Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2005 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Żebyś się nie natyrał za darmo

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

Na wsi nie żyje się łatwo. Rolnicy drastycznym spadkiem dochodów zapłacili za zmiany. Ale z drugiej strony zmiany dają szanse tym, którzy chcą i potrafią je wykorzystać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś trudno zarobić na tradycyjnej uprawie. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji - skarżą się plantatorzy pszenicy czy malin. Limitowana jest uprawa tytoniu, chmielu czy produkcja mleka. Ale rolnik nie musi uprawiać pszenicy - mówią inni i szukają innych rozwiązań. Ale tak już u nas jest, że gdy tylko jakaś uprawa zaczyna się opłacać, rzucają się na tę uprawę wszyscy. Na efekty nie trzeba długo czekać - już wkrótce przestaje się opłacać. I porzeczki zostają na krzakach...

Myśl i bądź oryginalny

- Nie idź na łatwiznę. Przy wyborze upraw nie ulegaj wyłącznie tradycji. Nie ulegaj modom, owczym pędom. Licz, wszędzie szukaj informacji. Kto w ostatnich latach, zamiast na pszenicę, postawił np. na kukurydzę, nie narzekał na ceny - przekonuje od lat, także własnym przykładem, uprawiający kukurydzę na 40 ha ojcowizny pod Krasnymstawem Tadeusz Solarski, prezes Krajowego Związku Producentów Zbóż. Może zamiast rzepaku, z którego zbytem są problemy, spróbuj uprawy słonecznika. Albo innej, nieco egzotycznej, rośliny?
Ci, którzy postawili na pradawne zboże - szarłat - i pieką z niego chleb dla diabetyków, czy, zamiast malin, uprawiają żeń-szeń lub borówkę amerykańską i mają na to zbyt - też nie narzekają.
Ostatnio w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizowano szkolenie dla tych, którzy chcą uprawiać szparagi. Warzywo wytworne, znane i jadane na całym świecie z powodzeniem może być uprawiane u nas. Także dlatego, że ze względów klimatycznych wychodzi u nas później niż u rozsmakowanych w nim zachodnich sąsiadów. Gdy u nich sezon się kończy, u nas się zaczyna i wtedy można za szparagowe pędy dostać dobrą cenę.
Takich nisz jest mnóstwo. Były próby przerabiania konopi na... zderzaki do volkswagenów, hodowania szynszyli zamiast świń czy zamiany lnu na jedwabniki.

Alternatywne źródła dochodu

To nie musi być zakład ślusarski czy kowalski. Na wsi przydałyby się i inne: piekarnia, stołówka, magiel. Albo domowe przedszkole, sklepik z domowymi przetworami czy rzadkim, a zdrowym, kozim nabiałem. Może być agroturystyczna kwatera z pysznym domowym, tradycyjnym jedzeniem. Da zatrudnienie rodzinie rolnika, a jemu opłacalny zbyt wyprodukowanych plonów.
- Ale musimy oferować usługę najwyższej jakości - przekonuje zainteresowanych podczas dorocznego forum przedsiębiorczości wiejskiej wicedyrektor LODR Jadwiga Tatara. - Szansę mają wybierający nietypowe warzywa, czy niszowe produkty. Ale po dokładnym skalkulowaniu i rozpoznaniu rynku.
Do tego typu działalności należy wytwarzanie przedmiotów rękodzieła ludowego: koszy i mebli z wikliny, różnego rodzaju ręcznie wykonanych serwet i obrusów według babcinych wzorów, palm czy ozdób świątecznego stołu. Tak, jak to jest na całym świecie, potrzebne są i w naszym kraju malutkie, rodzinne przedsiębiorstwa, produkujące regionalne produkty wyłącznie na nasz, krajowy rynek. To produkcja bez uciążliwej biurokracji i certyfikatów. Chodzi o nie zawsze akceptowane w świecie nasze specjalności, takie jak domowe twarogi, kiszonki, swojskie wędliny bez chemii czy wypieki typu sękacz albo gryczaniak.

Razem łatwiej

Od lat rolnicy zrzeszeni w Spółdzielni Rolniczo-Ogrodniczej w Bobach aż 70 proc. swojej produkcji sprzedają na Zachód. Grupa daje siłę przebicia się na rynku.
- Aby korzystnie sprzedać, potrzebne są duże, jednorodne partie towaru najwyższej jakości - przekonuje podczas dorocznych spotkań sadowników w Rybczewicach prof. Eberhard Makosz. Zachęca do zrzeszania się, tworzenia wspólnej bazy, do właściwego uprawiania, ochrony, sortowania, przechowania i sprzedaży owoców.
Nie na próżno. Zbigniew Chołyk z kolegami rozkręcił w Rybczewicach działalność wzorcowej grupy producenckiej. Razem zbudowali chłodnie i teraz ich jabłka nawet w maju są pachnące i piękne, jak prosto z drzewa. Smakują zupełnie inaczej niż inne dostępne w lubelskich sklepach.

Strzeż się sąsiada!

Nic dziwnego, że zwykle nie było kłopotów z ich zyskowną sprzedażą za granicą. Aż do czasu, gdy z intratnego rynku wyparli ich sadownicy z Grójca, oferując swoje jabłka nieco taniej. Ta polsko-polska konkurencja za granicą to nasza specjalność.
- To psucie rynku. Póki rolnicy nie będą ze sobą solidarni, sami będą kręcić bat na swoje plecy - mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rób co możesz, nie czekaj aż będzie łatwiej

Zrozumieli to po ubiegłorocznej wojnie cenowej plantatorzy wiśni, malin i porzeczek spod Kraśnika, którzy utworzyli Polski Związek Plantatorów Owoców i Warzyw. Dzięki temu już ustalili z przetwórcami ilość dostaw na ten rok, mają nadzieję, że następnym krokiem będzie gwarantowana minimalna cena dostaw. Podobnie postępują inni, którzy mówią: nie ma co czekać na lepsze czasy. Trzeba robić, co się da już teraz, w obecnych warunkach. Tylko tak można złapać i wykorzystać swoją szansę.

Pieniądze na dobry początek

Możesz uzyskać finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Są programy, które wspierają rolników czy początkujących przedsiębiorców, udzielają bezzwrotnych dotacji i pożyczek na korzystnych warunkach. Jeśli spełniasz wymagane kryteria, możesz. skorzystać z któregoś z programów pomocy unijnej, oferowanej za pośrednictwem ARiMR lub np. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na taką formę pomocy finansowej nie mogą liczyć zarejestrowani bezrobotni i ci, którzy byli wcześniej właścicielami przedsiębiorstw i prowadzili działalność
gospodarczą po 1 stycznia 2004 roku.
Rozpoczynający działalność gospodarczą może otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 5 tys. euro, ale musi jednocześnie skorzystać ze wsparcia doradczego. Więcej informacji na stronie www.zporr.gov.pl

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty