22 września zmarł profesor Marian Maciejewski, wybitny uczony, autor przełomowych prac z zakresu romantyzmu. Wieloletni kierownik Katedry Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL.
Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, zespołu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych".
Urodził się 21 marca 1937 roku w Zberzynie koło Konina. Studia polonistyczne na KUL odbył w latach 1956-1961, przez dwa kolejne był stypendystą naukowym, a następnie asystentem i starszym asystentem II
Katedry Historii Literatury Polskiej KUL, przemianowanej (w 1978 roku) na Katedrę Literatury Polskiej Oświecenia i Romantyzmu.
W 1969 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy "W kręgu narodzin polskiej powieści poetyckiej" (promotor prof. Czesław Zgorzelski), w 1978 stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Poetyka - Gatunek - Obraz. W kręgu poezji romantycznej" w Instytucie Badań literackich PAN, w 1988 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Był promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich, recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.
Badał twórczość wielkich romantyków polskich (A. Mickiewicza, A. Malczewskiego, J. Słowackiego, H. Rzewuskiego, I. Chodźki). Poza pracą dydaktyczną na KUL przez ponad 20 lat prowadził konwersatoria z zakresu literatury religijnej i języka polskiego w seminariach duchownych we Włocławku, w Lublinie, na Skałce w Krakowie oraz w Kazimierzu Biskupim, proponując własną koncepcję tzw. kerygmatycznej interpretacji literatury.
Był katechistą Drogi Neokatechumenalnej, odpowiedzialnym za ewangelizację Ukrainy.
Film dokumentalny o prof. Maciejewskim