Gmina Trzebieszów w powiecie łukowskim z dostępem do gazu ziemnego. Stacja LNG powstała na terenie zakładów mięsnych Wierzejki.
Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG zrealizowała inwestycję za 4 mln zł. Stacja, która powstała na terenie Wierzejek umożliwi rozbudowę sieci na terenie gminy.
– Na przełomie lutego i marca przyszłego roku Polska Spółka Gazownictwa przyłączy do niej 30 odbiorców indywidualnych z miejscowości Płudy – zapowiada Artur Michniewicz, rzecznik prasowy spółki. – Gaz ziemny to atrakcyjne cenowo, przyjazne środowisku paliwo. Chcemy, by dzięki naszemu programowi każda firma i rodzina miała możliwość przekonania się o jego zaletach – dodaje rzecznik.
Osoby, które zdecydują się na gaz ziemny, będą musiały zapłacić za przyłącze. W przypadku ogrzewania domu gazem dochodzi również koszt wymiany pieca na gazowy. – Użytkownik indywidualny gazu będzie płacił tylko za przyłącze. Koszt przyłącza dla mieszkańca czy firmy to ok. 2 tys. zł – mówi Mirosław Szekalis, wójt gminy Trzebieszów.
Polska Spółka Gazownictwa likwiduje obecnie tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa, a poprzez budowę stacji regazyfikacji LNG zwiększa dostępność do gazu ziemnego odbiorcom na terenie całego kraju. – Jest to również realna i skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza, gdyż gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii – zaznacza Michniewicz.
W związku z inwestycją, gmina Trzebieszów wybuduje drogi dojazdowe, umożliwiające dostawy gazu do stacji. Gazyfikacja gminy Trzebieszów jest realizowana w ramach programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski. Do końca 2022 roku PSG wybuduje sieć gazową na terenie 300 nowych gmin oraz 77 stacji LNG w całym kraju. W województwie lubelskim w ramach programu dostęp do gazu otrzyma 18 gmin.