Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2022 r.
22:27

Znamy uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich. Kiedy kolejna rozprawa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

W styczniu lubelski sąd znowu zajmie się losem górek czechowskich i uchwałą przeznaczającą ich część pod zabudowę wielorodzinną. Poznaliśmy uzasadnienie sądu wyższej instancji, który uchylił poprzedni wyrok w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Styczniowa rozprawa może być kolejnym punktem zwrotnym w trwającym już trzy lata sporze o przyszłość górek, który toczy się między prawnikami wojewody a władzami Lublina.

Spór dotyczy tego, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta, która wyznacza na górkach czechowskich kilka stref pod bloki mieszkalne. Prawnicy wojewody twierdzą, że studium jest niezgodne z prawem w części dotyczącej górek czechowskich. Ratusz jest odmiennego zdania.

W tej sprawie zapadło już kilka wyroków.

W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek. Uznał on, że studium jest wewnętrznie sprzeczne, bo część tekstowa określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, a mapa pozwala na ich częściową zabudowę. Miało to naruszać zasady opracowywania studium. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

W lutym 2021 r. wyrok został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł on, że wyznaczenie miejsc pod bloki „nie odbyło się kosztem terenów zieleni”. – Jedynie zmieniono charakter zabudowy w ramach już przeznaczonych pod zabudowę terenów – stwierdził NSA i polecił lubelskiemu sądowi ponowne rozpatrzenie sprawy.

W grudniu 2021 r. lubelski WSA wydał kolejny wyrok. Stwierdził, że studium jest niezgodne z prawem w części, która dotyczy górek. Orzekł, że miasto naruszyło zasady prac nad studium, bo oceniając wartość przyrodniczą górek sięgnęło po nieaktualne opracowania, zamiast poczekać na nowe, które były już zamówione. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

24 listopada NSA uchylił wyrok lubelskiego sądu i przekazał mu sprawę do ponownej oceny.

Poznaliśmy pisemne uzasadnienie tego werdyktu.

NSA stwierdził, że lubelski sąd nie trzymał się, choć musiał, jego wcześniejszej oceny, zawartej w wyroku z lutego 2021 r. Wyrok ten „nie poddawał w wątpliwość prawidłowości (…) i aktualności” dokumentów, z którymi pracowali miejscy planiści. – Strony postępowania również nie kwestionowały jej aktualności – czytamy w ogłoszonym już uzasadnieniu.

Zdaniem NSA lubelski sąd nie zajął się tym, do czego oceny zobowiązywał go wspomniany wyrok.

 – Winien był odnieść się do zarzutu wojewody, że w studium nie uwzględniono rezerwatu przyrody na terenie górek czechowskich oraz rozważyć, czy kwestia istnienia rezerwatu wpływa na prawidłowość uchwalenia studium – stwierdził NSA. – Nie dokonał też należytej oceny wagi takich wartości jak prawo własności i ład przestrzenny.

Właśnie tymi wątkami będzie musiał się zająć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który wyznaczył już termin rozprawy. To 16 stycznia, godzina 10.

Ratusz z zadowoleniem komentuje uzasadnienie wyroku NSA.

– Wszystkie przedstawiane przez nas do tej pory argumenty Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne, potwierdzając, że studium właściwie wyważa interes publiczny oraz prywatny, bo, przypomnijmy, górki czechowskie są własnością prywatną – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina w komentarzu rozesłanym wczoraj do mediów przez Ratusz.

Stwierdzenie Szymczyka jest o tyle nieprecyzyjne, że większość górek jest... własnością miasta. – Wypowiedź ta dotyczy obszaru górek czechowskich pozostającego własnością prywatną i odnosi się do terenu przeznaczonego w studium pod zabudowę mieszkaniową – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Pozostająca w rękach miasta większa część górek to dolina oddana samorządowi za symboliczną złotówkę przez spółkę TBV Investment. Spółka pozostaje wciąż właścicielem wysoczyzn, na których zamierza budować bloki.

Na bloki nie pozwala jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Rada Miasta może oczywiście uchwalić nowy plan, ale nie może on być sprzeczny ze studium przestrzennym. Na razie jednak nie skończył się sądowy spór o to, czy samo studium nie jest sprzeczne z prawem.

Przypomnijmy, że inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy, którzy podkreślają dwa wątki. Pierwszym z nich są walory przyrodnicze terenu. Drugim natomiast jest fakt, że górki były podczas wojny miejscem masowych egzekucji, a w ziemi wciąż mogą spoczywać szczątki ofiar.

Obecność ludzkich szczątków potwierdziły poszukiwania prowadzone tu przez Instytut Pamięci Narodowej. Odkryte ostatnio kości, których wydobycie było problematyczne, zabezpieczono do dalszych poszukiwań planowanych przez IPN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty