Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 lipca 2006 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Bo śnieg może spaść w każdej chwili

0 0 A A

Co w środku lata robią ludzie, którzy pracują w zimie? Każdy powie, że odpoczywają i cieszą się z upałów. Nic bardziej błędnego! Latem muszą się nieźle napracować

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kazimierz Antoń, właściciel wyciągu narciarskiego w popularnym wśród narciarzy Rąblowie, ciągle w biegu. - Nie ma czasu na odpoczywanie. Trzeba się szykować do sezonu - mówi w pośpiechu. - Od tego, co zrobimy latem, zależy nasz sukces zimą. Więc jest o co grać.
Ratrak to podstawa
W Rąblowie pełno koparek i betoniarek. - Chcemy postawić nowe sanitariaty, nową wypożyczalnię sprzętu i budynek z kilkoma pokojami dla jeżdżących u nas gości, którzy chcieliby zostać na kilka dni - tłumaczy Antoń. - Myślałem też o stworzeniu kilku ścieżek w okolicznych wąwozach lessowych. Wtedy zapewnilibyśmy atrakcje także latem - zdradza biznesmen. - Ostatecznie jednak wycofałem się z tego pomysłu. Lepiej skupić się na sezonie zimowym.
Podobnie mówią właściciele wyciągów w innych miejscowościach naszego regionu. - Chciałbym kupić jeszcze jedną armatkę śnieżną i ratrak. - podkreśla Augustyn Waśko z Krasnobrodu. Jego wyciąg jest już prawie gotowy do zimy. Odmalowany, zakonserwowany. - Czekamy tylko na śnieg i... oby zima przyszła jak najwcześniej i trwała jak najdłużej - dodaje Waśko. - Bo na dwumiesięcznym sezonie nie da się zbić kokosów. Tym bardziej że Roztocze to nie Tatry, a Krasnobród to nie Zakopane.
Liczenie łopat
Na długą zimę liczą też właściciele sklepów sprzedających sprzęt do odśnieżania. - W naszych magazynach leżą łopaty do śniegu z ostatnich czterech lat. Czas by się było wreszcie ich pozbyć - mówi sprzedawca w sklepie SJ Wójcik w Lublinie. - Choć i tak kokosów na tym nie zbijemy, bo producenci sprzedają łopaty po kosztach. Bardziej liczymy na sprzedaż dużego sprzętu.
Zdaniem Bogdana Podgórnego ze sklepu Uniflora w Zamościu, cała sztuka polega na tym, żeby łopaty i szufle zamawiać rozsądnie. - Ostatniej zimy sprzedaliśmy kilkaset łopat, a w magazynie została chyba tylko jedna. Jak będzie w tym sezonie? Zobaczymy. Na razie koncentrujemy się na artykułach, które schodzą latem i jesienią. Na łopaty jeszcze przyjdzie czas.
Walka z solą
Inaczej jest z dużym sprzętem odśnieżającym. W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Lublinie praca wre. - Jak tylko skończył się sezon, od razu zabraliśmy się do remontu naszych maszyn - wyjaśnia Andrzej Pietrzkiewicz z MPO. - Przecież większość z nich przez całą zimę ma kontakt z solą. A, jak wiadomo, sól niszczy sprzęt.
Wszystkie samochody dbające o zimowy porządek w mieście, zostały już wyczyszczone. Teraz po kolei trafiają do warsztatu, gdzie będą konserwowane i naprawiane. - W tej chwili są tam trzy auta - tłumaczy Pietrzkiewicz. Ale kolejka jest długa, bo lubelskie MPO ma 7 solarek, 7 solarko-pisakarek, 2 ciągniki i 2 pługi wirnikowe. - Przed sezonem chcielibyśmy jeszcze dokupić posypywarkę z pługiem. To plan na tegoroczne lato.
Martwy ruch
Inny sprzęt zimowy latem sprzedaje się słabo. - Wakacje to pora na akcesoria turystyczne, pływackie czy wędkarskie - zauważa Aneta Korecka ze sklepu Sportive w Kraśniku. - A jeśli chodzi o zimowe kurtki czy czapki, latem ruch zamiera. Dopiero bliżej zimy coś zaczyna się dziać.
Podobnie ze sprzętem narciarskim. - Mało jest osób, które już latem myślą o sezonie zimowym - dodaje Korecka. - Większość woli kupić kombinezony czy gogle w grudniu albo styczniu.
Sprzedawcy zimowych ubrań nie kryją jednak, że przygotowania do sezonu zaczynają się wczesnym latem. - Pracujemy nad nowymi krojami, kolorami i materiałami. Teraz powstają wzory, które będą modne w czasie najbliższej zimy - mówi Tadeusz Mazurkiewicz, producent kożuchów i kurtek z Kurowa. - Wszystkie nowe kożuchy powinny być gotowe na targi, które odbędą się we wrześniu w Poznaniu. To prawdziwy test dla nowej kolekcji.
Ale latem też trzeba za coś żyć. - My cały czas sprzedajemy kożuchy - cieszy się Mazurkiewicz. - O 40 proc. taniej niż zimą, więc chętni są. Bo, proszę pana, sprzedać kożuch zimą to każdy potrafi. Prawdziwą sztuką jest sprzedanie kożucha w środku lata! •

Pozostałe informacje

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium