Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 marca 2013 r.
10:43
Edytuj ten wpis

Andrzej Seweryn: "Lubię trud, przeciwności i jak coś się mi nie udaje"

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Andrzejem Sewerynem, aktorem Comédie-Française, dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Myślę, że nic nie było mi łatwe w życiu. Nic. Naprawdę nic. Czułem coś podejrzanego w łatwiźnie. Lubię trud, lubię przeciwności. Jak coś się mi nie udaje, to jest to często inspirujące. W końcu owocne

• We wspomnieniach mówi pan o biednym dzieciństwie?

– Nie mieliśmy środków do życia. Nie pochodzę z rodziny szlacheckiej, nie mam pradziadków arystokratów, rodzice nie byli wysokimi urzędnikami państwowymi, którzy mogliby cokolwiek zapewnić swoim dzieciom. W tym sensie pochodzę z biednej rodziny. Nie przelewało się. Nasz dom to było 27 metrów kwadratowych w Warszawie.

• Jak spotkaliście się z Andrzejem Wajdą?

– Chodził na nasze dyplomy do szkoły teatralnej w 1967/8 roku. Nie wiem dokładnie, w którym przedstawieniu mnie zobaczył. Zaproponował mi udział w filmie według scenariusza Ireneusza Iredyńskiego. Miałem tam grać z Anną Prucnal, ale w końcu do realizacji filmu nie doszło. Kilka lat później Andrzej wezwał mnie na zdjęcia próbne do "Ziemi obiecanej”, tak to się zaczęło i do dziś – od czasu do czasu – jestem w kręgu jego aktorów.

• To za jego sprawą trafił się panu wyjazd do Francji?

– Tak, bo to Andrzej Wajda zrobił w 1980 roku przedstawienie w Nanterre pod Paryżem. Od tego zaczęło się całe moje francuskie życie. Mój pobyt we Francji przedłużył się.

• Stał się pan znany, Jacques Lassalle, dyrektor Comédie-Française, który przygotowywał "Don Juana”, obsadził pana w głównej roli. Jako trzeci cudzoziemiec w historii został pana zaangażowany do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Talent, pracowitość, szczęście?

– Nie do mnie należy wyjaśnianie tego faktu. Siłą rzeczy jestem mało obiektywny. Jedno jest pewne, że na pewno jakieś szczęście miałem, jadąc do Francji z Wajdą, w otoczeniu jego opieki. Dzięki temu mogłem być bardziej znany w środowisku teatralnym. Filmy Andrzeja były wtedy bardzo znane, była moda na Polskę, a nasz kraj dostrzegano, szanowano.

• Musiał pan perfekcyjnie mówić po francusku?

– Wie pan, do dzisiaj uczę się francuskiego. Myślę, że nic nie było mi łatwe w życiu. Nic. Naprawdę nic. Czułem coś podejrzanego w łatwiźnie. Lubię trud, lubię przeciwności, jak coś się mi nie udaje, to jest to często inspirujące, w końcu owocne.

• Jaki jest smak Francji?

– Na pewno smakiem Francji jest wino, ale tyle złego wina piłem we Francji, chociaż czasami zdarzało mi się pić wina takie, których już nigdy później na świecie nigdy nie poczułem. Smak Francji to też smak wsi na południu czy na północy, które nie mają nic wspólnego ze smakiem wsi polskiej. Wieś francuska, to, co się nazywa village, to wąskie uliczki, wielka ilość zadbanych cmentarzy, czystość. Nie mam we Francji jednego szczególnego miejsca, nigdy nie miałem tam domu, do którego mogłem sobie jeździć. Zresztą, nie wiem, czy byłbym w stanie posiadać dom.

• Tam?

– Nie, w ogóle. Na razie mi się tak nie złożyło.

• Ser to także smak Francji?
– Niekoniecznie. Znam sery szwajacarkie, sery hiszpańskie, sery włoskie. Kiedy się jest w sklepie z serami we Francji, ma się wrażenie, że to jest Francja.

• Wracając do wina. Wino ma duszę?

– Trzeba pewnie spytać wino. Nie wiem, czy wino ma duszę. Na pewno powoduje stan szczególny i nie mówię tu o alkoholu ani upojeniu alkoholowym. Wie pan, w Francji wino to jest osobny świat. To jest tak, jakby powiedzieć świat piłki nożnej we Francji, świat rugby. Otóż wino to jest osobny świat. Liczba producentów, sposób, w jaki oni żyją, sposób, w jaki oni pracują – to jest świat dla mnie kompletnie niedostępny. Czasami w jakiś zamkach można dotknąć tego świata, który jest odzielony od takiego szarego człowieka jak ja. To jest cały system życia, reprezentowania Francji, interesów. Japończycy, którzy kupują wina lub całe winnice, pewnie wiedzą więcej niż ja w sprawie wina. To jest tradycja, to są setki lat. Tak jak Armagnac. Jak ja piję Armagnac, to cała historia mi się przewija. Nie wiem, czy on ma duszę, ale jest w nim zapisana historia Francji.

• I tak jak dąb, z którego wykonano beczkę, w której leżakuje koniak, oddaje mu całą swoją historię, tak i dobre wino oddaje człowiekowi swoją historię i dobroć?

– Tak, jestem o tym przekonany.

