Rozmowa z dr n. med. Anną Święch-Zubilewicz z Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego UM w Lublinie.
– Z upływem lat oko stopniowo traci zdolność do akomodacji, czyli dostosowywania się do dobrego widzenia na każdą odległość. Zjawisko to zwane jest prezbiopią. Prezbiopia zwykle pojawia się około 40. roku życia i postępuje, by po upływie 10-20 lat osiągnąć poziom stabilizacji. Ujawnia się wcześniej u osób nadwzrocznych czyli takich, które stosowały plusową korekcję okularową. U krótkowidzów pojawia się później.
• Dlaczego tak się dzieje?
– To następstwo fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia soczewki i zmniejszania się jej elastyczności. Osoby młode nie mają problemu z widzeniem przedmiotów z bliska, jak i z daleka. To dzięki dobrej zdolności akomodacyjnej. Ale z wiekiem ta zdolność maleje.
• Jak można temu zaradzić?
– Stosuje się odpowiednio dobraną korekcję okularową, co przywraca komfort w patrzeniu na bliską odległość. Można zaproponować okulary dwuogniskowe, okulary progresywne, soczewki kontaktowe, a nawet metody chirurgiczne. Te ostatnie nie są jednak powszechnie stosowane.
• Czy okulary progresywne są skuteczne w walce z prezbiopią?
– W dzisiejszych czasach są najskuteczniejszą korekcją prezbiopii. Okulary tego typu zapewniają dobrą ostrość widzenia zarówno do dali, jak i do bliży oraz na odległości pośrednie. Znacznie poprawiają komfort życia, zastępując dwie pary okularów, bez konieczności ich zmiany w zależności od tego, czy chcemy dobrze widzieć z bliska, czy z daleka. Ważne są też walory estetyczne okularów progresywnych – nie widać na nich zmieniającej się mocy, ponieważ następuje to płynnie.
• Czy lepiej sprawdzają się okulary, czy soczewki kontaktowe?
– Uważam, że zdecydowanie okulary, szczególnie progresywne, o których już wspomniałam. Stosujące je osoby są zwykle bardzo zadowolone z jakości widzenia.
• Co można doradzić tym, którzy zorientowali się, że mają prezbiopię?
– Żeby przesadnie się tym nie martwili. Powinni zgłosić się na badanie ostrości wzroku. Wyposażeni w dobre okulary znów odzyskają młodzieńczy wzrok.