Jeszcze dzisiejszej nocy na niebie będzie można zobaczyć efekty zorzy polarnej. A w piątek przed południem Księżyc przysłoni Słońce.
- Wybuchy na Słońcu zdarzają się niemal codziennie, ale nie zawsze wyrzucona w ten sposób materia zderza się z orbitą Ziemi - mówi prof. Krzysztof Murawski z Instytutu Fizyki UMCS. - Zorza polarna najczęściej występuje w okolicach biegunów. Tym razem zjawisko było na tyle duże, że udało się je zaobserwować także u nas.
Zaćmienie Słońca - 20 marca 2015 r.
To dopiero początek astronomicznych atrakcji. W piątek przed południem będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Tarcza słoneczna zostanie przesłonięta przez Księżyc nawet w 70 proc. Według wyliczeń Zbigniewa Rzepki z Instytutu Fizyki UMCS, w Lublinie zjawisko rozpocznie się ok. godz. 9:50.
- Po dziesięciu minutach powinno już być widoczne. Faza kulminacyjna powinna zacząć się o 10:56 i potrwać minutę. Zaćmienie zakończy się tuż po godz. 12 - mówi Rzepka.
- Może to doprowadzić do retinopatii słonecznej, która skutkuje problemami z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy, czy ostrym widzeniem - przestrzega dr Tomasz Chorągiewicz z Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie.
- Po takich zjawiskach, jak zaćmienie Słońca, takich przypadków mamy zazwyczaj sporo. Do obserwacji pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać okularów przeciwsłonecznych, lornetek, czy lunet - dodaje.
Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnych filtrów, które można kupić w sklepach astronomicznych lub fotograficznych. Można też wykorzystać filtr znajdujący się w masce spawalniczej, kawałek kliszy fotograficznej, płytę CD czy kawałek przydymionego szkła.
- Pamiętajmy też, żeby na Słońce nie patrzeć zbyt długo - przypomina prof. Murawski. - W pewnym momencie w czasie zaćmienia może zrobić się ciemno, dlatego też nasz nastrój może się nieco pogorszyć - dodaje.
Podobne reakcje na zaćmienie mogą mieć też zwierzęta. - Mogą wystąpić u nich pewne reakcje stresowe, strach, zaskoczenie czy zapadnięcie w sen. Takie zaćmienie ma jednak charakter krótkotrwały i nie powinno zostawić trwałego śladu w ich zachowaniu - mówi dr Jarosław Wiącek z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS.
W Lublinie piątkowe zaćmienie będzie można obejrzeć m. in. w Dworku Wincentego Pola przy ul. Kalinowszczyzna 13. W godz. 10-12 do dyspozycji uczestników będzie teleskop. Na wydarzenie trzeba się jednak wcześniej zapisać (tel. 81 727 24 13).
Kolejne tego typu zjawisko w Polsce przydarzy się dopiero w 2021 roku. Całkowitego zaćmienia Słońca najprawdopodobniej nie będzie dane nam zobaczyć. Jest ono przewidywane na październik 2135 roku.