez lornetkę.
Zaćmienie Słońca - piątek, 20 marca 2015 - czas najlepszych obserwacji
• 10.50 - maksimum, przesłonięta będzie największa część Słońca
• 10.40-10.50 - czas najlepszych obserwacji.