Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 września 2021 r.
18:02

Ludzie umierają przy granicy. Aktywiści obawiają się najgorszego scenariusza

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
16 6 A A
Generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej dementował dziś najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił
Generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej dementował dziś najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił (fot. TVN 24 / x-news)

Straż Graniczna odnalazła w weekend przy polsko-białoruskiej granicy zwłoki trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Sprawę bada prokuratura. Aktywiści pomagający imigrantom zarzucają niewłaściwe zachowania służbom zarówno po stronie polskiej jak i białoruskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Doszło do tragicznych wydarzeń. Trzy osoby, które przekroczyły nielegalnie granicę na skutek hipotermii i wycieńczenia zmarły – potwierdził na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zdarzenie nie dotyczy terenu woj. lubelskiego.

– Trwają czynności prokuratorskie zmierzające do ustalenia przyczyny zgonu tych osób oraz ich narodowości – informuje ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wiadomo już, że jedną z ofiar był obywatel Iraku. – Zmarł przy granicy z Litwą. Ustaliliśmy, że on i jego dwóch towarzyszy w połowie września trafili do Mińska. Zapłacili za transfer 2,5 tys. dolarów, bo prawdopodobnie przez Polskę mieli dostać się do Niemiec. Na Białorusi wywieziono ich do lasu, tam się zgubili. Chcieli wrócić do Mińska, ale siłą zostali doprowadzeni pod polską granicę – relacjonował w poniedziałek Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Szczegóły mieli przekazać pozostali Irakijczycy, którzy przeżyli.

Sprawą zmarłych cudzoziemców zajęła się prokuratura. – Będzie szczegółowa sekcja zwłok, również w kierunku badań toksykologicznych. Irakijczycy zeznali bowiem, że ich współtowarzysz miał wcześniej otrzymać pigułkę od służb granicznych białoruskich. Miała mu pomóc gdyby było mu zimno – dodał minister Kamiński.

Okazuje się, że w tych trudnych warunkach przebywają też dzieci. – Podczas weekendu nasze służby zatrzymały kobietę w ciąży z 13 dzieci. Ale to nie były jej dzieci, tylko pewnie odłączone od innych rodzin. Połowa z nich trafiła do naszych szpitali, bo jest chora na COVID–19 – podał w poniedziałek generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Dementował on też najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił Praga.

Organizacje pozarządowe obawiają się, że takich przypadków może być więcej. – Dla nas jest to o tyle przerażające, bo widząc jak ta sytuacja wygląda, przypuszczaliśmy, że to się może wydarzyć – przyznaje Maria Złonkiewicz z grupy „Chlebem i Solą”, która pomaga uchodźcom. – Spotykaliśmy się z migrantami, którzy byli wywożeni do lasów, byli bici, bez jedzenia i wody, w lichych ubraniach. Są tak przerzucani przez dwie strony, białoruską i polską – zaznacza aktywistka. – Nie tylko reżim Łukaszenki, ale również polska Straż Graniczna traktuje ich z przemocą, wywozi na drugą stronę granicy, nakazuje przechodzić przez płot. A jak ktoś nie chce, to jest bity. Widzieliśmy siniaki u tych ludzi – podkreśla Złonkiewicz.

Często cudzoziemcem zabiera się telefony.– Aby nie mogli niczego nagrywać, ani z nikim się skontaktować. Ale mamy nagrania jak są szczuci pasami, jak grozi się im bronią – opowiada członkini „Chlebem i Solą”, przyznając, że „istnieje potrzeba ochrony granic”.

– I to szczególnie w tak trudnej sytuacji politycznej jak teraz. Ale uważamy, że to można połączyć z ochroną praw uchodźców. Ci ludzie powinni trafiać do ośrodków, gdzie następuje weryfikacja czy ochrona międzynarodowa im przysługuje, wtedy zostają w Polsce. A jeśli nie, to są deportowani – podkreśla Złonkiewicz.

Organizacje pozarządowe obawiają się najgorszego scenariusza. – Niestety spodziewamy się więcej takich przypadków jak te w weekend – nie ukrywa. – Stan wyjątkowy jest blokadą, nie wiemy do końca co się tam dzieje, świadków nie ma.

Tymczasem, polski rząd utrzymuje narrację wojenną. – To zorganizowany szturm na polską granicę. Mamy nagrania z kamer, dronów. Jesteśmy pewni, że białoruskie służby graniczne przywożą cudzoziemców pod granicę z Polska. To akcja sterowana z Moskwy – uważa premier Mateusz Morawiecki. – Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, południowa Afryka – wymienia szef MSWiA. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę – ostrzega Kamiński.

Tylko od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. A w sierpniu było ich 3,5 tys. Część cudzoziemców trafia do sześciu wyznaczonych do tego celu ośrodków strzeżonych. Jeden  z nich znajduje się w Białej Podlaskiej. Obecnie przebywa w nich 1,4 tys. osób. – Mamy wolnych 230 miejsc. Ale w razie konieczności możemy jeszcze uruchomić 500 dodatkowych – zaznacza komendant główny SG.

W ciągu najbliższego tygodnia ma zapaść decyzja o tym, czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony. Przypomnijmy, że wprowadzono go 2 września w odpowiedzi na kryzys migracyjny na polsko–białoruskiej granicy. Obejmuje on 183 przygraniczne miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim.

Straż graniczna: Po polskiej stronie granicy z Białorusią odnotowano trzy przypadki zgonów wśród migrantów

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium