Na uczelniach trwa zimowa rekrutacja na studia II stopnia. Mogą wziąć w niej udział przede wszystkim ci studenci, którzy właśnie kończą studia licencjackie bądź magisterskie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Zimowe nabory trwają już na UMCS, KUL i Politechnice Lubelskiej. W najbliższy wtorek swoją rekrutację rozpocznie Uniwersytet Przyrodniczy. Jedyną publiczną uczelnią z Lublina, która zimą nie kusi kandydatów na studia – już od wielu lat – jest Uniwersytet Medyczny.
Jeden kierunek na UMCS
Największa lubelska uczelnia w swojej zimowej ofercie ma tylko jeden kierunek – gospodarka przestrzenna. Kandydaci mają do wyboru studia stacjonarne i zaoczne. W obu przypadkach wyznaczono limity po 60 miejsc.
– Zimowa rekrutacja potrwa do 8 lutego. Wtedy nastąpi zakończenie internetowej rejestracji kandydatów na studia i wnoszenia opłat rekrutacyjnych) – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. – Od początku stycznia trwa również rekrutacja na kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Zachęcamy więc do uzupełniania dotychczas zdobytej wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji – dodaje.
Trzy na KUL
Do 15 lutego trwa zimowy nabór na KUL. Rekrutacja dotyczy trzech kierunków, na których studia pierwszego stopnia trwają siedem semestrów. Są to: architektura krajobrazu (limit 20 miejsc), gospodarka przestrzenna (40 miejsc) i inżynieria środowiska na Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli (30 miejsc).
– Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na architekturę krajobrazu jest ukończenie studiów inżynierskich na jednym z wymienionych kierunków: architektura krajobrazu, architektura, ogrodnictwo, gospodarka przestrzenna. Kandydaci na studia z zakresu gospodarki przestrzennej muszą być absolwentami studiów inżynierskich na kierunku gospodarka przestrzenna lub architektura krajobrazu – mówi Katarzyna Bojko z biura rzecznika prasowego KUL. – W przypadku trzeciego z kierunków wymagane jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska lub ochrona środowiska, przy czym kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku ochrona środowiska, oprócz konkursu ocen, obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna.
Kilkanaście na Politechnice
Krócej potrwa zimowa rekrutacja na Politechnice Lubelskiej – tu rejestrować się można tylko do 29 lutego. W ofercie jest 14 kierunków w trybie stacjonarnym oraz 9 w zaocznym. Wśród nich są m.in.: architektura, budownictwo, informatyka, mechanika i budowa maszyn, transport czy zarządzanie.
– Oferta edukacyjna na studia II stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim kierowana jest głównie do absolwentów I stopnia kończących kształcenie w styczniu i lutym, chcących kontynuować naukę bez przerw w odbywaniu studiów – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
U przyrodników od wtorku
12 stycznia, rozpocznie się zimowy nabór na Uniwersytecie Przyrodniczym. Potrwa on do 21 lutego.
– Na studia stacjonarne II stopnia rekrutujemy na 26 kierunkach – mówi Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji uczelni. – Po raz pierwszy będziemy prowadzić zimową rekrutację na kierunki: gospodarka przestrzenna, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hortiterapia (ogrodolecznistwo – red.)oraz zarządzanie jakością w produkcji roślinnej.