Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2005 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Żebyś się nie natyrał za darmo

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

Na wsi nie żyje się łatwo. Rolnicy drastycznym spadkiem dochodów zapłacili za zmiany. Ale z drugiej strony zmiany dają szanse tym, którzy chcą i potrafią je wykorzystać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś trudno zarobić na tradycyjnej uprawie. Ceny nie pokrywają kosztów produkcji - skarżą się plantatorzy pszenicy czy malin. Limitowana jest uprawa tytoniu, chmielu czy produkcja mleka. Ale rolnik nie musi uprawiać pszenicy - mówią inni i szukają innych rozwiązań. Ale tak już u nas jest, że gdy tylko jakaś uprawa zaczyna się opłacać, rzucają się na tę uprawę wszyscy. Na efekty nie trzeba długo czekać - już wkrótce przestaje się opłacać. I porzeczki zostają na krzakach...

Myśl i bądź oryginalny

- Nie idź na łatwiznę. Przy wyborze upraw nie ulegaj wyłącznie tradycji. Nie ulegaj modom, owczym pędom. Licz, wszędzie szukaj informacji. Kto w ostatnich latach, zamiast na pszenicę, postawił np. na kukurydzę, nie narzekał na ceny - przekonuje od lat, także własnym przykładem, uprawiający kukurydzę na 40 ha ojcowizny pod Krasnymstawem Tadeusz Solarski, prezes Krajowego Związku Producentów Zbóż. Może zamiast rzepaku, z którego zbytem są problemy, spróbuj uprawy słonecznika. Albo innej, nieco egzotycznej, rośliny?
Ci, którzy postawili na pradawne zboże - szarłat - i pieką z niego chleb dla diabetyków, czy, zamiast malin, uprawiają żeń-szeń lub borówkę amerykańską i mają na to zbyt - też nie narzekają.
Ostatnio w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizowano szkolenie dla tych, którzy chcą uprawiać szparagi. Warzywo wytworne, znane i jadane na całym świecie z powodzeniem może być uprawiane u nas. Także dlatego, że ze względów klimatycznych wychodzi u nas później niż u rozsmakowanych w nim zachodnich sąsiadów. Gdy u nich sezon się kończy, u nas się zaczyna i wtedy można za szparagowe pędy dostać dobrą cenę.
Takich nisz jest mnóstwo. Były próby przerabiania konopi na... zderzaki do volkswagenów, hodowania szynszyli zamiast świń czy zamiany lnu na jedwabniki.

Alternatywne źródła dochodu

To nie musi być zakład ślusarski czy kowalski. Na wsi przydałyby się i inne: piekarnia, stołówka, magiel. Albo domowe przedszkole, sklepik z domowymi przetworami czy rzadkim, a zdrowym, kozim nabiałem. Może być agroturystyczna kwatera z pysznym domowym, tradycyjnym jedzeniem. Da zatrudnienie rodzinie rolnika, a jemu opłacalny zbyt wyprodukowanych plonów.
- Ale musimy oferować usługę najwyższej jakości - przekonuje zainteresowanych podczas dorocznego forum przedsiębiorczości wiejskiej wicedyrektor LODR Jadwiga Tatara. - Szansę mają wybierający nietypowe warzywa, czy niszowe produkty. Ale po dokładnym skalkulowaniu i rozpoznaniu rynku.
Do tego typu działalności należy wytwarzanie przedmiotów rękodzieła ludowego: koszy i mebli z wikliny, różnego rodzaju ręcznie wykonanych serwet i obrusów według babcinych wzorów, palm czy ozdób świątecznego stołu. Tak, jak to jest na całym świecie, potrzebne są i w naszym kraju malutkie, rodzinne przedsiębiorstwa, produkujące regionalne produkty wyłącznie na nasz, krajowy rynek. To produkcja bez uciążliwej biurokracji i certyfikatów. Chodzi o nie zawsze akceptowane w świecie nasze specjalności, takie jak domowe twarogi, kiszonki, swojskie wędliny bez chemii czy wypieki typu sękacz albo gryczaniak.

Razem łatwiej

Od lat rolnicy zrzeszeni w Spółdzielni Rolniczo-Ogrodniczej w Bobach aż 70 proc. swojej produkcji sprzedają na Zachód. Grupa daje siłę przebicia się na rynku.
- Aby korzystnie sprzedać, potrzebne są duże, jednorodne partie towaru najwyższej jakości - przekonuje podczas dorocznych spotkań sadowników w Rybczewicach prof. Eberhard Makosz. Zachęca do zrzeszania się, tworzenia wspólnej bazy, do właściwego uprawiania, ochrony, sortowania, przechowania i sprzedaży owoców.
Nie na próżno. Zbigniew Chołyk z kolegami rozkręcił w Rybczewicach działalność wzorcowej grupy producenckiej. Razem zbudowali chłodnie i teraz ich jabłka nawet w maju są pachnące i piękne, jak prosto z drzewa. Smakują zupełnie inaczej niż inne dostępne w lubelskich sklepach.

Strzeż się sąsiada!

Nic dziwnego, że zwykle nie było kłopotów z ich zyskowną sprzedażą za granicą. Aż do czasu, gdy z intratnego rynku wyparli ich sadownicy z Grójca, oferując swoje jabłka nieco taniej. Ta polsko-polska konkurencja za granicą to nasza specjalność.
- To psucie rynku. Póki rolnicy nie będą ze sobą solidarni, sami będą kręcić bat na swoje plecy - mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rób co możesz, nie czekaj aż będzie łatwiej

Zrozumieli to po ubiegłorocznej wojnie cenowej plantatorzy wiśni, malin i porzeczek spod Kraśnika, którzy utworzyli Polski Związek Plantatorów Owoców i Warzyw. Dzięki temu już ustalili z przetwórcami ilość dostaw na ten rok, mają nadzieję, że następnym krokiem będzie gwarantowana minimalna cena dostaw. Podobnie postępują inni, którzy mówią: nie ma co czekać na lepsze czasy. Trzeba robić, co się da już teraz, w obecnych warunkach. Tylko tak można złapać i wykorzystać swoją szansę.

Pieniądze na dobry początek

Możesz uzyskać finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Są programy, które wspierają rolników czy początkujących przedsiębiorców, udzielają bezzwrotnych dotacji i pożyczek na korzystnych warunkach. Jeśli spełniasz wymagane kryteria, możesz. skorzystać z któregoś z programów pomocy unijnej, oferowanej za pośrednictwem ARiMR lub np. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na taką formę pomocy finansowej nie mogą liczyć zarejestrowani bezrobotni i ci, którzy byli wcześniej właścicielami przedsiębiorstw i prowadzili działalność
gospodarczą po 1 stycznia 2004 roku.
Rozpoczynający działalność gospodarczą może otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 5 tys. euro, ale musi jednocześnie skorzystać ze wsparcia doradczego. Więcej informacji na stronie www.zporr.gov.pl

Pozostałe informacje

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zostały rozegrane w Gdańsku. W rywalizacji panów ponownie najlepsza okazała się Akademia Zamojska. Z kolei wśród pań tytuł obronił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Brąz wywalczyła za to Politechnika Lubelska.

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty