Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 października 2007 r.
18:13
Edytuj ten wpis

Archanioł Michał jest kobietą (wideo)

W podziemiach Muzeum Czechowicza w Lublinie powstaje niezwykły obraz, związany z magiczną historią naszego miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uchodzi za księcia aniołów. Wstawia się u Boga za ludźmi i odmierza dobre uczynki. Jest przywoływany przez egzorcystów. Jest dawcą cierpliwości i szczęścia. I zawsze pomaga podnieść się pokonanym. W 1280 roku ukazał się w Lublinie księciu Leszkowi Czarnemu. Książe ufundował mu kościół, który nie doczekał naszych czasów. Został pusty plac Po Farze i... obraz "Sen Leszka Czarnego”, na którym Archanioł Michał ma twarz kobiety.
Dziś trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w XIX wieku na placu Po Farze stał gotycki kościół, niemal dwukrotnie wyższy do bazyliki Dominikanów. W 1846 miejscy rajcy zdecydowali się wyburzyć kościół. Mury były tak silne, że używano do tego celu dynamitu. Ponoć w miejscu ołtarza znaleziono pień dębu, pod którym miał spać Leszek Czarny, kiedy we śnie przyszedł do niego anioł.
- My mamy w Krakowie słynny wawelski czakram. Wy macie w Lublinie obraz, na którym Archanioł Michał staje przed księciem. Nie ma drugiego takiego miasta, do którego zajrzałby Archanioł Michał - mówi Zbigniew Święch, autor słynnych książek o klątwie Jagiellonów.

Obraz na imieniny

Obraz z kościoła farnego wisi schowany w zakrystii kościoła Kapucynów w Lublinie i trudno go zobaczyć. Dlatego w ostatnią sobotę, kiedy Archanioł Michał miał imieniny, malarze z Lublina i Kazimierza zaczęli malować kopię "Snu Leszka Czarnego”.
Nad malarzami, muzykami i mieszkańcami Lublina panuje Cezary Garbowicz, malarz z Kazimierza, który wcześniej kierował pracami nad słynnym kazimierskim płótnem "Szekspir w Kazimierzu”.
- Obraz jest bardzo stary, a pod patyną czasu kryje wiele tajemnic. Odkrywamy je na nowo - mówi Garbowicz.
Pierwszego dnia nad kopią pracowali między innymi: Stanisław Bałdyga, Mariusz Deckert, Zofia Kopel-Szulc, Jacek Kwiatkowski, Tomasz Rakowski, Andrzej Widelski i Włodzimierz Wysocki, z-ca prezydenta Lublina. I 9-letni Tymek Przygrodzki, zwany Matejką z Lublina.
Pracę malarzy pobłogosławił i kawałek skrzydła anioła namalował o. Robart Głubisz, przeor Dominikanów w Lublinie.

Tymek Przygrodzki i małe anioły

Ma 9 lat, twarz aniołka i cztery wystawy za sobą. Jak zawodowi malarze zobaczyli jego prace, nie wierzyli że namalowało je czteroletnie dziecko.
- Nie zakwalifikowali mnie do konkursu, powiedzieli, że namalowali za mnie rodzice - mówi Tymek.
Maluje Wyspiańskiego i Matejkę. Jego "Unię Lubelską” można oglądać w Warszawie. Maluje codziennie. Z wielką uwagą.
- Podpatruję prace prawdziwych malarzy. Uczę się - mówi wolno Tymek.
O malowaniu Archanioła Michała przeczytał w Dzienniku Wschodnim. Wybrał dla siebie dwa anioły po lewej i prawej stronie obrazu, które pilnują księcia. - I Lublina - dodaje Tymek.

Jacek Kwiatkowski i Leszek Czarny

Malarz z Kazimierza i Lublina. Namiętnie słucha "Kraftwerku”. Ma wszystkie płyty i niektóre zabiera ze sobą na malowanie. I tak maluje "Sen Leszka Czarnego” w rytm elektronicznych dźwięków.
- To bardzo trudny obraz. Choć mamy do zamalowania tylko dwa metry kwadratowe płótna, to na każdy centymetr trzeba bardzo uważać - tłumaczy Kwiatkowski. - Jestem bardzo skupiony. Wiem, że powstaje coś niezwykłego. Zdecydowaliśmy, że na obrazie umieścimy także farę, której nie ma na oryginale. Ani na placu Po Farze.
Ze wszystkich malarzy przychodzi do podziemi Muzeum Czechowicza najwcześniej.
- Tu nie ma żartów. To nie jest zwykła kopia - mówi Jacek. - To obraz, z którego cieszy się dziś Archanioł Michał. Myślę, że spojrzy na mnie łaskawszym okiem i - jak będzie trzeba - to pomoże.

Zmysłowe usta modelki

Cezary Grabowicz kieruje pracami nad obrazem. Na co dzień maluje południce; strachy na wróble z twarzą pięknej dziewczyny.
- Najbardziej zaintrygowało mnie to, że Archanioł Michał ma twarz kobiety. W katedrze lubelskiej znajduje się drugi obraz, przedstawiający Archanioła. Też z twarzą dziewczyny. Coś w tym musi być - mówi Garbowicz.
O malowaniu wiedział pierwszy. Przez dwa tygodnie szukał modelki o takich samych ustach, jak ma Archanioł Michał na obrazie "Sen Leszka Czarnego”. - W końcu znalazłem. Zgodziła się. Ale chce zostać anonimowa.

Archanioł Michał, Budka Suflera i Ty!

Tajemniczy obraz przyciąga ludzi.
W poniedziałek zajrzał Krzysztof Babicki z Teatru Osterwy.
We wtorek - dzieci ze Starego Miasta.
W środę - cały dzień malował Andrzej Widelski.
W czwartek był Zbyszek Nowak, słynny bioenergoterapeuta i Regina Sidorczyk, malarka ludzkiej aury. Zasłynęła z tego, że namalowała aurę dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
Wieczorem wpadł Krzysztof Cugowski.
- Ja jestem beztalencie. Ale może też się przydam - mówi Cugowski.
Dziś możesz malować i Ty.

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium