Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 sierpnia 2022 r.
8:34

Morze martwych małży w Zalewie Zemborzyckim. Czy Wody Polskie zawiniły?

– Martwe małże z brzegów i tafli wody zbierają strażacy, WOT i pracownicy Wód Polskich. Rozpoczęły się też kontrole zakładów odprowadzających do Bystrzycy ścieki. A politycy opozycji przypominają, że gdyby rozpoczęło się zapowiadane cztery lata temu odmulanie Zalewu Zemborzyckiego, to do pogromu mięczaków by nie doszło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeśli ci partacze z Wód Polskich nie zaczną czegoś robić, to w kolejnym roku to nie będą tylko dwie tony martwych małż – grzmiała w czwartek Joanna Mucha (Polska 2050), stojąc na tamie zalewu. Gdy wypowiada te słowa, po drugiej stronie zbiornika trwa akcja zbierania tego, co wyrzuci woda.

W oczy rzuca się obecność służb. Przy brzegach parkują terenówki Wód Polskich i elektryczne auta Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Są też młodzi ludzie w mundurach WOT, których w środę wojewoda lubelski wysłał do pomocy w zbieraniu martwych małży. Tych zresztą jest mniej niż jeszcze na początku tygodnia.

Najwięcej w rękawie

– Nie ma już całych plaż usłanych małżami – przyznaje Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ, który też był wczoraj nad zalewem.

Podobne obserwacje ma Tomasz Cieżak, kierownik zespołu wsparcia technicznego w Wodach Polskich, którego spotykamy na południowym brzegu zalewu, niedaleko tzw. rękawa.

Jest przed godz. 13, przyczepka przy toyocie hilux jest już pełna. – Wcześniej taką przyczepkę zbieraliśmy tylko na tym małym fragmencie – stwierdza Cieżak. Wylicza, że od 5 sierpnia do wczoraj do utylizacji pojechało już 1660 kg martwych mięczaków.

Czarne worki z nieżywymi małżami dowożą też dwie łódki. Łodzie dało wojsko i straż, najbardziej przydają się do transportu czarnych worków z tzw. rękawa. Przydałyby się bardziej, gdyby między dwiema rozciągnąć siatkę i tak zbierać z powierzchni wody dryfujące martwe małże. – Ale Polski Związek Wędkarski nie chce się na to zgodzić, bo ryby mogą się złapać – słychać narzekanie.

Od 4 lat bez efektów

Po drugiej stronie akwenu z dziennikarzami spotyka się posłanka Joanna Mucha. – Prowadzimy kronikę spodziewanej katastrofy. I to na każdym kroku. Zapowiadamy różne katastrofy, ekonomiczne, ekologiczne, a rząd nie chce nas słuchać – mówi na wstępie parlamentarzystka z Lublina. Po czym wylicza, data po dacie, co w temacie rewitalizacji zalewu wydarzyło się od jesieni 2018, gdy akwen przeszedł z rąk gminy Lublin do państwowej instytucji.

Dokładnie dwa lata wcześniej (6 sierpnia 2020) nieopodal stanęły powiewające banery Wód Polskich i duża plansza z planem działań nad zalewem. Podpisaniem umów na wykonanie dokumentacji projektowej, m.in. na pogłębienie akwenu, chwalił się osobiście prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Towarzyszył mu Sebastian Trojak (wówczas członek Zarządu Województwa, dziś dyrektor sanatorium w Poniatowej), prezes WFOŚiGW w Lublinie Paweł Gilowski i zastępca dyrektora ds. Powodzi i Suszy RZGW w Lublinie Dawid Kostecki (od kilku dni szef Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej). Był też wojewoda Lubelski Lech Sprawka, który dziękował Wodom Polskich za „podjęcie się tego zadania”. A te, na uzyskanie potrzebnych do budowy pozwoleń, dawały sobie rok.

Dziś konkretne daty już nie padają. – My jesteśmy w blokach startowych, ale czekamy na decyzje środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – tak powód że odmulanie zalewu wciąż się nie rozpoczęło, tłumaczy Jarosław Kowalczyk, rzecznik lubelskiego oddziału Wód Polskich. – Naprawdę chcielibyśmy to procesować, ale stoimy w martwym punkcie.

Posłanka opozycji w te zapewniania nie wierzy.

– Jeśli przez cztery lata nie byli wstanie zrobić absolutnie nic, to ci partacze tej inwestycji nie wykonają. Nawet nie odpowiadają na pisma – stwierdza. I zapowiada następne interpelacje. – Będziemy pisali kolejne pisma, wszędzie, może za którymś razem dostaniemy odpowiedź. Jeśli natychmiast nie zaczną czegoś robić, to w kolejnym roku sytuacja będzie znacznie gorsza. To nie będą tylko dwie tony martwych małż.

Co zabija małże?

WIOŚ badał wodę w rzece i zalewie już trzy razy. Dziś zamierza pobrać próbki po raz kolejny. – Porównując badania pomiędzy 28 lipca a 15 sierpnia to w Bystrzycy żadnych zmian nie obserwujemy. Natomiast w zalewie widzimy wzrost ChZT (wskaźnik ilości zanieczyszczeń – red.). Cały czas jest też podwyższony poziom tlenu. Do tego masowy zakwit sinic i innych glonów – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ.

W związku z wymieraniem małż WIOŚ rozpoczął kontrole w zakładach legalnie odprowadzających ścieki do Bystrzycy. Takich zakładów jest pięć, obecnie instytucja przygląda się dwóm, które ścieków wypuszczają najwięcej – w Osmolicach i Bełżycach (oczyszczalnia). Wyniki tych badań będą w przyszłym tygodniu.

Oficjalnego wytłumaczenia przyczyny masowego wymierania mięczaków wciąż nie ma. Wody Polskie wykluczają czynniki chemiczne czy „inne ingerencje”. Zdaniem WP najbardziej prawdopodobną przyczyną jest „zmiana pokoleniowa”. Wiek większości martwych mięczaków oceniają na 12-14 lat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty