Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2016 r.
11:32

Bile, kieszenie i kije. XXIV Mistrzostwa Polski w Snookerze

0 0 A A
Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Do niedzieli w klubie Masters w Galerii Olimp odbywają się XXIV Mistrzostwa Polski w Snookerze. To doskonała okazja by podziwiać grę najlepszych krajowych zawodników. Wśród tych, którzy przyjechali do Lublina są m.in. Mateusz Baranowski, Adam Stefanów czy Kacper Filipiak. Wstęp na wszystkie dni zawodów jest bezpłatny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czołówka polskich snookerzystów walczy o tytuł mistrza Polski. Obsada turnieju jest niezwykle mocna, dlatego bardzo ciężko wskazać faworyta.

Wyrównana stawka

- Zawody w Lublinie może wygrać każdy. W turnieju biorą udział zawodnicy z absolutnego topu. Jednym z faworytów imprezy jest na pewno zwycięzca tegorocznej PLS Top 16 Mateusz Baranowski. Nie można również zapomnieć o Kacprze Filipiaku, który w lubelskim klubie potrafi zagrać na bardzo wysokim poziomie. Do liczących się zawodników dochodzi cała trójka z wrocławskich mistrzostw Europy. Stawka jest jednak bardzo wyrównana, każdy zawodnik z najlepszej szesnastki może pokusić się o zwycięstwo - tłumaczy Piotr Marut, prezes Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego.

Do turnieju przystąpić może jedynie trzydziestu dwóch zawodników. Szesnaście miejsc zagwarantowanych jest dla zawodników Polskiej Ligi Snookera TOP 16. Kolejnych osiem przysługuje zawodnikom Polskiego Rankingu Snookera PORS. Sześciu graczy zakwalifikowało się poprzez ogólnopolskie eliminacje. W turnieju weźmie udział również zwycięzca Turnieju Mistrzów Klubowych Amatorów oraz Tomasz Skalski, ćwierćfinalista ostatnich ME, który otrzymał dziką kartę.

Nie ma jak w Lublinie

Tytułu sprzed roku broni Adam Stefanów. Zawodnik z Kożuchowa, który na co dzień mieszka i trenuje w Sheffield w Anglii, będzie musiał jednak wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Tytuł najlepszego polskiego snookerzysty chce zdobyć również Kacper Filipiak, który klub Masters zna bardzo dobrze. To właśnie w Lublinie, 5 lutego, wbił swojego pierwszego breaka maksymalnego podczas zawodów. Pojedynek turniejowy PLS Top 16 z Marcinem Nitschke zakończył się wtedy wynikiem 6:0.

Równolegle toczyć się będzie rywalizacja wśród pań. Mistrzostwa Polski kobiet mają formułę otwartą, w tym roku udział zgłosiło dziewięć pań, wśród nich brązowa medalistka drużynowych mistrzostw Europy z 2015 roku, Aleksandra Wojtecka z Warszawy.

Co to jest snooker?

Snooker ma wiele wspólnego z dużo bardziej spopularyzowanym w naszym kraju bilardem. Gry te posiadają jednak również wiele różnic. W snookera gra się na większym stole, z większą ilością bil.
O wygranej decyduje ilość punktów zdobywanych poprzez wbicia. Istotna jest jednak kolejność wpadających bil. Na stole znajdują się 22 kule o średnicy 52,5 mm. Różnią się od siebie kolorem oraz wartością punktową. Za pozbycie się bili żółtej zawodnik otrzymuje dwa punkty, trzy za zieloną, cztery za brązową, pięć za niebieską, sześć za różową oraz siedem za czarną. Pozostałe bile są czerwone, każda warta jeden punkt. Gracz ma za zadanie wyczyścić stół, wbijając naprzemiennie „kolorowe” z czerwonymi. Do momentu pozbycia się wszystkich bil czerwonych, każda kolorowa wraca na stół. Gracz definitywnie czyści stół dopiero po wbiciu wszystkich czerwonych bil. Służy do tego bila rozgrywająca, czyli biała.

Snooker powstał pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie został wymyślony przez brytyjskich żołnierzy stacjonujących na subkontynencie indyjskim. Początkowo partie rozgrywane były tylko czerwonymi bilami. Z biegiem czasu gra ewoluowała, a jej zasady zostały zmienione. Pierwsze bile robione były z kości słoniowej, jednak po wprowadzeniu zakazu handlu tym materiałem, zdecydowano się na zastąpienie go tworzywem sztucznym. Tradycyjny stół do snookera ma wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m. Na tej powierzchni znajduje się sześć kieszeni, cztery w rogach oraz dwie w połowie dłuższych band stołu. Kije wykonywane są z jesionu oraz klonu. Najlepsze, tworzone ręcznie kije, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

U nas też grają

Snooker w Polsce rozwija się niezwykle prężnie. Coraz więcej naszych zawodników odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Kacper Filipiak w kwietniu 2011 zdobył tytuł mistrza Europy U-21 na Malcie i jako pierwszy polski snookerzysta, dostał się do grona zawodowców.

Na rodzimym podwórku oficjalne rozgrywki podzielone są na dwie ligi. PLS TOP 16, w której gra szesnastu zawodników z najściślejszej czołówki oraz pełniąca rolę ligi drugiej, klasyfikacja turniejów PORS. Tegorocznym zwycięzcą TOP 16 jest Mateusz Baranowski, który będzie liczył się również w walce o tytuł Mistrza Polski w lubelskich zawodach. Bardzo dobrze prosperują również amatorskie ligi, które zrzeszają miłośników snookera w całej Polsce.

Sheffield w Anglii

Od 1977 to właśnie w tym urokliwym miasteczku odbywają się mistrzostwa świata w snookerze. Najlepsi zawodnicy globu, legendarna arena, ogromne pieniądze i snooker na najwyższym poziomie.

W tym roku rywalizacja o tytuł rozpoczęła się 16 kwietnia, a zakończy 2 maja. Tytułu bronił Stuart Bingham. Bronił, bo w pierwszej rundzie zawodów odpadł w pojedynku z Alisterem Carterem. W Crucible Theatre znakomicie radzi sobie Ronnie O’Sullivan. Ikona światowego snookera po wygranej z Davidem Gilbertem 10:7, w drugiej rundzie zawodów zmierzy się z wygranym pary Hawkins/Anda.

Brytyjczyk jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną twarzą snookera na świecie. W 1993 roku, mając zaledwie 17 lat, został najmłodszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Do nniego należy również rekord świata za najszybsze zdobycie 147 punktów w jednej partii (break maksymalny). Zajęło mu to zaledwie 5 minut i 20 sekund. Po tytuł mistrza globu sięgał pięciokrotnie. W Polsce na zawodników tej klasy musimy jeszcze poczekać.

- Poziom sportowy naszych chłopaków podnosi się z roku na rok. Ogromnym problemem polskiego snookera jest natomiast brak miejsc do grania. Brakuje klubów oraz sal, w których Polacy mogliby trenować. Snooker wywodzi się z Wielkiej Brytanii, dlatego normalnym jest że to właśnie Brytyjczycy dominują w tej dyscyplinie - mówi Piotr Marut. - Do światowej czołówce coraz częściej zalicza się również Chińczyków. Jest to naturalne, ponieważ popularność tego sportu w Państwie Środka jest ogromna. Popularność napędza pieniądze, które w każdym sporcie są konieczne do rozwoju.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium