Dziś kaligrafia. Jutro i w kolejne dni lipca warsztaty street-art, których efektem będzie nowy mural na Czechowie. W trzech miejskich bibliotekach młodzi ludzie mogli się przekonać, co może wyjść, gdy się połączy literaturę ze sztukami wizualnymi
10 lipca na Sławinie ostatnia okazja by sprawdzić co kryje się pod hasłem „Pisanie jest na topie”. Organizatorzy chcą, by uczestnicy przekonali się, że odręczne tworzenie krojów pisma i prostych grafik może sprawiać wiele przyjemności. Bo tworzenie memów literackich już było. Efekty można oglądać na zaaranżowanej wystawie w miejscu warsztatów czyli Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Relaksowej.
- Biblioteka na Sławinie jest jedną z trzech, które organizują cykl wakacyjnych warsztatów i spotkań w ramach wydarzenia „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności”. Dwie kolejne to „29” z Czechowa i „40” z dzielnicy Szerokie. Chodziło nam o stworzenie przestrzeni i okazji do eksperymentów ze słowem i obrazem, pokazania jak powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Przygotowując cykl warsztatów w naszych placówkach chcieliśmy, żeby młodzi uczestnicy zaprojektowali i zrobili grafiki, memy czy hasła promujące czytanie – mówi Monika Schmeichel-Zarzeczna, koordynatorka projektu.
W efekcie z zajęć, które miały pokazać przenikanie słowa i obrazu młodzi ludzie wychodzili z zaprojektowanymi przez siebie i wykonanymi koszulkami, torbami. Potrafią zrobić tak popularne w sieci memy i wiedzą jakiego skupienia wymaga komiks a jakiego kaligrafia.
- Na zajęcia obowiązywały zapisy ale mamy dużo miejsca, więc przyjmowaliśmy wszystkich chętnych. Czasami było 30 osób. Uczestnicy byli w bardzo różnym wieku. To było wyzwanie dla prowadzących, bo mieliśmy 6- i 17-latki. Dla jednej grupy bohaterem literackim był Kubuś Puchatek a dla drugiej postaci z dorosłych lektur SF czy fantasy – dodaje koordynatorka.
Najbardziej publiczny efekt wakacyjnej akcji jeszcze w realizacji. Zajęcia, których efektem będzie mural w przestrzeni Czechowa dopiero się zaczynają. Pomysł, projekt, realizacja zostały zaplanowane na 11, 16, 18, 23 i 25 lipca. Najpierw w siedzibie „29” przy ul. Kiepury 5a a później gdzieś w terenie. To uczestnicy zacytują o formie i miejscu wyeksponowania swojej pracy.
Ponieważ zajęcia w trzech bibliotekach dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnicy brali udział gratis a organizatorzy zapewniali materiały.