• Osiągnął pan w życiu harmonię?

– Trudno powiedzieć. Pewnie jeszcze nie. Tak, jeszcze nie.

• Miłość to?

– Proszę pana... Miłości jest setki milionów. Natomiast moja jest tajemnicą. Zresztą, jest tyle definicji. Na ogół mówi się, że jest to dbanie o dobro drugiej osoby, akceptacja. Takie definicje, które dla mnie są definicyjkami. Św. Paweł mówi o tym inaczej, a Ryszard Kowalski, który bije kobietę za płotem, a ona go kocha – inaczej. Pewnie lepiej mówić o tym, czym powinna być miłość. Na pewno nie biciem kobiety. Łatwiej mówić o miłości, trudniej ją przeżywać. To są bardzo złożone procesy. Jak wiecie dokładnie, co to jest miłość to się cieszę. Ja nie wiem. Albo inaczej, wiem, że to jest dość skomplikowana sprawa.

• Ma pan dom, rodzinę, kogoś bliskiego przy sobie, z drugiej strony, mówi pan, że nie byłby pan w stanie posiadać domu?

– Mam swój dom i tyle. Na więcej wynurzeń pan mnie nie namówi.

• Dom to jest przystań, do której się wraca?

– Tak, ale co: mam teraz wejść w tę szufladkę, schemat przystani? Nie wiem, czy to jest przystań. To jest miejsce, które się buduje.

• Komu pan kibicuje?

– Olympique Marsylia, w NBA zawsze obchodził mnie los Chicago Bulls, bo tam grał Michale Jordan.

• A w lidze polskiej?

– Żaden z polskich klubów nie ma żadnych szans, żeby jakąkolwiek rolę odegrać w Lidze Mistrzów. A polska reprezentacja nie ma najmniejszych szans, żeby odgrywać jakąkolwiek rolę w mistrzostwach Europy czy mistrzostwach świata.

• Przecież kiedyś odgrywała?

– I co z tego. Odgrywała, a teraz nie odgrywa, bo nie umiemy grać i tyle. Trzeba się zacząć uczyć grać w piłkę. Boniek jest od tego, są inni. Justyna Kowalczyk to jest poważny polski sport. Ale nie ci milionerzy od piłki nożnej. Dajmy spokój, to jakaś groza, udawanka wielkości.

• Dalej pan robi po 150 brzuszków? Nienaganna figura, młodzieńczość. Jakaś specjalna dieta?
– Widzi pan, co w tej chwili robię.

• Je pan torcik wedlowski.

– No własne, to jest przecież skandal. Niewskazane.

• Podoba mi się pana zdanie: Z racji wieku nie mogę już podskakiwać i szybko biegać.

– Szczera prawda.

• Boi się pan choroby, umierania?

– Bardziej choroby niż umierania. Umieranie, no cóż, Pan Bóg zdecyduje i koniec. A z chorobą człowiek się musi męczyć.

• Jest pan marzycielem?

– Nie wiem, co to znaczy. Kiedy jest się dyrektorem teatru, to trzeba mieć marzenia. I zdawać sobie sprawę z tego, że tylko połowa będzie zrealizowana. Ale trzeba marzyć.
• O czym?
– Żeby sezon jubileuszowy w Teatrze Polskim toczył się tak, jak toczy się do dziś. I żeby w 2014 roku moje plany zostały zrealizowane.

• Powie pan o nich?

– Za wcześnie.

• W życiu trzeba się czegoś trzymać?

– W jakiś sposób mnie wychowano, udolnie czy nieudolnie i próbuję według tego w życiu funkcjonować. Trzymam się tego wszystkiego, co mi przekazano, czego mnie nauczono, czego sam doświadczyłem. Trzymam się rezultatów moich doświadczeń.

• Najważniejsza nauka z domu rodzinnego?

– Szacunek dla innych. I szacunek dla pracy.

• Smak życia?
– Może smak dobrej sałaty, dobrego wina, ostatnio dobrej wody. Niewiele.


Pozostałe informacje

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Surrealizm to nurt, który zmusza do myślenia, łamie utarte schematy i podważa tradycyjne pojęcie o czasie oraz rzeczywistości. Nie dziwi zatem fakt, że nawet branża zegarmistrzowska, znana z precyzyjnych mechanizmów, a także klasycznego designu, znajduje inspirację w tej awangardowej sztuce. Zegarki Exaequo Melting Watch to propozycja dla tych, którzy chcą nosić na nadgarstku manifest kreatywności – zegarki, które zdają się topnieć, zmieniając swój kształt i wywołując niepowtarzalne emocje.

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

W miniony weekend Lublin gościł lekarzy z Europy na szkoleniu z zakresu chirurgii zaćmy. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano, zgromadziło uczestników z Czech, Słowacji, Rumunii i Polski.

Siedziba TVP3 Lublin
Media

Duże zmiany w radach programowych TVP Lublin i Radia Lublin

W lubelskich mediach publicznych powiało zmianą – i to nie byle jaką. W skład nowych rad programowych TVP 3 Lublin oraz Polskiego Radia Lublin weszły nazwiska, które z pewnością nie przejdą niezauważone. Mamy tu mieszankę polityków różnych opcji, byłych dyrektorów, a także ludzi kultury i mediów.

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium