Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2005 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Żebyś się nie natyrał za darmo

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

Na wsi nie żyje się łatwo. Rolnicy drastycznym spadkiem dochodów zapłacili za zmiany. Ale z drugiej strony zmiany dają szanse tym, którzy chcą i potrafią je wykorzystać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś trudno zarobić na tradycyjnej uprawie. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji - skarżą się plantatorzy pszenicy czy malin. Limitowana jest uprawa tytoniu, chmielu czy produkcja mleka. Ale rolnik nie musi uprawiać pszenicy - mówią inni i szukają innych rozwiązań. Ale tak już u nas jest, że gdy tylko jakaś uprawa zaczyna się opłacać, rzucają się na tę uprawę wszyscy. Na efekty nie trzeba długo czekać - już wkrótce przestaje się opłacać. I porzeczki zostają na krzakach...

Myśl i bądź oryginalny

- Nie idź na łatwiznę. Przy wyborze upraw nie ulegaj wyłącznie tradycji. Nie ulegaj modom, owczym pędom. Licz, wszędzie szukaj informacji. Kto w ostatnich latach, zamiast na pszenicę, postawił np. na kukurydzę, nie narzekał na ceny - przekonuje od lat, także własnym przykładem, uprawiający kukurydzę na 40 ha ojcowizny pod Krasnymstawem Tadeusz Solarski, prezes Krajowego Związku Producentów Zbóż. Może zamiast rzepaku, z którego zbytem są problemy, spróbuj uprawy słonecznika. Albo innej, nieco egzotycznej, rośliny?
Ci, którzy postawili na pradawne zboże - szarłat - i pieką z niego chleb dla diabetyków, czy, zamiast malin, uprawiają żeń-szeń lub borówkę amerykańską i mają na to zbyt - też nie narzekają.
Ostatnio w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizowano szkolenie dla tych, którzy chcą uprawiać szparagi. Warzywo wytworne, znane i jadane na całym świecie z powodzeniem może być uprawiane u nas. Także dlatego, że ze względów klimatycznych wychodzi u nas później niż u rozsmakowanych w nim zachodnich sąsiadów. Gdy u nich sezon się kończy, u nas się zaczyna i wtedy można za szparagowe pędy dostać dobrą cenę.
Takich nisz jest mnóstwo. Były próby przerabiania konopi na... zderzaki do volkswagenów, hodowania szynszyli zamiast świń czy zamiany lnu na jedwabniki.

Alternatywne źródła dochodu

To nie musi być zakład ślusarski czy kowalski. Na wsi przydałyby się i inne: piekarnia, stołówka, magiel. Albo domowe przedszkole, sklepik z domowymi przetworami czy rzadkim, a zdrowym, kozim nabiałem. Może być agroturystyczna kwatera z pysznym domowym, tradycyjnym jedzeniem. Da zatrudnienie rodzinie rolnika, a jemu opłacalny zbyt wyprodukowanych plonów.
- Ale musimy oferować usługę najwyższej jakości - przekonuje zainteresowanych podczas dorocznego forum przedsiębiorczości wiejskiej wicedyrektor LODR Jadwiga Tatara. - Szansę mają wybierający nietypowe warzywa, czy niszowe produkty. Ale po dokładnym skalkulowaniu i rozpoznaniu rynku.
Do tego typu działalności należy wytwarzanie przedmiotów rękodzieła ludowego: koszy i mebli z wikliny, różnego rodzaju ręcznie wykonanych serwet i obrusów według babcinych wzorów, palm czy ozdób świątecznego stołu. Tak, jak to jest na całym świecie, potrzebne są i w naszym kraju malutkie, rodzinne przedsiębiorstwa, produkujące regionalne produkty wyłącznie na nasz, krajowy rynek. To produkcja bez uciążliwej biurokracji i certyfikatów. Chodzi o nie zawsze akceptowane w świecie nasze specjalności, takie jak domowe twarogi, kiszonki, swojskie wędliny bez chemii czy wypieki typu sękacz albo gryczaniak.

Razem łatwiej

Od lat rolnicy zrzeszeni w Spółdzielni Rolniczo-Ogrodniczej w Bobach aż 70 proc. swojej produkcji sprzedają na Zachód. Grupa daje siłę przebicia się na rynku.
- Aby korzystnie sprzedać, potrzebne są duże, jednorodne partie towaru najwyższej jakości - przekonuje podczas dorocznych spotkań sadowników w Rybczewicach prof. Eberhard Makosz. Zachęca do zrzeszania się, tworzenia wspólnej bazy, do właściwego uprawiania, ochrony, sortowania, przechowania i sprzedaży owoców.
Nie na próżno. Zbigniew Chołyk z kolegami rozkręcił w Rybczewicach działalność wzorcowej grupy producenckiej. Razem zbudowali chłodnie i teraz ich jabłka nawet w maju są pachnące i piękne, jak prosto z drzewa. Smakują zupełnie inaczej niż inne dostępne w lubelskich sklepach.

Strzeż się sąsiada!

Nic dziwnego, że zwykle nie było kłopotów z ich zyskowną sprzedażą za granicą. Aż do czasu, gdy z intratnego rynku wyparli ich sadownicy z Grójca, oferując swoje jabłka nieco taniej. Ta polsko-polska konkurencja za granicą to nasza specjalność.
- To psucie rynku. Póki rolnicy nie będą ze sobą solidarni, sami będą kręcić bat na swoje plecy - mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rób co możesz, nie czekaj aż będzie łatwiej

Zrozumieli to po ubiegłorocznej wojnie cenowej plantatorzy wiśni, malin i porzeczek spod Kraśnika, którzy utworzyli Polski Związek Plantatorów Owoców i Warzyw. Dzięki temu już ustalili z przetwórcami ilość dostaw na ten rok, mają nadzieję, że następnym krokiem będzie gwarantowana minimalna cena dostaw. Podobnie postępują inni, którzy mówią: nie ma co czekać na lepsze czasy. Trzeba robić, co się da już teraz, w obecnych warunkach. Tylko tak można złapać i wykorzystać swoją szansę.

Pieniądze na dobry początek

Możesz uzyskać finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Są programy, które wspierają rolników czy początkujących przedsiębiorców, udzielają bezzwrotnych dotacji i pożyczek na korzystnych warunkach. Jeśli spełniasz wymagane kryteria, możesz. skorzystać z któregoś z programów pomocy unijnej, oferowanej za pośrednictwem ARiMR lub np. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na taką formę pomocy finansowej nie mogą liczyć zarejestrowani bezrobotni i ci, którzy byli wcześniej właścicielami przedsiębiorstw i prowadzili działalność
gospodarczą po 1 stycznia 2004 roku.
Rozpoczynający działalność gospodarczą może otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 5 tys. euro, ale musi jednocześnie skorzystać ze wsparcia doradczego. Więcej informacji na stronie www.zporr.gov.pl

Pozostałe informacje

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty